Среда, 29 ноември 2023 година

десктоп v4.2.1

Root NationНовиниИТ вестиSamsung инвестира 356 милијарди долари во чипови, биотехнологија и вештачка интелигенција

Samsung инвестира 356 милијарди долари во чипови, биотехнологија и вештачка интелигенција

-

Многу луѓе во основа се дружат Samsung со паметни телефони тоа телевизори, но компанијата гледа и во други области од својот бизнис во потрага по долгорочен потенцијал за раст. До 2026 година, планира да инвестира 356 милијарди долари во стратешки области со акцент на работи како полупроводници, биотехнологија и вештачка интелигенција.

Износот на планираните инвестиции до 2026 година ја надминува инвестицијата за повеќе од 30% Samsung во развојот на новите технологии од 2017 до 2021 година и ќе отвори 1,07 милиони работни места. До 2026 година, компанијата планира да вработи 80 луѓе и да отвори уште стотици илјади работни места кај своите добавувачи. Околу 80% од најавените инвестиции се наменети за матичната земја на компанијата, Јужна Кореја.

- Реклама -

Според The ​​Korea Herald, единицата Samsung Електроникс ќе го искористи финансирањето за поддршка на развојот и производството на чипови. Компанијата се подготвува да започне со производство на чипови од 3 nm за да биде во чекор со TMSC. Компанијата работи и на напредни чипови за суперкомпјутери, роботи и вештачка интелигенција и планира да се фокусира на развојот на 6G технологијата.

Samsung Електроника

Во соопштението Samsung тој забележува дека обезбедувањето на безбедноста на домашните синџири на снабдување за чипови и биоматеријали ќе биде од стратешко значење за економската безбедност на Јужна Кореја. Но, компанијата не ги спомна EV батериите како еден од двигателите на идниот бизнис раст.

- Реклама -

Во ноември 2021 г Samsung Електроникс најави дека ќе изгради нова фабрика за полупроводници во Тексас за 17 милијарди долари Имајќи ја предвид инвестицијата во новата фабрика (17 милијарди долари), вкупниот износ на инвестицијата Samsung во САД, каде компанијата работи од 1978 година, ќе надмине 47 милијарди долари.

Samsung најави зголемени инвестиции поради стравувањата дека јужнокорејската компанија заостанува зад американскиот ривал Apple во технологијата на паметни телефони и ги губи нарачките за производство на чипови бидејќи клиентите претпочитаат да се занимаваат со тајванскиот TSMC.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jereloengadget
- Реклама -
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Други статии
Претплатете се за ажурирања

Неодамнешни коментари

Популарно сега
0
Ги сакаме вашите мисли, ве молиме коментирајте.x