Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиSamsung ќе развие нов процесор за предводниците на Galaxy

Samsung ќе развие нов процесор за предводниците на Galaxy

-

Компанијата Samsung Electronics ќе развие нов брендиран мобилен процесор кој ќе се користи исклучиво во водечките серии на паметни телефони Galaxy.

Развојот на дизајнот на новиот чип се планира да заврши до 2023 година, а од 2025 година - да се инсталира во паметните телефони. Споменатиот процесор ќе биде SoC, односно „систем на чип“ способен да работи со мобилен оперативен систем. Ќе потсетиме на тоа Samsung купува процесори Qualcomm и MediaTek за своите мобилни уреди. Покрај тоа, има своја линија на Exynos процесори, кои ги користи дури и во некои модели на сопствени паметни телефони. На почетокот на оваа година компанијата презентираше водечкиот процесор од 4 nm Exynos 2200, кој стана основа на водечките уреди од серијата Галакси S22.

Според изворите на корејското издание The Korea Economic Daily, овој нов процесор Samsung се планира да се користи само како дел од водечки уреди. И чиповите од серијата Exynos по нејзиното појавување ќе се користат само во уреди од средниот и долниот сегмент.

Компанијата би можела да одлучи да развие целосно нов процесор за водечки уреди поради сериозно разнишаната репутација на Exynos и уредите базирани на него. Според публикацијата, околу 2000 купувачи на Galaxy S22 одлучиле да поднесат колективна тужба против Samsung претходниот месец. Корисниците го обвинија производителот дека услугата Samsung Услугата за оптимизирање на игри (GOS), која се користи во нејзините паметни телефони, вештачки ги намалува перформансите на околу 10 различни програми, вклучително и игри, што беше потврдено со тестови. Samsung како одговор, тој тврди дека GOS се користи само за ефикасно управување со температурата на уредот и за избегнување на прегревање додека се одржуваат максималните перформанси за играње. Но, тоа не ги убедило купувачите и решиле да го докажат својот случај на суд.

Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22

Според извори на изданието, „по инцидентот Samsung одлучи да започне развој на нов процесор за водечки паметни телефони, кој ќе биде ослободен од технолошки недостатоци и ќе и помогне на компанијата да го зајакне своето присуство на пазарот на мобилни чипсети.

Патем, според Strategy Analytics, во 2021 година уделот на процесорите Samsung како дел од мобилните уреди изнесува 6,6%. Првите три места ги поделија Qualcomm, MediaTek и Apple, кои учествуваа со 37,7%, 26,3% и 26% од пазарот, соодветно. Во исто време, во 2019 година, уделот на мобилните процесори на јужнокорејскиот гигант на светскиот пазар изнесуваше 14%. Развојот на новиот водечки мобилен процесор на компанијата е дел од мисијата на компанијата да го достигне и престигне Apple во градењето на сопствен технолошки екосистем. Иако корејскиот гигант претекнува Apple „производителот на јаболка“ води во однос на обемот на испораките и износот на заработените пари.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега