Root NationНовиниИТ вестиSamsung го претстави Galaxy A54 5G со Galaxy S23 дизајн и 5000 батерија...

Samsung го претстави Galaxy A54 5G со дизајн Galaxy S23 и батерија од 5000 mAh

-

Минатиот месец кога се одржа претставувањето на серијата Samsung Галакси S23, скоро сите зборуваа за неа (патем, на нашата веб-страница преку врската има преглед на топ моделот на серијата од Olga Akukina). Меѓутоа, сега кога возбудата малку стивна, компанијата се фокусираше на воведување на нови смартфони од средна класа.

Да, компанијата претстави нови паметни телефони Галакси А54 5Г, подостапна, но во исто време и мултифункционална. За нив се шушка долго време, па дури и протекуваа неколку пати, но конечно уредите официјално дебитираа на светските пазари, вклучително и во Украина.

Samsung Galaxy А54 5Г

Galaxy A54 5G е опремен со голем 6,4-инчен Super AMOLED FHD+ дисплеј со стапка на освежување од 120 Hz. Што се однесува до чипсетот, еве го Samsung го користеше новиот octa-core Exynos 1380 процесор од сопствено производство, кој работи во пар со 6 или 8 GB RAM и 128 или 256 GB флеш меморија. Ако тоа не е доволно, има уште една добра вест – Galaxy A54 5G нуди слот за microSD и може да се користи за проширување на флеш меморијата за максимум 1 TB.

Exynos 1380 е опремен со напреден троен процесор за сигнали за слика (ISP) кој обезбедува функции на камерата на ниво на предводник. Така, во новиот паметен телефон, единицата за камера на задната плоча (поставена според принципот на паметните телефони Galaxy S23) е прилично моќна за просечен буџет. Содржи главна камера од 50 MP, ултра широка камера од 12 MP и макро камера од 5 MP. За висококвалитетни селфи и видео повици, телефонот е опремен со предна камера од 32 мегапиксели.

Samsung Galaxy А54 5Г

Што се однесува до траењето на батеријата, благодарение на големата батерија од 5000 mAh, уредот ќе издржи цел ден активно користење. Смартфонот е опремен со One UI 5.1 кој работи на база на Android 13.

Ќе потсетиме, на крајот на минатата година имаше информации дека Samsung, изгледа скратува постава, и овој процес влијаеше на серијата Galaxy A7X. Очигледно, јужнокорејската компанија не планира да издаде наследничка верзија Galaxy A73, што значи точно што Samsung Galaxy A54 5G станува премиум претставник на оваа линија.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Олег
Олег
пред 2 месеци

Добар ден
Излегува Samsung Galaxy А54. Дали ќе го прегледате и дали вреди да се замени А51?
Ви благодарам.

Root Nation
Root Nation
пред 2 месеци
Одговори  Олег

Секоја чест! Прегледот најверојатно ќе биде, следете го нашиот извор на која било социјална мрежа за да не пропуштите: https://root-nation.com/ua/ua-subscribe/
Што се однесува до прашањето дали вреди да се земе А54 за да се замени А51, сè уште е тешко да се каже. Можете да дадете точен одговор само по тестирањето.
Засега ги видовме само спецификациите на новиот смартфон кои велат дека навистина има подобрувања:
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9963&idPhone2=12070
Ако директно ги споредиме сувите бројки, се чини дека новиот модел има подобар екран, енергетски поефикасен и продуктивен процесор, а графичката моќ е зголемена за повеќе од 400%. Кај новиот смартфон гледаме и камера со оптичка стабилизација и поголема батерија со побрзо полнење.
Значи, повторно, само гледајќи ги бројките, подобрувањата се значителни. Но, како функционира паметниот телефон во реалниот живот, останува да видиме.

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега