Root NationНовиниИТ вестиSamsung може да го ослободи Три-Fold во 2023 година

Samsung може да го ослободи Три-Fold во 2023 година

-

Samsung – неприкосновен крал на сегментот на телефони со преклопување, обезбедувајќи приближно 80% од пазарот во 2022 година. Компанијата се придржува до два формални фактори, имено линијата Fold во форма на книга и флип, но се чини дека можеби ќе видиме трет образец во 2023 година.

Samsung Инсајдерот Јогеш Брар тврди дека во Twitter, што Samsung може да издаде три-фактор уред оваа година покрај очекуваните модели на Galaxy Fold5 и Galaxy Flip5.

Ова не е прв пат да слушнеме за три-преклопен уред, бидејќи Samsung претходно ја демонстрираше оваа технологија, а исто така поднесе патент за неа во 2020 година. Всушност, последен пат ги видовме концептните телефони на брендот со тројно преклопување беше на саемот MWC 2023.

Надворешната шарка ќе овозможи преклопениот дел од екранот да се користи како приказ на паметен телефон, наспроти користењето на посебен екран за панелот на паметниот телефон. Сепак, нас не интересира што значи ова во однос на издржливоста. Сите преклопни екрани се изработени од пластика, така што ако има дел од екранот однадвор, тој ќе биде повеќе склон на абење и кинење, што потенцијално ќе доведе до повеќе гребнатини.

Samsung

Друг потенцијален проблем е дебелината на уредот, иако уредите што се преклопуваат како што се чест Magic Vs и Huawei Mate X3, покажете дека се можни потенки дизајни. Значи, тројно преклопен уред Samsung теоретски би можел да биде дебел (или малку подебел) како сегашната постава на Galaxy Fold.

Сепак, една придобивка од овој пристап е тоа што може да овозможи многу поголеми екрани на преклопување за разлика од екраните од 7,6-8 инчи што ги гледаме на тековните уреди во стил на преклопување Fold. Така, би можеле потенцијално да видиме екрани со преклопување од околу 11 инчи благодарение на овој трикратен фактор на форма.

Во секој случај, Брар тврди и дека Galaxy S23 FE не е во фаза на работа, повторувајќи ги тврдењата на угледниот новинар на WinFuture, Роланд Квант. Така, оние што чекаат подостапен предводник на Galaxy можеби ќе треба да се задоволат со стандардниот Галакси S23.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега