Root NationНовиниИТ вестиБиосензор е развиен за брза идентификација на агресивен рак

Биосензор е развиен за брза идентификација на агресивен рак

-

Секој ден, 2 милиони нови случаи на рак на дојка се дијагностицираат во светот, според Globocan. Секој ден 700 жени ја губат битката со овој вид на рак. SDS Optic има за цел да им помогне на најранливите во борбата против HER2, една од најагресивните форми на рак на дојка. SDS Optic е полска компанија основана од пар научници со искуство во НАСА и Харвард. Првата фаза од клиничките испитувања за нивниот уред започна во август минатата година, а сега планираат да го лансираат на американскиот пазар.

Овој тип на рак се открива во петтина од случаите, а раното откривање ги зголемува шансите за успешно лекување. Најчестиот метод што се користи денес е биопсија, што е отстранување на парче ткиво за дополнително испитување под микроскоп. За жал, чекањето за резултат од тестот може да потрае со недели, а времето е од суштинско значење овде.

Развиен е биосензор за брза идентификација на ракот

Уредот на компанијата се состои од ласер поврзан со кабел со оптички влакна и овозможува мерење на концентрацијата на одредено соединение во телото на пациентот. Во исто време, лекарот не треба да спроведе биопсија и тој веднаш го добива резултатот. Ефектот ги зголемува шансите за закрепнување за речиси една третина. Во август минатата година стартапот ја започна фазата на клинички испитувања. Во раните денови на 2023 година, компанијата објави соработка со американскиот партнер Clairfield International за да помогне во воспоставувањето партнерства со главните играчи на пазарот на медицинска технологија и на тој начин да се олесни комерцијализацијата на решението.

Развиен е биосензор за брза идентификација на ракот

Нивниот неодамнешен договор за партнерство со Yamada Consulting Group, водечка консултантска фирма во Јапонија и низ Југоисточна Азија, само ја зголемува можноста за партнерство на потенцијално многу пазари, од кои врвните светски ендоскопски технолошки компании се со седиште во Азија.

СДС Оптик сака да развие лабораторија во САД (таму веќе има основано компанија), но истражувачкиот центар останува во Полска.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега