Root NationНовиниИТ вестиПаметен часовник Huawei Гледајте Ultimate импресиониран од нивото на заштита од вода

Паметен часовник Huawei Гледајте Ultimate импресиониран од нивото на заштита од вода

-

На 23 март компанијата Huawei одржа голема презентација за време на која претстави нова серија предводници со неверојатни камери Huawei P60, таблетот MatePad 11 2023, новиот смартфон Mate X3 што се преклопува, слушалки Huawei Freebuds и врвен паметен часовник Huawei Гледајте Ultimate.

Производителот има значителен дел од пазарот на паметни часовници и е еден од најпопуларните брендови во овој сегмент - делумно поради траењето на батеријата на неговите уреди. Ако компанијата вети 10 дена, тоа значи точно 10 дена. Нов паметен часовник Huawei нуди и долг век на батеријата, висок квалитет и врвен дизајн.

Huawei Гледајте Ultimate

Производителот тврди дека Watch Ultimate може да издржи потопување под вода до длабочина од 100 m! Кога Apple ослободен Apple Гледајте Ultra, компанијата соопшти дека со него може да се нурне на длабочина од 40 m, а оваа иновација беше доста интересна. Нов уред Huawei значително го зголемува овој индикатор - според производителот, паметниот часовник ќе може да работи под вода до 25 часа.

Huawei Watch Ultimate е опремен со 1,5-инчен LTPO AMOLED дисплеј со динамична стапка на освежување од 1 Hz до 60 Hz. Под хаубата има батерија со капацитет од 530 mAh, која може да обезбеди до 14 дена работа со едно полнење. Ако го користите активно и ги вклучите сите сензори, времето на работа ќе се намали на 8 дена, но за такво оптоварување, ова е многу добар резултат.

Huawei Гледајте Ultimate

Huawei Watch Ultimate доаѓа со Qi безжично полнење. Ова ви овозможува да го полните со кој било достапен безжичен полнач. Со користење на полначот што доаѓа со часовникот, ќе бидат потребни приближно 0 минути за целосно полнење од 60%.

Huawei Гледајте Ultimate

Паметниот часовник е опремен и со вообичаените „мерни уреди“ - сензори за кислород во крвта, пулс, мерење на стрес и мерење на ЕКГ. Најдобриот и најуникатниот дел од часовникот е, како што веќе споменавме, неговата водоотпорност. Опремен е со 16 специјални структури кои му помагаат да го издржи притисокот на длабокото море. Huawei дури и експериментираше со него со тоа што го потврди часовникот според стандардот за отпорност на вода ISO 22810. Компанијата исто така тестираше усогласеност со EN13319. Ова беше направено за да се осигура дека часовникот може да издржи потопување на длабочина од 110 метри 24 часа.

Huawei Гледајте Ultimate

Друга карактеристика што вреди да се спомене е посебен режим на експедиција (режим на експедиција). Оваа функција е наменета за активни планинари. Користи специјална технологија за позиционирање GNSS за да обезбеди прецизно мапирање, а ако одеднаш се најдете на див, непознат терен, точките на пат ќе ви помогнат да го пронајдете вашиот пат.

Домување Huawei Watch Ultimate е изработен од течен метал на база на циркониум, а ременот е изработен од хидрогенизирана нитрилна гума. Рамката на предната страна е изработена од керамика. Исто така, 1,5-инчниот дисплеј на Watch Ultimate има заштитно стакло од сафир.

Huawei Гледајте Ultimate

Huawei Watch Ultimate ќе биде пуштен во продажба во Европа и Велика Британија по 3 април и ќе биде достапен во две варијанти – Expedition Black со гумен ремен и Voyage Blue со метална нараквица. Цената на уредот во Кина е приближно 880 долари и 1025 долари. Компанијата подоцна ќе ги објави цените за светскиот пазар.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега