Root NationНовиниИТ вестиSonos ќе го објави водечкиот звучник Era 300 со поддршка за Dolby Atmos

Sonos ќе го објави водечкиот звучник Era 300 со поддршка за Dolby Atmos

-

Компанијата Sonos планира да издаде нов водечки звучник „во наредните месеци“. Барем тоа е според The ​​Verge. Протекувањето, исто така, вели дека ќе се вика Era 300 и дека производителот овојпат ќе се фокусира на просторниот звук на уредот.

The Verge тврди дека Sonos има за цел да го направи Era 300 најпрецизниот звучник на компанијата досега. Затоа, зголеменото внимание на технологијата Dolby Atmos е сосема разбирливо. Era 300 ќе биде, како што објавува публикацијата, „мултинасочен звучник дизајниран да го извлече максимумот од просторниот звук“ благодарение на „целосно резамислениот акустичен дизајн“.

Sonos One

Сè уште нема точни спецификации, но „веројатно“ е дека уредот ќе го поддржува стандардот Wi-Fi 6 и ќе има USB-C порта. Можна е и Bluetooth поддршка. Според The ​​Verge, Sonos барем размислува да ги вклучи сите овие карактеристики во Era 300.

За звучникот Era 300 првпат се зборуваше во август минатата година, кога сè уште имаше кодно име Оптимо 2. Оваа недела, The Verge откри повеќе докази за развојот на говорникот - да, новинарите добија два документи од производителот на ТВ-држачи Sanus во кои се споменува Ера 300.

Сонос Ера 300

Во август, The Verge објави, цитирајќи „слики од раната фаза на развој“, дека претстојниот водечки звучник на Sonos ќе има „низа звучници, вклучително и неколку кои ќе проектираат звук во различни насоки од под кабинетот помеѓу предната решетка и задниот панел . Изданието, исто така, претпоставуваше дека тоа ќе биде прилично моќен производ - ќе ја удвои RAM меморијата и 8 пати поголема од флеш меморијата.

Тоа е подобро од најнапредните звучници Sonos на пазарот во моментов. The Verge исто така објави дека Sonos работи на поевтина верзија на звучникот Era 100, што сугерира дека тој може да има поддршка за Dolby Atmos и да стане наследник на Sonos One.

Sonos One

Ако Era 300 навистина дебитира наскоро, ќе се соочи со конкуренција од неодамнешното враќање на пазарот на паметни звучници HomePod од Apple, кој го поддржува истиот опкружувачки звук Dolby Atmos со апликации Apple тоа Apple 4K телевизор. Сепак, новиот предводник на Sonos може да ја освои наклонетоста на купувачите не само поради одличниот квалитет на звукот, туку и поради подобрата компатибилност со уредите од други производители - на пример, поради поддршката за Bluetooth и поновиот стандард за Wi-Fi од звучници Apple.

Исто така интересно:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега