Root NationНовиниИТ вестиРусите го украдоа украинскиот цртан филм „Мавка. Шумска песна“

Русите го украдоа украинскиот цртан филм „Мавка. Шумска песна“

-

Украински анимиран филм „Мавка. Forest Song“ падна во рацете на Русите, кои нелегално го украдоа. Како резултат на целосната војна, многу филмски компании ширум светот ја прекинаа соработката со кината на земјата агресор. Сепак, руските кина продолжуваат да прикажуваат филмови, вклучително и холивудски и украински, со нелегално преземање преку торенти.

Мавка

Креаторите на филмот „Мавка“ известија дека руските организатори најавиле прикажување на филмот „Браќата Супер Марио во кино“. Продажбата на билетите за овој филм е придружена со таканаречената „услуга за претприкажување“, како дел од нив е и филмот „Мавка. Шумска песна“.

Мавка

„Руските кина немаат дозвола да прикажуваат ниту холивудски блокбастери ниту украински филмови. Затоа, „Мавка“ стана дел од новата шема за изнајмување во сенка во Русија. Тие продаваат билети за еден филм, но прикажуваат друг и го нарекуваат „услуга пред прикажување“. Но, најавите за прикажување на нашиот филм се лажни, бидејќи терористичката земја нема пристап до нашиот цртан филм, а уште повеќе и правата за негова дистрибуција. Но, за нецивилизирана земја нема правила и закони. Краде и од нас и од Холивуд. Бидете внимателни, свесни и консумирајте лиценцирана содржина. Впрочем, искреноста и транспарентноста се она што не разликува од нив“, велат креаторите на „Мавка“.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Mykhailo Y. Barskyi
Mykhailo Y. Barskyi
пред 4 месеци

Замислувам како се дуплираа и плачеа. Оти ​​што друго останува.

Претплатете се за ажурирања
Популарно сега