Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиПробниот лет на најголемиот светски авион Стратолаунц заврши пред предвиденото

Пробниот лет на најголемиот светски авион Стратолаунц заврши пред предвиденото

-

Компанијата Stratolaunch Systems го изведе шестиот пробен лет на најголемиот светски авион Roc (Stratolaunch Model 351). Масивниот авион со два трупови слета околу 90 минути по полетувањето, додека тестот требаше да трае 3,5 часа. Тимот на Stratolaunch мораше да го прекине летот поради индиции за системите на авионот.

„За време на програмата за тестирање, тимот наиде на резултати кои укажуваат дека нема да го исполни целиот сет на цели за тестирање“, се вели во соопштението на Stratolaunch. Претставник на компанијата изјави дека врз основа на податоците добиени за време на летот, донесена е одлука за слетување со цел да се проверат системите и да се подготви за следниот пробен лет.

Stratolaunch Model 351

Како дел од спроведениот пробен лет, специјалистите на Stratolaunch го тестираа столбот поставен помеѓу трупот на авионот, на кој ќе биде прикачен хиперсоничниот едрилица Талон-А. Програмерите го покажаа самиот столб и прототипот на хиперсоничната направа на крајот на минатиот месец. Според достапните податоци, огромниот авион Roc (од 117 метри распон на крилата) се искачил на височина од 4572 метри за време на пробен лет. Додавањето на нов столб на централното крило на Roc е уште еден чекор напред за џиновскиот авион, кој е дизајниран да испорача носивост на големи височини за крстарење пред да го лансира во орбитата (или да прави што друго сака клиентот). Talon-A, 8,5 метри долгиот прототип на хиперсонично возило на Stratolaunch, е дизајниран да лета со брзина од 6 мах, што е шест пати поголема од брзината на звукот.

Во иднина, авионот Roc ќе носи три пилони одеднаш меѓу трупот на авионите, од кои во секој ќе бидат сместени хиперсонични едрилици Талон-А. Секој од столбовите е структура со аеродинамични контури, која е изработена од алуминиум и јаглеродни влакна и тежи 3,6 тони Самиот уред Talon-A е со димензии 8,5x3,4 m и тежок 2,7 тони.

Stratolaunch Model 351

Во соопштението за печатот, претседателот и извршен директор на Stratolaunch, Захари Кревор, се изразува континуиран оптимизам за програмата, велејќи дека податоците од овој лет ќе се засноваат само на претходниот успех. „Ќе го искористиме ова искуство со летање додека го комплетираме сеопфатното тестирање и се подготвуваме за пробните летови Талон-А во наредните месеци“, рече тој во изјавата.

Компанијата се надева дека ќе ги претвори идните повторувања на проектот Talon-A во авион за повеќекратна употреба и ќе започне да лета со хиперсонични мисии за клиентите некаде во 2023 година.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега