Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиiOS 16 ќе добие пофункционален заклучен екран

iOS 16 ќе добие пофункционален заклучен екран

-

На годишната конференција Apple Остануваат само уште неколку дена за програмерите, и иако можеби нема многу нов хардвер, главниот фокус на WWDC сепак е софтверот. macOS дефинитивно ќе биде во фокусот оваа година, но движењето на страната на iOS се чини дека малку забави, барем според раните протекувања. Сепак, тоа не значи дека iOS 16 нема да биде забавен, особено сопствениците на iPhone може да очекуваат малку подолго траење на батеријата благодарение на подобрениот заклучен екран.

За разлика од Android, каде што многу случувања се објавени за пошироката јавност, нема рани изданија за iOS, така што можеме да се потпреме само на гласини, вклучително и некои многу сигурни извори. Марк Гурман од Bloomberg, на пример, не очекува големи промени во дизајнот во iOS 16. Сепак, како што се очекуваше, сепак ќе има некои забележителни промени.

На пример, може да има подобрувања на системот за пораки и нови функции во апликацијата Health. Можно е да има големи промени во системот за мултитаскинг, што може да ги интересира сопствениците на iPad. Што се однесува до услугите, Гурман беше малку двосмислен за наводната „функционалност на социјалната мрежа“ за Messages. Она што е особено интересно, сепак, е како iOS 16 може драматично да ја промени играта кога станува збор за заклучениот екран, што пак може да има големо влијание врз траењето на батеријата.

iOS 16

Телефоните со Android долго време користат некоја форма на функција за секогаш вклучен дисплеј (AOD) и Apple Гледајте исто така. Идејата зад оваа функција е дека одредени панели на екранот можат да останат вклучени дури и ако се користат само одреден број пиксели. Ова ви овозможува да видите некои информации, како што се пораките или дури и часовникот, без да го осветлите целиот екран. Ова може да го направи системот за известување за заклучен екран во целина поекономичен, иако AOD сè уште троши малку енергија кога се користи.

Според Гурман во неговиот најнов билтен за PowerOn испратен до претплатниците, функцијата требаше да биде лансирана со iPhone 13 минатата година со префрлување на LTPO TFT LCD екрани со променлива стапка на освежување до 120Hz. Во теорија, фреквенцијата може да се намали на 0 Hz, но iPhone 13 Pro доби само 10 Hz. Конечно може да се случи оваа година, а аналитичарот очекува iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max да имаат заклучување на екранот AOD.

Покрај тоа, Гурман исто така тврди дека на заклучениот екран може да се појават нови позадини со „способности слични на графичките контроли“. Тој не навлезе во детали за ова, но оваа изјава не е изненадувачка, со оглед на наклонетоста Apple до графичките контроли. Се разбира, овие графички контроли можат да го намалат траењето на батеријата, но треба да видиме како ќе функционира со овозможено AOD.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jereloрежа

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега