Root NationНовиниИТ вестиТурција ја одобри апликацијата на Финска за влез во НАТО. Шведска се уште чека

Турција ја одобри апликацијата на Финска за влез во НАТО. Шведска се уште чека

-

Турскиот парламент конечно го одобри нацрт-законот со кој се дозволува Финска да се приклучи на НАТО и го отвора патот на Хелсинки да се приклучи на западната одбранбена алијанса. Парламентот на Турција стана последниот од 30-те членки на Алијансата што го ратификуваше членството на Финска. На почетокот на неделава беше одобрен сличен предлог-закон Парламентот на Унгарија.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган објави дека Финска добила дозвола да се приклучи НАТО од страна на Турција, откако покажа подготвеност и решителност да ги исполни ветувањата за борба против групите кои Анкара ги смета за терористички, како и за либерализација на извозот на одбраната. Членството на Финска ќе биде прво проширување на Алијансата по 2020 година, кога и се приклучи Северна Македонија.

Турција ја одобри апликацијата на Финска за влез во НАТО. Шведска се уште чека

Откако турскиот парламент ќе го ратификува членството на Финска во НАТО, одлуката мора да биде одобрена од претседателот и потоа објавена во службениот весник на земјата. Финска, од своја страна, веќе ја заврши правната процедура за ратификација.

По завршувањето на процесот на ратификација и Турција, а Унгарија мора да ги испрати своите документи за одобрување до американската влада во Вашингтон, која е депозитар на НАТО според Основачкиот договор на Алијансата. Потоа генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг официјално ќе ја покани Финска да се приклучи на Алијансата. Финска потоа ќе го достави својот документ за пристапување, потпишан од државниот секретар, до американската влада. Кога ќе стигне до американскиот Стејт департмент, земјата официјално ќе стане членка на Алијансата.

Финска и Шведска поднесоа барање за членство НАТО минатата година како одговор на целосната инвазија на Русија на Украина (можеби оваа одлука беше под влијание на фактот што Финска дели граница со Русија, а Русија има ужасна навика да ги игнорира). Сепак, процесот беше одложен од Турција и Унгарија, а за прифаќање на нови земји во Алијансата потребна е согласност од парламентите на сите членки на НАТО.

Турција ја одобри апликацијата на Финска за влез во НАТО. Шведска се уште чека

Така, Турција се уште ја нема ратификувано шведската апликација за членство во НАТО, бидејќи, според Анкара, Шведска се уште не се бори доволно против луѓето кои Турција ги смета за терористи. Официјалните претставници на земјата постојано рекоа дека Шведска треба да преземе дополнителни мерки против поддржувачите на курдските милитанти и членовите на мрежата што Анкара ја смета за одговорна за обидот за пуч во 2016 година. Преговорите меѓу двете земји се уште не постигнале значителен напредок.

Јенс Столтенберг рече дека ги повикал Турција и Унгарија да ги ратификуваат двете понуди, но гласањето за понудата на Шведска сè уште не е закажано во Унгарија. Ова не ги спречува САД и другите земји од Алијансата да се надеваат дека и Финска и Шведска ќе им се придружат на самитот на НАТО, што ќе се одржи во Вилнус на 11 јули.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега