Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиTwitter 2.0: Илон Маск ги откри главните карактеристики на ажурирањето

Twitter 2.0: Илон Маск ги откри главните карактеристики на ажурирањето

-

извршен директор Twitter Илон Маск неодамна одржа говор во компанијата и објави слајдови кои покажуваат некои од функциите што Маск планира да ги додаде во верзијата Twitter 2.0. Слајдовите собираа и статистика за компанијата откако тој дојде на власт. Накратко, верзијата Twitter 2.0 е како Илон Маск ја гледа иднината на платформата.

Според податоците објавени во јавноста Илон Маск, заклучно со 16 ноември, бројот на нови регистрации во Twitter достигна највисоко ниво на сите времиња. Таа во последните 7 дена пред настапот достигна просечно 2 милиони нови корисници дневно! Ова е за 66% повеќе во однос на истиот период лани.

Twitter 2.0

Количината на време што корисниците го поминаа активно користејќи ја платформата достигна просечно 7 милијарди минути дневно во изминатите 8 дена. Ова е исто така за 30% повеќе од минатата година. Така и двата показатели може да се сметаат за рекордни. Дополнително, слајдовите го покажуваат тоа Twitter имаше помалку говор на омраза. Бројот на лажни сметки прво се зголеми, а потоа се намали. Веројатно поради фактот што луѓето почнаа активно да известуваат за техничка поддршка за создавање лажни профили со нивните фотографии.

Twitter 2.0

Слајдот ги наведува и функциите и целите кои Мошус формулиран за Twitter 2.0. Меѓу нив има функции како што се подолги должини на твитови, додавање видеа, плаќања, шифрирани приватни пораки, рестартирање на сината ознака за потврда и додавање реклами како услуга. Судејќи според слајдшоуто, компанијата ќе отвори и голем број работни места по неодамнешните масовни отпуштања и оставки.

Twitter 2.0

Ќе потсетиме, како што веќе кажавме, откако Илон Маск го презеде водството Twitter, започна компанијата ослободување. Бранот започна со врвни менаџери, од кои четворица се Маск ослободен на првиот ден од неговото пристигнување во Twitter. Неколку дена подоцна, околу 3,5 вработени во компанијата беа отпуштени. Во моментов во Twitter нема гаранции за заштеда на работни места и не секој може да се справи со стресот. На крајот уште илјада вработени беа отпуштени. Така, персоналот на компанијата беше значително намален - наместо 7, останаа нешто повеќе од 2,5 луѓе. Така, сега може да се претпостави дека Илон Маск ќе ангажира одреден број специјалисти за да може платформата повторно да работи нормално.

Twitter
Twitter
Развивач: Twitter, Inc
цена: слободен
‎Twitter
‎Twitter
Развивач: Twitter, Inc
цена: слободен+

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега