Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиGoogle TV ќе има далечински управувач што никогаш не останува без струја

Google TV ќе има далечински управувач што никогаш не останува без струја

-

На изложбата CES 2023 TCL ги прикажа ажурирањата на своите премиум ТВ линии од сериите S и Q сериите. Моделите добија дизајн „без рамка“ (патем, тоа ќе биде случај во сите категории на цени) и ќе бидат испорачани со Google TV или Roku. Најверојатно, серијата Q ќе се испорачува специјално со Google TV, според составите на TCL за 2021 и 2022 година.

Па, ако веќе Google TV ја започнува годината со идните модели од TCL, Hisense и други производители, а далечинскиот управувач исто така може да се ажурира. И сега на хоризонтот се појавува нова верзија на далечинскиот управувач со батерија што само се полни.

Далечински управувач без батерија на Google TV

TW Electronics, брендот кој стои зад традиционалниот далечински управувач што се користи на повеќето уреди со Android TV и Google TV во последните неколку години, го претстави CES Нов дизајн од 2023 година. Овој далечински управувач, во принцип, го има истиот основен распоред на копчиња како и стандардниот далечински управувач, но има една нијанса - во долниот дел на уредот има фотоелектричен панел. И токму таа дозволува батеријата да се наполни самостојно.

Панелот користи извори на светлина за да ја претвори оваа енергија во електрична енергија што може да ја напојува батеријата во далечинското. Технологијата што ја користи уредот ја обезбеди Exeger, иако тоа не е нова идеја во телевизиската индустрија. Во последниве години беа претставени далечински управувачи за самополнење Samsung, а се очекува тоа Амазон ќе работи на интегрирање на оваа технологија во нејзиниот следен далечински управувач Fire TV. Но, за Google TV, тоа е дефинитивно надградба што досега не е видена.

Google TV

Во моментов нема јасна временска рамка за тоа кога овој далечински управувач навистина може да пристигне со производ на Google TV. Конкуренцијата во оваа област продолжува да се интензивира, а некои брендови може да бидат заинтересирани да користат таква технологија. Сепак, малку е веројатно дека во блиска иднина ќе стане стандардна опција за сите уреди.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега