Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиУ Twitter раскажа за новата опција и привилегиите за сопствениците Twitter Сина

У Twitter раскажа за новата опција и привилегиите за сопствениците Twitter Сина

-

Придобивки за сопствениците на претплата Twitter Сините веќе постепено се спроведуваат. Минатиот месец, Илон Маск вети дека претплатниците кои плаќаат за Twitter Сината 8 долари месечно, ќе добие „приоритет во одговорите, спомнувањата и пребарувањата“ и можност за објавување долги видеа.

Според извештаите, приоритетот на импресиите во одговорите и доводот е веќе на сила, а страницата за поддршка вели дека „оваа функција дава приоритет на вашите одговори на твитови со кои комуницирате“. Корисниците забележале дека веќе работи, а во коментарите и одговорите на сопствениците Twitter Прво се појавува сина боја.

Twitter Син крлеж

Во службата за поддршка Twitter претходно рече дека приоритетното рангирање „ќе помогне да се намали видливоста на измами, спам и ботови“. Сепак, некои корисници, од друга страна, изразија загриженост дека новиот принцип ќе го влоши искуството на корисниците кои не плаќаат. Дополнително, таквата „промоција“ може да им помогне на спамерите или ботови да допрат до поголема публика.

Исто така, должината и квалитетот на видеата се зголемени за претплатниците - наместо 10 минути и 512 MB, тие ќе можат да преземаат видеа за 60 минути и 2 GB со резолуција до 1080p. Иако ова важи само за корисниците на веб верзијата, правилото од 10 минути сè уште важи за мобилните апликации за Android и iOS. Twitter исто така забележува дека може „да го измени или приспособи вашето оригинално видео за дистрибуција, објавување или емитување од нас и нашите партнери“ или да ја промени брзината на битови/резолуцијата во зависност од брзината на интернет на гледачот.

Twitter

Според Маск, на крајот Twitter ќе им плати на создавачите за поставените видеа, имајќи предвид дека тоа може дури и да ги надмине понудите YouTube. Сепак, тој не кажа како тоа ќе се направи, по која цена и на кој начин планира да го реши проблемот со пиратеријата.

Сепак, иновациите се однесуваат не само на платени сметки. Неодамна Twitter ја отстрани функцијата што го прикажуваше уредот од кој е направен твитот бидејќи според мислењето на Маск тоа беше губење на компјутерски ресурси. И ова не е последниот микросервис што ќе исчезне во иднина. Наместо тоа, корисниците имаат алатка Пребројување на прегледи - оваа опција покажува колку луѓе прегледале твит. Илон Маск рече дека оваа функција ќе помогне да се покаже колку луѓе се активни Twitter, затоа што 90% од корисниците читаат твитови, но не одговараат или лајкуваат затоа што се јавни акции.

Twitter Мобилни

Бројот на прегледи го покажува вкупниот број пати кога некој твит е прегледан, така што корисниците ќе го видат досегот на нивните твитови. Бројачот на прегледи е јавен, што значи дека сите корисници Twitter може да го види бројот на прегледи на вашиот твит на платформата. Ќе се појавува веднаш до иконата за аналитика на секој твит.

Сепак Twitter објави дека нема сите твитови да имаат бројач. Објави направени во групи во заедницата или Twitter Кругови, нема да го прикажат бројот на прегледи. Исто така, опцијата нема да важи за старите твитови. Прегледите ќе се зголемуваат секој пат кога корисникот ќе прегледа твит, без разлика каде го видел. Ова се однесува на објавите вградени во написите, главната страница, пребарувањето, профилите итн.

Дополнително на ова, компанијата вели дека повеќекратните прегледи ќе се бројат и ако корисникот прегледа твит повеќе од еднаш. Главната работа е дека уредот за гледање е различен. Пример, Twitter ќе го брои како посебен приказ ако сте го прегледале твитот прво на вашиот телефон, а потоа на веб-верзијата на вашиот компјутер.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега