Root NationНовиниИТ вестиУкраина ќе добие антиирански „мопед“ системи од НАТО

Украина ќе добие антиирански „мопед“ системи од НАТО

-

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави обезбедување на системи за Украина за борба против иранските камикази беспилотни летала. Овие алатки ќе бидат испорачани „во следните неколку дена“.

Ова го изјави генералниот секретар на НАТО за време на дискусијата на Форумот за надворешна политика во Берлин. „Најважното нешто што можеме да го направиме е да го исполниме она што го ветија членките на алијансата, да се засилиме и да обезбедиме уште повеќе системи за противвоздушна одбрана. Во наредните денови НАТО ќе ги предаде анти-дронови системи за да се спротивстави на специфичната закана од беспилотни летала, особено од Иран“, рече Јенс Столтенберг.

ВАМПИР Л3Харис

Тој исто така истакна дека „ниту една земја не треба да ја поддржува војната на Руската Федерација против Украина“ и нагласи дека веќе пренесените системи за противвоздушна одбрана имаат значително влијание врз ситуацијата на бојното поле.

https://twitter.com/NATOpress/status/1582382069535354882

Поради фактот што Русија постојано ги напаѓа градовите, инфраструктурата и станбените области со ирански камиказе беспилотни летала Шахед, земјите-партнери одлучија да и обезбедат на Украина повеќе опрема за противвоздушна одбрана. Првиот модерен систем за противвоздушна одбрана веќе работи во јужниот правец ИРИС-Т, кој Германија и го предаде на Украина (се очекува подоцна да пристигнат уште три вакви комплекси).

Украина ќе добие антиирански „мопед“ системи од НАТО

Од САД ќе пристигнуваат противвоздушни ракетни комплекси НАСАМС. Два такви системи се очекува да пристигнат кон крајот на октомври или почетокот на ноември. Франција, исто така, планира да и обезбеди на Украина дополнителна воена помош - системи за противвоздушна одбрана Кротале. Од Шпанија треба да пристигнат четири системи за противвоздушна одбрана Хок.

Исто така интересно:

Покрај тоа, Украина има намера да преговара со Израел за обезбедување системи за противвоздушна одбрана. Ова го изјави министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. Тој додаде дека активностите на Иран треба да го поттикнат израелското раководство да обезбеди воена помош. За возврат, израелскиот министер за одбрана Бени Ганц рече: „Израел ја поддржува и стои заедно со Украина, НАТО и Западот. Ова е она за што зборувавме во минатото и го повторуваме денес. Израел води политика на поддршка на Украина преку обезбедување хуманитарна помош и снабдување со витална одбранбена опрема“.

Така, земјата нема да обезбеди оружје, но може да обезбеди систем за рано предупредување за приближување на ракетни напади или напади со беспилотни летала.

Неодамна се појави информација дека Иран ја продолжува соработката со Русија. Земјата-агресор планира да купи повеќе беспилотни летала од Иранците, како и неколку стотици ракети земја-земја со зголемена прецизност на краток и среден дострел.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Jerelotwitter
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега