Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиТаблетот Google Pixel може да поддржува пенкала од трети страни

Таблетот Google Pixel може да поддржува пенкала од трети страни

-

Претстојниот Google Pixel Tablet, за кој се шпекулира веќе некое време на интернет, може да го поддржи стандардот USI (Universal Stylus Initiative) за меѓупроизводители, што ќе му овозможи да се користи со голем број пенкала од трети страни, доколку неодамна е откриен запис во листата на USI сертифицирани производи треба да се верува. На списокот е наведен уред од Google со име на производ „Tangor“ и број на модел „Tablet“, кои се најверојатно кодни имиња за таблетот базиран на Android што Google го објави претходно овој месец.

USI е стандард за пенкало во индустријата на кој Google му се придружи во 2018 година. Веќе е поддржан од голем број Chromebook уреди, што им овозможува да се користат со различни пенкала од различни производители. И додека има многу сопственички пенкала/таблети базирани на Android (на пример, S Pen од Samsung за Galaxy таблети), ниту еден таблет не е сертифициран да работи со универзалниот USI стандард.

Таблет Пиксел

Претходно оваа година, USI ја објави верзијата 2.0 на стандардот. Оваа верзија вклучува нова функција за безжично полнење што ви овозможува да полните компатибилни пенкала со едноставно ставање до поддржан уред, слично како Apple понуди со Apple Молив 2 и некои iPad. Не е јасно која верзија би можела да ја поддржува стандардниот таблет на Google.

Како што истакнува 9to5Google, изгледа невообичаено таблетот на Google да се појави во базата на податоци USI толку рано, откако Google рече дека планира да го објави во 2023 година. Според Wayback Machine, огласот првпат се појави во јануари. Ниту USI ниту Google не одговорија на барањето на The Verge за коментар.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега