Root NationНовиниИТ вестиСАД подготвуваат одбранбен пакет за Украина од 2,6 милијарди долари

САД подготвуваат одбранбен пакет за Украина од 2,6 милијарди долари

-

Ројтерс известува дека следниот понеделник САД може да објават нов пакет воена помош за Украина. Овој пакет воена помош од 2,6 милијарди долари може да вклучува радари за воздушно набљудување, противтенковски проектили и танкери со гориво. Исто така, списокот за помош ќе вклучува неколку видови муниција, вклучително и тенковска муниција.

„Денес, Министерството за одбрана објавува нов пакет безбедносна помош за да ја потврди непоколебливата поддршка на Соединетите држави за храбрите бранители на Украина и да ја зајакне воздушната одбрана на Украина. Овој пакет е обезбеден како дел од Иницијативата за безбедносна помош на Украина (УСАИ) како дел од нашата посветеност на долгорочната безбедност на Украина“, се вели во соопштението.

Новиот пакет за безбедносна помош вклучува:

 • дополнителна муниција за артилериски ракетни системи (HIMARS)
 • дополнителни артилериски гранати од калибар 155 мм
 • муниција за ласерски наведувани ракетни системи
 • беспилотен воздушен систем CyberLux K8
 • Прекинувач за UAVblade 600
 • УАВ Алтиус-600
 • Скокни 20 UAV
 • средства за спротивставување на UAV и откривање на средства за радио-електронско војување
 • средства за деминирање
 • опрема за да се обезбеди сигурна комуникација
 • финансирање за обука, одржување и одржување.

САД подготвуваат одбранбен пакет за Украина од 2,6 милијарди долари

„Соединетите Држави ќе продолжат да работат со своите сојузници и партнери за да и обезбедат на Украина способности да ги задоволи нејзините непосредни потреби на бојното поле и потребите за долгорочна безбедносна помош онолку долго колку што е потребно“, се вели во соопштението.

Пакетот ќе содржи оружје во вредност од приближно 2,6 милијарди долари во рамките на Иницијативата за безбедносна помош во Украина (УСАИ). САД ќе го купат ова оружје од индустријата, наместо да го префрлаат од своите резерви. Уште 500 милиони долари ќе бидат дадени во муниција што ќе помогне во извршувањето на пролетната офанзива. Тие ќе бидат префрлени од тековните американски акции. Покрај тоа, САД подготвуваат дополнителни широки санкции против Русија и оние кои и помагаат да продолжи со својата агресија против Украина.

Ќе потсетиме дека шведскиот парламент и дозволи на владата да донесе одлука за бесплатно давање воена помош за Украина во износ не повеќе од 6,2 милијарди круни.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега