Root NationНовиниИТ вестиСАД најавија нов пакет помош за Украина од 2,1 милијарди долари

САД најавија нов пакет помош за Украина од 2,1 милијарди долари

-

Денеска во Министерството за одбрана САД пријавил дополнителен пакет помош во областа на безбедноста. Овој пакет, со вкупна вредност до 2,1 милијарда американски долари, вклучува критични средства за воздушна одбрана и муниција. Помошта е обезбедена како дел од Иницијативата за безбедносна помош на Украина (УСАИ) и „ја нагласува непоколебливата поддршка на САД за Украина“, се вели во соопштението. пораки на официјалната веб-страница на Министерството за одбрана на САД.

Новиот пакет покажува подготвеност да ја поддржи Украина и на краток рок и да им помогне на вооружените сили на Украина да ја одбранат нејзината територија и да ја одвратат руската агресија на долг рок.

САД најавија нов пакет помош за Украина од 2,1 милијарди долари

За разлика од овластувањето на претседателот да обезбедува оружје, кое Министерството за одбрана го испраќа во Украина од магацините на Министерството за одбрана за да може да се пренесе што е можно побрзо, USAI работи поинаку - како дел од оваа иницијатива, Соединетите држави купуваат опрема од индустријата. или од партнери. Овој оглас е почеток на процесот на склучување договор за набавка на дополнителни приоритетни средства за Украина.

Новиот оглас вклучува дополнителна муниција за системи за противвоздушна одбрана Патриот, системи за противвоздушна одбрана и ракети HAWK (точно тука зборуваше за овие комплекси Yuri Svitlyk), артилериски гранати од 105 мм и 203 мм, беспилотни воздушни системи AeroVironment Puma, муниција за ракетни системи управувани со ласер, како и поддршка за активности за обука, одржување и поддршка.

Министерството за одбрана додава дека Соединетите Држави ќе продолжат да работат со своите сојузници и партнери за да и обезбедат на Украина можности да ги задоволи нејзините непосредни потреби на бојното поле и долгорочните потреби за безбедносна помош. Воздушната одбрана се смета за приоритет за Украина - нејзиното зајакнување ќе овозможи уште поефикасно да се спротивстави на редовните ракетни напади од Русија.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега