Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиВозење велосипед за поддршка на Украина: состаноци и собирање средства во Европа

Возење велосипед за поддршка на Украина: состаноци и собирање средства во Европа

-

Проектот „Велосипед за Украина“ ќе започне утре - тоа е добротворна иницијатива создадена за поддршка на Украина и Украинците во информативниот простор, како и за вистинска финансиска помош, на која секој може да се придружи. Почнува утре во 19:00 часот Вилнус, Литванија. Иницијативата ја започна Олександр Љапота, украински блогер и патник со велосипед. Во последните 5 години многу патувал со велосипед низ светот, ги посетил Исланд, Грузија, Скандинавија, Алпите, пропатувал речиси цела Европа и многу патувал во Украина.

Велосипедска трка за поддршка на Украина

Љапота, исто така, сними видео за неговите патувања за своите Youtube- канал. И кога Украина беше нападната од Русија, тој реши, покрај волонтерството, да направи и голема велосипедска трка за Украина. Како дел од ова големо патување, ќе има средби со Украинци во различни градови, се очекуваат многу комуникации и видеа, но најважно е собирањето средства, од кои 100% ќе одат за поддршка на Украина: за вооружените Сили, за потребите на оние кои моментално се во тешка ситуација поради војната, за закрепнување на Украина.

Можете да помогнете:

Велосипедска трка за поддршка на Украина

„Луѓето ќе можат да ми се придружат во секој момент за време на ова трчање за да возат дел од него заедно. Исто така, секој може да се вклучи во овој проект со ширење на медиумите и познаниците, донирање средства и пешачење дел од дистанцата со мене. Заедно до победа! Слава на Украина!“, - вели Олександр он веб-страница километражата

Ќе биде важно да се каже дека нивната компанија BlackPack целосно го преориентира производството на воени потреби и почна да прави RPS, резимеа, носачи на чинии и други. Исто така, заедно со украински уметници направија торба Виктори, сите пари од продажбата одат за потребите на Украина. Веќе се купени повеќе од 100 панцири, кои заедницата дури ги достави до делови од ТРО и полицијата. Момчињата помогнаа со собирање средства за многу медицински помагала: хируршки комплети, апарати Илизаров и други. Но, тоа не е се, тие собраа и доставија хуманитарна помош низ цела Украина. И неодамна, сите напори беа пренасочени кон купување автомобили за вооружените сили: пикап, теренци, оклопни возила. А веќе имаат купено повеќе од 10 автомобили.

Тоа е добро патување

„Ние сме само мала заедница на велосипедисти и само активни луѓе кои се обединија за заедничка победа!, вели тимот за себе.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега