Root NationНовиниИТ вестиПроизводството на паметни телефони падна во третиот квартал. за 11%: ТОП-5 производители

Производството на паметни телефони падна во третиот квартал. за 11%: ТОП-5 производители

-

За третата четвртина Во 2022 година, ширум светот беа објавени само 289 милиони паметни телефони - ова е 0,9% помалку од четвртина порано и 11% помалку отколку во истиот период минатата година, известуваат аналитичарите на TrendForce. Ова е уште една потврда за падот на побарувачката за паметни телефони.

Производството на паметни телефони падна во третиот квартал. за 11%: ТОП-5 производители

Го задржа лидерството на глобалниот пазар на паметни телефони Samsung: корејскиот производител произведе 64,2 милиони единици, што е последователно зголемување од 3,9%. Сепак, нема многу причини за оптимизам, бидејќи во II квартал компанијата го намали производството поради неповолните прогнози. IV квартал ветува дека ќе заврши со намалување.Неприкосновен лидер Samsung останува во сегментот на смартфони со преклопување, кој на крајот на годината ветува дека ќе заземе 1,1% од целиот пазар на паметни телефони, а корејскиот гигант веројатно ќе освои 90% удел овде. Според резултатите од 2023 година, уделот на смартфоните на преклопување се очекува да порасне на 1,5%, а Samsung ќе достигне 80%.

Apple според резултатите од III квартал објавија објавување на 50,8 милиони iPhone-и, и ова е постојано продолжување на растот. Американската компанија ја окупираше нишата испразнета од поаѓањето Huawei, и победи, оставајќи ги старите цени за новите телефони во САД и Кина. III квартал традиционално за Apple е период на засилување на производството за да се задоволи високата побарувачка во Q14. Со објавувањето на серијата iPhone 14, побарувачката се префрли кон поскапите модели iPhone 14 Pro и Pro Max - целите на производство беа соодветно приспособени. Сепак, поради избувнувањето на пандемијата во Женгжу, Кина, каде што се наоѓа главната производствена база на iPhone XNUMX Pro и Pro Max, може да има одредени проблеми со снабдувањето.

Производството на паметни телефони падна во третиот квартал. за 11%: ТОП-5 производители

Првата петорка ја затвораат Кинезите Xiaomi (вклучувајќи Redmi, POCO и Black Shark), OPPO (особено realme и OnePlus) и vivo (вклучувајќи и iQOO). Само од нив Xiaomi беше можно да се задржи истиот обем на производство како и во претходниот квартал - во OPPO і vivo евидентиран е пад. Сите три компании треба да ги ликвидираат вишокот залихи во втората половина на 2022 година, да се борат со антипандемиските мерки во Кина и забавувањето на економскиот раст во Индија. Се очекува дека во IV квартал сите три играчи повторно ќе покажат раст на производството, иако тоа нема да биде лесно: кинескиот пазар е веќе доста заситен, а мерките против пандемијата имаат исклучително негативен ефект врз показателите за побарувачката на потрошувачите.

IV квартал 2022 година не дава никакви посебни причини за оптимизам: побарувачката не може да се зголеми дури и со попустите што ги нудат производителите при продажбата на Денот на кинеските самци. Според експертите на TrendForce, во IV квартал. глобалното производство на паметни телефони ќе запре на 316 милиони единици, што е зголемување на квартална основа, но пад од 9,3% во однос на истиот период лани. Аналитичарите на TrendForce ги забележаа првите знаци на слабеење на глобалниот пазар на паметни телефони уште во третиот квартал. 2021 година - шести квартал по ред годишното производство опаѓа. На крајот, побарувачката ветува дека ќе закрепне, но малку е веројатно дека тоа треба да се очекува пред II квартал. 2023 година.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега