Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиРазвивачот на PUBG воведе „хипер-реалистичен“ виртуелен човек

Развивачот на PUBG воведе „хипер-реалистичен“ виртуелен човек

-

Krafton е најпознат по игрите како PUBG и претстојниот Callisto Protocol, но денес покажува нешто поинакво. Компанијата претстави „виртуелен човек“ наречен АНА, за кој вели дека ќе „помогне да се изгради“ екосистемот Web3. Ликот е создаден со помош на Unreal Engine – која има алатка специјално за создавање реални дигитални луѓе – заедно со она што Крафтон го опишува како „хиперреализам, местење и длабоко учење“.

Сликите обезбедени од компанијата ја покажуваат само нејзината глава - или навистина само нејзиното лице - розовокоси и малку разиграно лице кое изгледа како да е многу заинтересирано за тоа што ќе кажете следно. На крајот ќе видиме повеќе од АНА. Компанијата Крафтон ветува дека нејзината виртуелна личност, како што објасни шефот на креативниот центар Крафтон Џош Сеокјин Шин во соопштението за печатот, „ќе објави оригинална музичка песна и ќе го прошири својот опсег како агент на влијание во различни области на забава и еСпорт. "

КРАТФОН АНА

Судејќи според сликите, АНА навистина изгледа како вистинска работа. Сè уште има проблеми со забите, пресовршената кожа и пластичните прсти кои лесно го допираат нејзиното лице. Меѓутоа, со вградување на несовршености како што се фините пори, брчките и ситните влакна на кожата, ефектот е импресивен. Дури и без слика на целото тело или видео, има причина да се верува дека АНА може да биде нешто посебно. Кога Krafton првпат ја претстави својата хиперреалистична технологија во февруари, која користи технологија за местење на лицето за да создаде суптилни и живописни изрази, движење на зениците и природно движење на зглобовите, објави и видео за игра на PUBG што ја прикажува моменталната состојба на виртуелната човечка технологија.

Во видеото, група играчи на PUBG се борат против маскиран противник. Меѓу моментите на „долината на натприродното“ има неколку сцени кои се блиски до реализмот. Еден од ликовите, жена ранета во рака, изгледа како чист предок на АНА.

КРАТФОН АНА

Покрај целата технологија за лице, кожа и тело, Крафтон вели дека користи длабоко учење за да создаде глас со вештачка интелигенција (ВИ) кој ќе и овозможи на АНА да „интеракција и да пее како вистинска личност“.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега