Root NationНовиниИТ вестиВојската веќе користи нови гранати од 122 мм од Укроборонпром

Војската веќе користи нови гранати од 122 мм од Укроборонпром

-

Државниот концерн „Укроборонпром“ во соработка со една од земјите на НАТО произведува артилерија од 122 мм муниција во странство. Концернот веќе ја испрати серијата до Вооружените сили на Украина.

Како што е објавено на официјалната страница на Укроборонпром во Facebook, ова е веќе трет тип муниција по минофрлачката мина 120 мм и тенковската мина. Проектил од 125 мм, кој е произведен со употреба на украинска технологија и со вклучување на украински специјализирани специјалисти во странски капацитети.

122 мм гранати од Укроборонпром

„Украинската артилерија користи гранати од калибар 122 мм кога работи со влечени хаубици Д-30 (максимален дострел на оштетување - 15400 м) и самоодни пиштоли 2Ц1 „Гвоздика“ (максимален опсег на штета - 15200 м)“, преставниците на концернот. извештај.

122 мм гранати од Укроборонпром

На наредбата на Министерството за одбрана на Украина и претходеа фабрички тестови, на кои Укроборонпром ја потврди потребната TTX на проектилот: цврстината на куќиштето при испукување, стабилноста на опремата, максималниот опсег на гаѓање, проверка на натрупувањето при пукање и комплетноста на пукањето на проектилот. Бројот на шрапнели во новото оружје значително го надминува оној на стандардниот „советски“ модел.

Како што е соопштено од страна на Украина Weapons Tracker сметка на Twitter, проектилот го добил индексот „OF-462ЛЧ“. Сличен е на раниот советски OF-462 и има адаптер за детонатор во горниот дел. Обележувањето и оваа карактеристика ви овозможуваат да го идентификувате како украински.

https://twitter.com/UAWeapons/status/1639327626983530497

„Дополнителен извор на оваа муниција, која секојдневно се троши во огромни количини, очигледно би бил корисен. Заедно со производството во Источна Европа, ова ќе овозможи што е можно подолго користење на артилерија од советско потекло“, се вели во темата.

Прочитајте исто така:

Jerelofacebook
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега