Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиWindows 12: Еве што ќе понуди следниот оперативен систем на Microsoft

Windows 12: Еве што ќе понуди следниот оперативен систем на Microsoft

-

Microsoft веќе работи на Windows 12 - идната верзија на добро познатиот оперативен систем. Проектот Next Valley моментално е во фаза на планирање. И ќе поминат најмалку две години пред да се појави првата верзија.

Врз основа на она што е познато за идниот оперативен систем од Microsoft, има мала сигурност. Всушност, нема 100% сигурност дека претстојниот оперативен систем на компанијата Редмонд воопшто ќе се вика Windows 12. Сепак, овде ќе го користиме како нотација.

Подинамичен кориснички интерфејс е една од карактеристиките што би сакале да ја видиме во идната верзија на Windows. Зборуваме за работно место кое поефикасно се прилагодува на опремата што се користи. Елегантниот дизајн на Windows 11 е совршен за употреба на десктоп или лаптоп (со глушец и тастатура). Но, таблетите и 2-во-1 се уреди на допир, така што сè уште има простор за подобрување.

Windows 12

Исто така, би било убаво да се види постојано скалирање низ таблата. Windows отсекогаш бил универзален систем дизајниран да работи со различен хардвер. Посилна способност за прилагодување на хардверот би било нешто што би било неверојатно интересно да се види во Windows 12.

Можеме веднаш да ги цениме напорите на Мајкрософт да го направи Windows 11 понапреден оперативен систем од претходните верзии. Луѓето го споредуваат Windows 11 со macOS во однос на употребливоста и дизајнот на интерфејсот, како што видовме. Интеракцијата помеѓу iPhone и Mac обично им носи радост на корисниците Apple. Бидејќи двата системи се интегрираат толку добро, но во некои области macOS сè уште има предност. Ова се однесува и на полето на интеграција на мобилната платформа.

Мајкрософт веќе направи одредени напори со додавање поддршка за Android платформата, но сè уште има некои сериозни проблеми што треба да се решат, како што е неможноста да се пристапи до центарот за пораки на мобилниот уред од системската лента на Windows или барањето да се инсталира дополнителна апликација за да пристапите до паметниот телефон директно од оперативниот систем. Подобрата интеграција на двата ОС во Windows 12 може да биде значаен чекор напред во развојот на системот.

Windows 12

Во моментов, немаме многу информации за претстојната верзија на Windows од Microsoft. Видовме како компанијата активно тестираше нови функции во Windows 11. Кои првпат станаа достапни со ажурирањето 22H2 и сè уште се користат во претходните верзии. На пример, корисниците чекаат нова лента за пребарување во Task Manager. И наскоро ќе има можност да направите слики од екранот без користење на надворешни програми.

Со Windows 12, можете да очекувате повеќе протекувања бидејќи Мајкрософт продолжува да го гради својот систем во овој стил. Останува да се чекаат првите официјални објави на ОС.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

3 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега