Root NationНовиниИТ вестиXiaomi го најави новиот таблет Book S 12.4 со Windows 11

Xiaomi го најави новиот таблет Book S 12.4 со Windows 11

-

Xiaomi го најави новиот таблет Book S 12.4 со Windows 11 за европските пазари. Xiaomi Book S 12.4 се напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2, иако Qualcomm веќе најави чип 8cx Gen 3. Досега не се издадени многу уреди со овој процесор, а тој сепак е една од највисоките опции доколку сакате Windows уред 11 Arm.

Xiaomi Книга S 12.4

Покрај процесорот, кој вклучува осум јадра Kryo 495 со часовна фреквенција до 2,84 GHz и Qualcomm Adreno 680 GPU, таблетот е опремен и со 8 GB RAM и 256 GB флеш меморија, која очигледно е единствената достапна конфигурација. Ова не е најдобрата конфигурација, но секако е погодна за голем број корисници. Батеријата е релативно мала единица од 38 Wh, но со оглед на Arm процесорот, според Xiaomi, треба да работи до 13 часа.

Xiaomi Книга S 12.4

Xiaomi Book S 12.4 располага со дисплеј од 12,35 инчи со сооднос од 16:10, што е малку поголем од типичниот панел 16:9. Резолуцијата е 2560×1600 со осветленост до 500 nits и покрива 100% од DCI-P3. Екранот поддржува влез на допир и паметно пенкало Xiaomi Паметно пенкало (одделно се продава), кое има 4096 нивоа на притисок за поприродно цртање и пишување. Пенкалото се поврзува преку Bluetooth и има две копчиња за брзи дејства.

Xiaomi Книга S 12.4

Таблетот се продава и заедно со тастатурата Xiaomi Книга S 12.4, што го претвора во полноправно лаптоп и има вграден држач. Тастатурата се продава одделно за околу 150 евра, иако купувачите за прв пат можат да ја добијат бесплатно со купувањето на самиот таблет.

Покрај тоа, таблетот вклучува 5 мегапикселна предна веб-камера (видео 1080p) и задна камера од 13 мегапиксели, како и микрофони за поништување на шум, компатибилни со технологијата Qualcomm Aqstic. Има и два стерео звучници за звук. Изборот на порти е ограничен, но ги исполнува очекувањата на таблетот - еден USB-C порт, приклучок за слушалки и читач на мемориски картички microSD.

Xiaomi Book S 12.4 чини 699 евра во Европа и е веќе достапен во Германија, со договор кој вклучува бесплатна тастатура. Најверојатно ќе има и други пазари.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега