Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиXiaomi го претстави 13,3" Book Air 13 со процесор од 12-та генерација на Intel

Xiaomi го претстави 13,3-инчниот Book Air 13 со процесор од 12-та генерација на Intel

-

Неодамна Xiaomi претстави нов серија Redmi Note 12 во Кина - Redmi Note 12 5G, Note 12 Pro 5G, Note 12 Pro+ 5G и Note 12 Explorer Edition. Телефоните се опремени со MediaTek Dimensity 1080 и главна камера со резолуција до 200 MP. Заедно со новите телефони од серијата Note, Xiaomi објави и нов лаптоп наречен Book Air 13.

Xiaomi Резервирајте воздух 13

Нов лаптоп Xiaomi доаѓа во две главни конфигурации (Core i5-1230U и Core i7-1250U) и е опремен со процесори од 12-та генерација на Intel. Доаѓа и со шарка што им овозможува на корисниците да го превртуваат екранот речиси 360 степени. Лаптопот е достапен во една бела боја. Нуди 16 GB RAM и 512 GB складирање во солидна состојба.

Xiaomi Резервирајте воздух 13

Book Air 13 има дизајн 2-во-1. Има 13,3-инчен E4 OLED дисплеј со резолуција од 2880×1800 пиксели и сооднос од 16:10. Светлината на екранот може да достигне 600 нити. Има стандардна стапка на освежување од 60 Hz и е опкружен со тенки рамки. Екранот исто така поддржува Dolby Vision технологија.

Бидејќи има шарка од 360 степени, лаптопот може да се користи за различни намени. Неговиот екран поддржува и допир. Лаптопот е прилично лесен - 1,2 кг и има дебелина од само 12 мм. За мултимедија, обезбедени се двојни звучници со поддршка за Dolby Atmos. Опремен е и со два микрофони и голем стаклен панел на допир. Тастатурата е осветлена и има скенер за отпечатоци околу копчето за вклучување.

Xiaomi Резервирајте воздух 13

За видео повици, Book Air 13 е опремен со веб камера од 8 мегапиксели. Процесорот Core i7-1250U на лаптопот е исто така поврзан со графичкиот процесор Intel Iris Xe. Двете варијанти се опремени со радијатор со ладење на пареа за дисипација на топлина.

Xiaomi Резервирајте воздух 13

Xiaomi вгради батерија со капацитет од 13 W•h во Book Air 58,3. Лаптопот поддржува 65W полнење надвор од кутијата. Во однос на поврзувањето, лаптопот има две USB Type-C Thunderbolt 4 порти и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки, а поддржува и WiFi-6E и Bluetooth 5.2. Како што се очекуваше, Book Air 13 работи со Windows 11 надвор од кутијата.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега