Root NationНовиниИТ вестиXiaomi го претстави Redmi Note 12 Turbo со Snapdragon 7+ Gen 2

Xiaomi го претстави Redmi Note 12 Turbo со Snapdragon 7+ Gen 2

-

Глобалното лансирање на новата серија Redmi Note 12, чиј врвен уред е Redmi Note 12 Pro+ 5G, се случи неодамна, и Xiaomi повторно ги воодушеви своите фанови и објави уште еден модел од оваа серија.

И, патем, производителот насочен кон друга публика - луѓе кои знаат како да ја активираат картата на мародерите, можат да ги наведат сите наставници за одбрана од мрачните уметности веќе 7 години и секогаш го чекаат бувот од Хогвортс. Затоа, добре дојдовте во новиот Redmi Note 12 Turbo, кој стана првиот паметен телефон опремен со новиот процесор Qualcomm Snapdragon 7+ Gen2.

Redmi Note 12 Turbo

Redmi Note 12 Turbo наследи неколку карактеристики од останатите модели од неодамна претставеното семејство. Еден од нив е екран со дијагонала од 6,67″, резолуција од 2400×1080 и со истата технологија што се користи во Note 12 Pro+ моделот. Иако во овој случај е способен да достигне 1000 nits на врвна осветленост.

Сепак, дизајнот е малку променет. На задната страна има три камери сместени во посебни модули опкружени со прстен со шема. Главната камера од 64 мегапиксели со поддршка за оптичка стабилизација на сликата е придружена со ултра широкоаголен објектив од 8 мегапиксели и макро камера од 2 мегапиксели.

Redmi Note 12 Turbo

Овој модел беше првиот што влезе на пазарот со новиот процесор Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2, кој се состои од „главно“ јадро ARM Cortex-X2 способно да достигне часовна фреквенција од 2,96 GHz, како и три Cortex-A710 јадра. способен да достигне часовна фреквенција од 2,49 GHz и четири Cortex A-510 јадра со мала моќност со фреквенција на часовник до 1,8 GHz.

За разлика од другите модели од серијата Redmi Note 12 Turbo, може да се пофали со 5/8/12 GB LPDDR16 RAM и до 3.1 TB UFS 1 флеш меморија. Под хаубата има батерија од 5000 mAh со поддршка за полнење од 67 W.

Покрај „обичната“ верзија на Redmi Note 12 Turbo, производителот го претстави и резултатот од неверојатната соработка – ограничен модел во стилот на Хари Потер, чија кутија содржи многу додатоци инспирирани од целиот познат универзум. Конфигурацијата на овој модел е 12 GB RAM и 256 GB флеш меморија. Можете исто така да купите стилизирани Redmi Buds 4 на уредот.

Redmi Buds 4 Хари Потер

Redmi Note 12 Turbo моментално е достапен само во Кина во четири различни конфигурации: 8GB/256GB за 268 €, 12GB/256GB за 294 €, 12GB/512GB за околу 321 € и врвна варијанта од 16GB/1TB за околу 375 €. Сè уште не е познато дали Redmi Note 12 Turbo некогаш ќе излезе надвор од Кина, но има гласини дека ќе се појави на светскиот пазар под брендот POCO. Можеби како дел од серијата POCO X.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега