Root NationНовиниИТ вестиЛансирањето на капсулата Боинг Старлајнер со екипаж до ISS ќе се случи во јули

Лансирањето на капсулата Боинг Старлајнер со екипаж до ISS ќе се случи во јули

-

Првиот лет на вселенска капсула Starliner со екипажот, на кој работи компанијата Боинг, до Меѓународната вселенска станица (ISS) ќе се одржи во јули, објавија претставници на Боинг и НАСА. Мисијата CST-100 Starliner, која претходно беше закажана за април, нема да се одржи до 21 јули, во очекување на достапноста на американскиот Источен тест опсег.

Новиот датум дава НАСА и Boeing времето потребно за завршување на тестирањето за верификација на потсистемите и финализирање на сертификацијата на производите за тестирање на летот, и е во согласност со плановите на вселенската станица и можностите за лансирање од космодромот. „Разговаравме за ситуацијата и одлучивме дека најдобриот обид за лансирање на тестот за летање на екипажот на Боинг ќе биде не порано од 21 јули“, рече Стив Стич, шеф на програмата за комерцијални летови на НАСА.

.Вездена авијација од Боинг

„Се чувствуваме прилично сигурни со тој датум“, додаде Марк Напи, програмски менаџер Starliner на Боинг. Целта на Crew Flight Test е да се проверат сите способности на системите Starliner со екипажот на бродот, вклучувајќи ја и ракетата Atlas V на United Launch Alliance - од подготовка пред лансирање до приклучување и отклучување за враќање на Земјата. По успешниот пробен лет, Боинг ќе работи на обезбедување оперативна подготвеност за мисии по сертификација, и НАСА ќе започне со сертификација на вселенските летала Starliner и системи за редовни летови со екипаж до вселенската станица.

Изградбата на капсулата Starliner е завршена, а тимот работи на финализирање на ентериерот и завршување на сеопфатното тестирање. Претставниците на НАСА велат дека ќе биде потребно време за да се потврди системот за падобрани дизајниран за безбедно враќање на астронаутите и вселенското летало на Земјата, а копнените тестови на падобрани ќе бидат спроведени во мај.

.Вездена авијација од Боинг

Starliner ќе испорача двајца астронаути НАСА, Бери Вилмор и Сунита Вилијамс, до ISS, каде се очекува да останат најмалку 8 дена. Капсулата треба да биде лансирана во вселената со ракета на United Launch Alliance Atlas V од Кејп Канаверал, Флорида. Доколку мисијата биде успешна, капсулата Боинг конечно ќе добие сертификат и ќе започне со оперативни летови.

Компанијата се надеваше дека ќе го направи првиот лет со екипаж на CST-100 Starliner минатата година, но се соочи со голем број одложувања. Во мај, капсулата конечно стигна до ISS, но, се разбира, без екипаж на бродот. НАСА се надева дека ќе го потврди Starliner како втора такси услуга која може да превезува астронаути до вселенската станица. Досега, само SpaceX на Илон Маск ја имаше оваа улога по успешниот тест лет на неговата капсула Dragon во 2020 година.

Прочитајте исто така:

JereloYahoo

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега