Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиТајниот дрон на Ukroboronprom помина нови тестови

Тајниот дрон на Ukroboronprom помина нови тестови

-

Како што објави портпаролката на државниот концерн „Укроборонпром“, Наталија Сад, „Укроборонпром“ успешно спроведе редовни тестови на нов беспилотен летало со долг дострел на летот, а исто така воспостави сериско производство на фрагментирани мини од 82 мм во странство.

„Укроборонпром“ ги спроведе првите тестови на новиот UAV уште во октомври, и тие беа успешни. Следно, според планот, имаше тестови на работата на дронот при дејствување на средствата за радио-електронско војување. Но, развојот успешно се справи и со оваа задача.

Беспилотно летало

„Голем број успешни испитувања се зад нас. Продолжувавме со тестови под влијание на EW, а овие тестови се исто така зад нас“, рече Наталија Сад. Но, сега „беспилотното летало дојде до таква фаза кога, за жал, не можеме да кажеме ништо за тоа“, додаде портпаролката на Укроборонпром.

Ќе потсетиме дека претходно пишувавме дека Државниот концерн „Укроборонпром“ работи на создавање на нов дрон, кој би можел да се врати по завршувањето на задачата. Програмерите не ги откриваат деталните карактеристики на дронот во воени услови, но успеале да заинтригираат. Беспилотно летало треба да погоди цели на растојание до 1000 km, неговата тежина на полетување е 200 kg, а тежината на боевата глава е 75 kg. Има и елоквентен натпис од Библијата „Ќе наградам“. Концернот тогаш изјави дека тоа не е име, туку мисија на идниот UAV.

Исто така на неговата официјална страница во Facebook Претставниците на Државниот концерн „Укроборонпром“ најавија воспоставување на сериско производство на минофрлачки куршуми од 82 милиметри во објектите на една од земјите-членки на НАТО. Артилериската фрагментирана мина од 82 мм е дизајнирана да го уништи непријателскиот персонал од минофрлач на растојание до 4500 м.

Мојот 82 мм

„За одбележување е дека рудникот што го подобри Укроборонпром е многукратно подобар од редовниот. Бројот на смртоносни фрагменти забележани за време на тестовите на штитовите на целите и на местото на целната средина е 2-2,5 пати повеќе од она што треба да го има стандардната мина. Големината и обликот на фрагментите се исто така подобри од стандардните“, велат од концернот.

Мојот 82 мм

Според стандардот, при пукање на стандардна мина, бројот на фрагменти што треба да ја погодат целта на растојание од 5 m треба да достигне 198 единици, на растојание од 10 m - 70 единици, а на растојание од 15 m. - 41 единица. Муницијата, која ја подобрија специјалистите на концернот, има соодветно 460, 140 и 69 фрагменти.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега