Root NationНовиниИзвештаи

Извештаи

Microsoft Build 2022: резиме на најважната конференција за програмери

На 24 мај, претседателот на Мајкрософт, Сатја Надела, свечено го отвори Мајкрософт Build 2022. Тој зборуваше за новите алатки за програмерите, за визијата на компанијата за развој за оваа...

Она што Мета го претстави на изложбата за игри на Quest

Мета го одржа својот втор годишен Изложба за игри Meta Quest 2022 година. Meta Quest останува многу популарна VR платформа, и покрај…

Samsung Galaxy S22/Plus/Ultra и Galaxy Tab S8 – извештај за презентација на нови производи!

Искрено ќе кажам дека презентацијата Samsung, која штотуку помина, мене лично ми стана најинтересна по многу години. Поточно, затоа што немам речиси ништо ...

Што покажа Lenovo на изложбата CES 2022 - сè накратко

Lenovo претстави портфолио на иновативни производи и решенија дизајнирани да ги зајакнат корисниците и бизнисите во денешниот хибриден свет на овогодинешниот CES. Лаптопи за бизнис Во пресрет на...

Samsung претстави нови телевизори, проектор и монитори #CES2022

Како дел од изложбата CES, која беше отворена во Лас Вегас, корејската компанија Samsung ја претстави својата визија за идниот свет на телевизиите. Што беше интересно прикажано? Најголемите компании во технолошката индустрија претставуваат...

Смартфон што се преклопува OPPO Find N е официјално претставен + фотографии во живо од презентацијата

Настанот само што заврши OPPO INNO DAY, посветен на иновациите и технолошките новитети. Форматот и темата на конференцијата беа идеални за презентација на првиот смартфон на преклопување OPPO Најдете ...

Извештај од презентацијата Huawei нова 9: Импресии, примери на фотографии + Гледајте GT 3 и кармин FreeBuds

Тековната година не беше богата со офлајн презентации, но барем беа, за разлика од 2020 година. Несомнено, најголемиот настан во ерата на карантин, на кој...

Извештај од 30-годишнината на Wilk Elektronik/Goodram - се за новите производи

Полската компанија Wilk Elektronik и брендот Goodram оваа година слават 30-годишнина. И во чест на овој настан, претставници во Украина ги поканија новинарите на средба-презентација, на која ...

Презентација Apple 2021: еволуција наместо револуција

Компанијата Apple одржа традиционална есенска презентација на своите нови производи. Во оваа статија ќе зборуваме за сите нови производи. Денот на презентација стана вистински празник за сите фанови Apple, ...

Извештај од посетата на Бош: Штефен Хофман, идеална канцеларија и „зелена“ енергија

Посетата на канцеларијата на Бош беше изненадување за мене, но пријатно изненадување. Стои на ужасно убаво место - со поглед на Днепро и метежот и вревата...

Извештај од презентацијата Acer Enduro 2021

Презентација на новитети Acer Ендуро 2021 се одржа под топли, но освежувачки ветрови кои доаѓаа од плажата Днипро во Хидропаркот. И тоа беше многу во ...

Прво погледнете Samsung Galaxy Z Fold3, Z Flip3, Buds2 и Watch4

За да не ја мачам јавноста, ќе одам директно на поентата - Samsung одржа настан на кој ги покажа најновите паметни телефони Samsung Galaxy Z Fold3, Samsung Galaxy...

Најважните карактеристики на новите лаптопи MSI на Intel Core 11 Tiger Lake-H45

MSI успешно ги претстави преносните компјутери базирани на 11-та генерација на Intel Core. Тоа беше прва презентација на компанијата по две години и прва презентација на нивните лаптопи воопшто...

Извештај: Во потера по Дубаи 5G со realme GT

Но, дали забележавте дека транзицијата на човештвото од 4-та во 5-та генерација на мобилна комуникација, во заедничката 5G, е придружена со некаква невидена света возбуда? Нешто што јас...

[заштитена по е-пошта] 2021 – Видео извештај од презентацијата: новини Acer Свифт Икс и Acer Аспирај Веро

На 27 мај компанијата Acer одржа уште една голема презентација на нови производи [заштитена по е-пошта] 2021. Вкупно беа претставени триесетина уреди. Некои од нив добија ажурирања, а ...

Извештај од презентацијата VIVO V21 и VIVO V21e во Украина

Уште еднаш, убеден сум дека најкорисните работи за потрошувачот се раѓаат во конкуренција за внимание на купувачите. И фактот дека, погодете што, компанијата официјално го претстави…

Извештај за отворањето на техно-центарот Глово во Киев

Ќе бидам искрен - никогаш не сум користел испорака на Глово. Но, не затоа што тоа е губење пари - едноставно многу ми се допаѓа да одам да ја истражувам областа...

Извештај за презентација на AMD од Computex 2021 година

AMD, сегашната миленичка на ИТ толпата, кажа и покажа многу, многу работи на Computex 2021. Нови лаптопи, нова РЕЧИСИНА сертификација, нашиот одговор до Чембрлен...

Извештај за презентација Huawei: HarmonyOS, MatePad Pro, Watch 3 и повеќе

Директно на поентата - Huawei покажа различни, добри и многу важни работи. За мали нешта како два MatePad Pro, Watch 3 и монитори - малку...

Специјален настан на Ајакс: компанијата претстави нови производи и софтвер

Денес, Ajax Systems одржа Специјален настан - онлајн презентација на нови уреди и развој на софтвер. Претставени се нови производи во линијата на улични сензори, врвна тастатура, нов...

Samsung раскажа за иновациите на MICRO LED и Neo QLED 8K/4K телевизорите во 2021 година

За многу години, компанијата Samsung е лидер на ТВ пазарот. Веќе пишувавме за новитетите кои беа претставени на почетокот на годината. И така натаму...

Nokia претстави 3 нови линии паметни телефони од сериите X, G и C и нов TWS

Нокиа ја одржа најголемата објава во својата историја на шест телефони со ажурирани имиња, а исто така ја прошири линијата на аудио додатоци. А ние, се разбира, веќе сме подготвени да споделиме ексклузивни...

Презентација OPPO Reno5 Lite низ очите на пргавоста личност

Денес, на посебен настан, ORRO AED Украина го претстави својот Reno5 Lite за украинскиот пазар. Што е интересно за новината и дали е способна да наметне борба...

Преглед на нови производи Samsung Galaxy A32/A52/A72 - Galaxy Unpacked резултати за 2021 година

Да признаеме - иако сите ги лижеме предводниците Samsung - Нота и S-серија - но најверојатно ќе купиме... нешто од...

Нови MICRO LED и Neo QLED телевизори Samsung претставен на онлајн настанот Unbox & Discover

Вчера на онлајн настанот Unbox & Discover, компанијата Samsung ги претстави новите модели на MICRO LED и Neo QLED телевизори, како и ажурирани монитори и интерактивни...

Вечерна премиера: Xiaomi најави нови уреди во Украина

Премиерната вечер од Xiaomi - онлајн настан посветен на презентација на иновативни нови производи на компанијата. Конкретно, беше претставен долгоочекуваниот најнов Mi 11 - со многу модерни...