НовиниИзвештаиИзвештај од презентацијата Huawei P30 Lite во Украина - 48 младински мегапиксели

Извештај од презентацијата Huawei P30 Lite во Украина – 48 младински мегапиксели

-

И покрај фактот дека водечките паметни телефони Huawei P30 и Huawei P30 Pro пристигна во Украина „без бучава и прашина“ (компанијата се ограничи на глобалната премиера во Париз), најприфатливиот уред од линијата - Huawei P30 Lite, доби многу повеќе внимание. Имено, целосна локална презентација за украинските новинари и блогери на која беа претставени главните карактеристики на паметниот телефон. Настанот се случи на 14 мај во киевскиот ресторан Нормално.

Huawei P30 Lite

Huawei не крие дека среднобуџетниот P30 Lite е наменет за млада публика и е чисто комерцијално дизајниран да го продолжи успехот на продажбата на такви модели како P Smart + і П Смарт 2019 година. Но, во исто време, ако внимателно го погледнете семејното стебло, станува јасно од каде растат гранките. Нашиот херој е директен потомок од минатата година Huawei P20 Lite, кој, патем, исто така беше доста популарен меѓу купувачите.

Секако, овие смартфони ја имаат главната општа идеја - и двајцата се обидуваат да „излезат во светот“ искористувајќи ги имињата на престижните и успешни постари браќа. Притоа, без срам им земаат некои надворешни карактеристики, како што доликува на блиски роднини. Вреди да се напомене дека таквиот потег се покажа како успешен за Huawei минатата година (како и многупати досега, да бидам целосно искрен). Но, дали ќе може повторно да се изведе таков трик? Чекај и види.

Huawei P30 Lite

Да почнеме со изгледот - тој е навистина премиум кај паметен телефон. Не може да биде поинаку - на крајот на краиштата, тоа е водечкиот P30 линија. Стакло во предната и задната страна, долж периметарот, рамката е пластична, но со висококвалитетна метализација - многу слична на челик. Куќиштето е елегантно и тенко, а овој тренд продолжува и кај боите на куќиштето. P30 Lite ќе биде достапен во класична црна, бисерна бела и градиент дизајн кој веќе стана хит - „Аурора“ со виолетово-сина iridescence.

Дисплејот на паметниот телефон е 6,15-инчен LTPS со резолуција од 2312x1080 пиксели, тенки рамки и засек за капка солза, во кој е сместена предната камера од 24 MP. Во принцип, целосна усогласеност со дизајнот на постарите верзии. Но, разговорниот звучник е посебен елемент (НЕ акустичен дисплеј, како кај P30 и P30 Pro), тој се наоѓа малку повисоко во рамката.

Huawei P30 Lite

На задната страна гледаме класичен скенер за отпечатоци и единица со тројна камера - 48 + 8 + 2 MP (главен + широкоаголен + сензор за длабочина).

На долната граница, производителот инсталираше модерен USB Type-C приклучок, 3,5 мм аудио приклучок (кој го нема кај постарите модели) и мултимедијален звучник, без експерименти. Слот за SIM-картички е комбиниран и поддржува инсталирање на microSD мемориски картички наместо втората SIM-картичка.

Huawei P30 Lite

Како систем-на-чип Huawei P30 Lite го користи стариот добар HiSilicon Kirin 710 со поддршка за GPU Turbo 2.0. Процесорот не е нов, туку е тестиран на време и доста избалансиран во однос на перформансите и заштедата на енергија. Уредот е опремен со 4 GB RAM и 128 GB ROM. Очекуван резултат Huawei P30 Lite во тестот AnTuTu - повеќе од 140 поени, судејќи според слични уреди базирани на Kirin 000.

 

Погледнете ја оваа публикација во Instagram

 

Прва инспекција #HuaweiP30Lite! Шик предводник - метална рамка и стакло. Бои: бела, црна, поларна светлина. Екран LTPS 6,15″ 2312×1080 со засек за солза, Kirin 710, 4/128 GB, главна камера 48+8+2 MP, предна камера 24 MP, Wi-Fi 2,4 + 5 GHz, Bluetooth 4.2 (aptX HD), NFC за бесконтактни плаќања! Батерија 3340 mAh. Најважна е цената: 9500 UAH (околу 350 долари), но на почетокот на продажбата ветуваат 9000 UAH + подароци. #huawei #huaweiмобилен #p30lite #huaweip30

Публикација од Root Nation (@rootnation)

Во однос на преносот на податоци, имаме Wi-Fi Dual Band (т.е., 2,4 GHz + 5 GHz), GPS / GLONASS, Bluetooth 4.2 со поддршка за aptX HD, па дури и NFC за бесконтактни плаќања! Во принцип, комплетен џентлменски сет - ништо извонредно во суштина, но не може да се каже дека нешто недостасува.

Huawei P30 Lite

Во улога на софтверска школка, добро познатиот EMUI 9.0.1 базиран на Android Pie е добро познат на сите, со поддршка за омилените чипови на сите и „ситници“ од производителот, како што е подобрен звук Huawei Хистен 5.0. За автономијата на паметниот телефон е одговорна батеријата со капацитет од 3340 mAh со поддршка Huawei Брзо полнење (наполнете до 40% за половина час и до 100% за 105 минути).

Huawei P30 Lite

Сега, најважна е цената. Huawei P30 Lite сега е достапен за купување по предложена малопродажна цена 9499 гривни (360 долари). НО! До 2 година, промотивната цена на смартфонот ќе биде 8999 гривни (околу 341 долари), плус сертификат од 500 гривни за набавка на додатоци Huawei!

Цените во продавниците

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Ко-основач Root Nation. Уредник, извршен директор. Мразам етикети и не обожавам брендови. Само квалитетот и функционалноста на гаџетот се важни!

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега