Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
НовиниИзвештаиИзвештај од презентацијата Samsung Galaxy S23, S23 Plus и S23 Ultra

Извештај од презентацијата Samsung Galaxy S23, S23 Plus и S23 Ultra

-

Па, војната е војна, а економскиот фронт не е ништо помалку важен во нашето секојдневие. И упатувам огромна благодарност до компаниите како Samsung, кои продолжуваат со работа во Украина и покрај гранатирањето и и помагаат на земјата да дише слободно како што дозволува јажето на окупаторот, кое едвај е недопрено, но сè уште ни виси околу вратот.

Samsung Galaxy S23Сепак, стиховите се текстови, а новитетите се на распоред. Имаме три паметни телефони. Samsung Galaxy S23, Galaxy S23 Plus тоа Galaxy s23 ultra. Да, овој пат без часовници, слушалки или таблети, колку од нив ќе видите во позадина во нашата фоторепортажа и во видеото - тие се само дополнителни реквизити.

Видео извештај

Не сакате да го прочитате текстот? Погледнете го нашето видео за новите паметни телефони Samsung!

Прочитајте исто така: Преглед и искуство: Дали вреди да се купи? Samsung Galaxy S22 Plus во 2023 година?

Што е заедничко за паметните телефони

Веднаш ќе кажам дека сите паметни телефони имаат една заедничка работа. Недостаток на брендирани Exynos процесори за сите региони. Во срцето на овогодинешните уреди е водечкиот 4-нанометарски систем-на-чип Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 со видео акцелератор Adreno 740. Ова е специјална верзија на чипот за Samsung, па затоа се нарекува Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy. Што значи ова - сè уште треба да го сфатиме, но дефинитивно можете да ја забележите вкупната моќност, енергетската ефикасност и да се надеваме дека ниту ладењето нема да ве изневери.

Samsung Galaxy S23

SoC води кон обединување на повеќето карактеристики воопшто. Сите паметни телефони имаат технологија Bluetooth 5.3, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, геолокација GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, USB Type-C 3.2 порта, со OTG и обратно полнење, десктоп режим DeX, слот за 2 SIM-картички и отсуство на слот за microSD, присуство на Face ID и поддршка за 5G, како и скенер за отпечатоци на екранот и безжично полнење.

Samsung Galaxy S23

Следна е обвивката One UI 5.1. Таа сè уште ја нема вратено иконата за поставки на дното на завесата, каде што имаше свое место некаде пред верзијата 3.0, што го направи многу поудобно да се оди во менито за поставки... Но, во сè друго, свежа школка е врвот на Андроид 13 од Корејците.

Samsung Galaxy S23

Технологијата и осветленоста на дисплејот исто така ќе бидат подеднакво кул кај сите модели. ДА, дури и во S23. Динамична AMOLED 2x, 1750 nits врвна осветленост. Не е рекорд за серијата, но обединувањето е добро. Чести се и такви својства како заштита од влага IP68, отсуство на мини-џек и, се разбира, водечка цена.

Прочитајте исто така: Samsung Bespoke Jet: Преглед на исправена правосмукалка со станица за самочистење

Samsung Galaxy S23

Сега да разговараме за тоа што ги прави паметните телефони различни. Samsung Galaxy S23 е компактен, МНОГУ компактен паметен телефон. Дијагоналата на екранот е 6,1 инчи, се вклопува како ракавица во рака, дисплејот е рамен, резолуцијата е FHD+. Стапката на освежување на екранот е брза, од 48 до 120 Hz.

Samsung Galaxy S23

RAM меморијата ќе биде 8 GB, постојана меморија - од 128 до 256. НЕ можам да имам прашања во врска со објавувањето на паметен телефон од водечките линии во 2023 година со 128 гигабајти трајно складирање БЕЗ поддршка за мемориски картички и присуство на видео снимање 8K . Но, барем верзијата од 256 GB е достапна, тоа е подобро.

Samsung Galaxy S23

Има три модули по комплет камери. Широк 50 MP 23 mm со оптичка стабилизација, ултра широк 12 MP со фокален еквивалент од 13 mm, плус 69 mm троен оптички зум од 10 MP. Предната камера, ако им верувате на промотивните материјали, е иста како и ултра широката, што е изненадувачки.

Samsung Galaxy S23

Изненадува и малата брзина на полнење - максимални 25 W, со капацитет на батерија од 3 mAh. Пред тоа треба да има прашања, но не заборавајте дека паметниот телефон има 900 нанометарски Snap Gen4, кој едноставно е топ 2 во однос на енергетската ефикасност.

Samsung Galaxy S23 Plus

Samsung Galaxy S23 Plus има поголем дисплеј од 6,6 инчи, трајно складирање од 256 GB до половина терабајт, речиси двојно побрзо полнење - 45 W и батерија со капацитет од 4700 mAh.

Samsung Galaxy S23 Plus

Сетот на камери, типот на дисплеј и фреквенцијата на неговото ажурирање, системот на чип, RAM меморијата и другите карактеристики остануваат вообичаени кај двата помлади модели. Па, општиот фактор на рамна форма е исто така сличен.

Samsung Galaxy S23 Ултра

Samsung Galaxy S23 Ultra, или како и да го наречете - Samsung Galaxy Забелешка S23 Ultra, (поради игла), е предводник со причина.

Samsung Galaxy S23 Ултра

Има трајно складирање, брзина на полнење од 23 W и некои модули за камера заеднички со S45 Plus.

Samsung Galaxy S23 Ултра

Но, во сè друго, само се подобри. Екранот е 6,8 инчи, Quad HD+, со стапка на освежување од 1 до 120 Hz. RAM меморија 12 GB, капацитет на батеријата 5000 mAh.

Samsung Galaxy S23 Ултра

Камери - „полно полнење“! Главниот модул е ​​200 MP со сензор Samsung ISOCELL HP2, 23 mm со ласерски автофокус и оптичка стабилизација до 3 степени. Ултра широк и 10x зум - како кај помладите верзии, но има и перископ од XNUMX мегапиксели со XNUMXx зголемување и оптичка стабилизација.

Samsung Galaxy S23 Ултра

Визуелно, има како 5 модули за камера, но всушност има четири од нив, петтиот круг е за ласерскиот модул. Предната камера е 23 мм, со автофокус, што е убаво. Забележувам и дека барем во Samsung Galaxy S23 Ultra има дополнителна VDIS видео супер стабилизација.

Samsung Galaxy S23 Ултра

Според она што го прочитав за тоа, тоа не е најелегантно или најсигурно решение, но да видиме како функционира во реалниот живот.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?

Резултати од Samsung Galaxy S23, Galaxy S23 Plus и Galaxy S23 Ultra

Резултатите се веројатно следните - Samsung игра безбедно, од одбрана, еволуции без револуции. Од друга страна, обичните купувачи во Украина сто проценти ќе го ценат токму таков безбеден пристап. Сепак уште долго ќе ни е доста од други пресврти.

Samsung Galaxy S23 Ултра

Затоа, тешко е да не се предвиди судбината на бестселери за сите паметни телефони од линијата Samsung Galaxy S23 генерално. Но, кој од моделите ќе испадне најпопуларен - не зависи од мене да одлучам, па дури и да погодувам.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен прочистувач на воздух Samsung AX32 (AX32BG3100GG)

Официјалното видео за презентација на Galaxy Unpaked 2023

Достапност во Украина

Од 1 февруари 2023 година, серијата Galaxy S23 ќе биде достапна за однапред нарачка со дополнителна поволност до 6 UAH. Моделите од серијата Galaxy S000 се претставени во четири бои инспирирани од природата: фантомска, црна, крем, зелена и лаванда. Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23 ќе бидат пуштени во продажба во Украина од 23 март. Препорачана цена - од 3 UAH;

Цените во продавниците

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега