Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ПовеќеФото опремаSmallRig SD-01 3479 и 3478 SSD џебен преглед

SmallRig SD-01 3479 и 3478 SSD џебен преглед

-

Верувале или не, ова е првото нешто што можам да го наречам вистинско „аналогно срање“. Се шегувам настрана, бев неверојатно, апсолутно изненаден од фактот што ниту еден друг производител на додатоци за камера нема нешто слично SmallRig SD-01 3479.

SmallRig SD-01 3479 3478

Бидејќи ова е премногу едноставна и профитабилна идеја. Па, како што мислев. Но, очигледно, мислев нешто погрешно. 

Позиционирање на пазарот

Затоа што погледнете ја ситуацијата. Комбинацијата со SmallRig SD-01 3479 и моделот 3478, за која ќе стане збор подоцна, ќе чини 60 долари или околу 2 гривни и само ТЕХНИЧКИ може да се смета за држач за складирање на SSD. 

SmallRig SD-01 3479 3478

И многу компании имаат ДРЖАЧИ за SSD-дискови, но тие не се универзални. Главно - под Samsung Т5 и Samsung Т7.

SmallRig SD-01 3479 3478

Овие модели се доста ретки, со MSRP од 110 долари за верзијата од 500 GB. Освен тоа, Samsung T5 е прекинат, и не сите стеги се универзални и прифаќаат или T7 или T5.

SmallRig SD-01 3479 3478

Има и LaCie држачи, но тие погони се И СКАПИ и РЕТКИ. Сепак, постои универзална стегач, SmallRig BSH2343, но чини 40 долари.

SmallRig SD-01 3479 3478

Прочитајте исто така: LaCie 1big Dock 4TB Dock Review

Зошто не и аналози?

Надворешните SSD-дискови не се сите исти, исто како и сите SSD-дискови во светот. Мојот Transcend ESD370C, не ефтин надворешен NVMe, се покажа како апсолутен отпад... За употреба со камери.

SmallRig SD-01 3479 3478

Што е интересно. Transcend ESD370C е апсолутно врвен, склоплив и заштитен модел, кој е одличен за игри и за филмски шок-серии. Но, поради фактот што уредот има многу малку кеш и по одреден момент дозволува брзината да падне на 20 мегабајти во секунда, невозможно е да се напише проток на податоци на него без губење на рамки.

SmallRig SD-01 3479 3478

Всушност, ова го научив на потешкиот начин. Две многу големи видеа, кои ги пресметав специјално за SSD-то, бидејќи беа поголеми по големина од SD-картичката, беа снимени со рамки што недостасуваа, кои морав да ги заменам со дополнително уредување.

Прочитајте исто така: Надминете го ESD370C 500GB надворешен SSD преглед

Ова го наведувам до фактот дека постои одредена причина зошто производителите на хардвер главно прават држачи за SSD за скапи дискови. Samsung T5 и T7, како што јас разбирам, се сертифицирани за стабилни брзини и нема да дозволат паѓање на рамката.

Алтернативи

Да претпоставиме дека веќе имате висококвалитетен SATA3 или NVMe M.2 со добра стабилна брзина што не паѓа под конвенционалните гигабајти. И само да разберете, таквите дискови сега чинат еден денар.

SmallRig SD-01 3479 3478

Apacer AS2280P4 за 512 GB е двојно поевтино од Samsung T7 е 500 GB, додека е поуниверзален, бидејќи е погоден и за компјутер и за лаптоп, а не е најевтин од опциите, бидејќи спојлер - ќе ви треба стабилен SATA3 M.2 диск без проблем. Кои се уште поевтини, иако сега се поретки.

SmallRig SD-01 3479 3478

SmallRig SD-01 3479 всушност

И тука доаѓа SmallRig SD-01 3479. Тој е единствениот брендиран џеб за погони M.2 првенствено за употреба со камери. Последново се постигнува со посебен додаток, SmallRig 3478.

SmallRig SD-01 3479 3478

Тоа е само лизгалка со две завртки од дното, што ви овозможува брзо и безбедно да го прицврстите џебот на камерата. За да не се витка и да не падне. Плус, санката има и стегач за кабел, кој покрај термичката подлога е вклучена со џебот.

SmallRig SD-01 3479 3478

Тоа е, можете или да пребарувате Samsung T7 од 500 гига и решетката како SmallRig 3272 за скоро 160 долари. Или кој било погон M.2 по ваш избор, за стабилна брзина, до 50 долари и повеќе, плус џеб со лизгалка за 60 долари. Тоа е, 160 долари наспроти 110 долари.

SmallRig SD-01 3479 3478

Со! Не се врзувате за ретки модели на надворешни SSD дискови, бидејќи T7 е веќе проблематичен да се најде во големите продавници, а има шанса да наидете на лажен во малите. Покрај тоа, дури и другите модели на надворешни SSD-дискови, истиот Transcend ESD370C, чинат приближно исто, понекогаш дури и расклопени. Но, внатре имаат погон што нема да ви одговара. Па зошто да трошите повеќе?

Придобивки

Комбинацијата со SmallRig SD-01 3479 и 3478 ќе ви овозможи да користите СЕКОЈ NVMe или SATA SSD по ваш избор. Џебот е покомпактен, одлично ја отфрла топлината, а санките помалку се лепат на страните.

SmallRig SD-01 3479 3478

Единствено што ме нервира е што SmallRig нема други додатоци за овој џеб, иако е помал по големина од Т5. Затоа што, на пример, не би се откажал од рачка како SmallRig HSN2270.

SmallRig SD-01 3479 3478

Од друга страна, профилот на санката ви овозможува да го поставите, да речеме, на рачката на SmallRig 1955. И не, НЕ пречи на стисокот, бидејќи профилот е заоблен и тесен. Дополнително, дупката во додатокот за стегач НЕ дозволува да помине вклучениот USB-кабел, што го прави управувањето со каблите многу почисто.

SmallRig SD-01 3479 3478

Единственото нешто што може да стане проблем во ОВОЈ случај е загревањето на погонот, бидејќи за брзиот NVMe на својот врв, нормата е 70 степени. За среќа, SmallRig SD-01 3479 работи како џиновски ладилник благодарение на неговото метално тело.

SmallRig SD-01 3479 3478

И истите 70 степени може да се постигнат ЕКСКЛУЗИВНО со полна брзина за NVMe диск, што е недостижно дури и за половина според протоколот USB 10 Gbit.

SmallRig SD-01 3479 3478

Според чувството, по 20 минути нон-стоп снимање, телото се загрева до максимални 40 степени. Нема термоспој, но воопшто не почувствував непријатност.

Резултати од SmallRig SD-01 3479

Многу сум изненаден што ниту една друга компанија освен SmallRig нема ни навестување за ваков производ. А со оглед на тоа што не може да се купи во Украина освен преку AliExpress, не е популарен.

SmallRig SD-01 3479 3478

И ова не го разбирам, затоа што го препорачувам SmallRig SD-01 3479 и 3478 на сите кои воопшто размислувале да напишат видео преку USB на камерата. Апсолутно не можам да замислам поелегантно, пофлексибилно, компактно и синергично решение. Затоа, да - го препорачувам!

Видео за SmallRig SD-01 3479

Додатокот во динамика можете да го видите овде:

Каде да купам

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
8
Содржина на пакетот
9
Карактеристики на
9
Квалитет на градење
9
Разновидност
10
Ладење
10
Погодност
10
Дефинитивно би ги препорачал SmallRig SD-01 3479 и 3478 на сите што дури размислуваат да снимаат USB видео на камера. Апсолутно не можам да замислам поелегантно, пофлексибилно и компактно решение, посинергично решение.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Дефинитивно би ги препорачал SmallRig SD-01 3479 и 3478 на сите што дури размислуваат да снимаат USB видео на камера. Апсолутно не можам да замислам поелегантно, пофлексибилно и компактно решение, посинергично решение.SmallRig SD-01 3479 и 3478 SSD џебен преглед