ПовеќеМрежна опремаПреглед ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: рутер за најпребирливите корисници

Преглед ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: рутер за најпребирливите корисници

-

Понекогаш се чини дека е речиси невозможно да се изненади некој со модерни рутери. Нивната разновидност е навистина импресивна. На пазарот има мрежна опрема за сечиј вкус. Производителите се обидуваат да ги задоволат сите потреби на корисниците. Изборот на уреди е навистина голем. Неодамна, се појавија рутери со поддршка за Wi-Fi 6E. Многу корисници го мешаат со обичен Wi-Fi 6. Но, ова е погрешно. Да го погледнеме примерот на најновиот рутер од ASUS. Денес предлагам да се запознаам ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

ASUS ROG GT-AXE16000

Прочитајте исто така: Преглед ASUS Vivoкнига Pro 16X OLED (N7600): 16-инчен лаптоп со OLED екран

Какви подобрувања носи Wi-Fi 6E?

Во април 2020 година беше имплементирано најголемото ажурирање за Wi-Fi мрежите од 1989 година - беше отворен опсегот од 6 GHz. Иновацијата беше едногласно поддржана од Федералната комисија за комуникации на САД.

Што значи ова за пренос на сигнал како целина? Едноставно кажано, сигналот сега има многу помалку пречки на својот пат. Оваа промена четирикратно го прошири бројот на воздушни бранови. Проценете сами - се појавија 14 дополнителни канали од 80 MHz и 7 канали од 160 MHz. И ова се случи благодарение на преминот од опсегот од 5 GHz во опсегот од 6 GHz.

Сега можностите на рутерите значително се проширија. Тие ќе користат многу повеќе бранови за пренос на сигналот, што пак ќе влијае на квалитетот на комуникацијата. Затоа ќе мора да го промените вашиот рутер со надградба на Wi-Fi 6E. На крајот на краиштата, неговите претходници користат Wi-Fi 6 и работат само во опсег од 2,4 и 5 GHz. Тие немаат пристап до брановите од опсегот од 6 GHz. Користењето на најновиот уред со поддршка за стандардот Wi-Fi 6E, иако ќе биде компатибилен со застарен рутер, нема да го реши проблемот.

WiFi 6E

Зголемувањето на спектарот значително ќе ја намали латентноста на Интернет на вредности помали од 1 милисекунда, а неговата брзина ќе биде поголема од 1 Gbit/s. Толку широки можности ќе обезбеди брановиот опсег од 6 GHz.

Што значи ова за просечниот корисник? Ќе добиете можност да играте онлајн игри во исто време кога вашата сопруга одржува видео конференција, а вашите деца се во соседната соба и гледаат цртани филмови на YouTube. И сето тоа ќе се случи без одлагање на сликата или звукот. Односно, мрежите од новата генерација со поддршка за Wi-Fi 6E даваат можност да добивате брз интернет без доцнење на сигналот насекаде во вашиот дом, без оглед на бројот на корисници. Односно, пропусниот опсег на вашата домашна мрежа значително ќе се зголеми благодарение на ажурираниот стандард Wi-Fi 6E. Пристапот до воздушните бранови од 6 GHz ќе го направи ова реалност.

Неодамна го имав најновиот рутер со Wi-Fi 6E за тестирање, па затоа предлагам да се запознаете со исклучително моќен гејминг рутер - ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

Прочитајте исто така: Како да изберете рутер за Wi-Fi: ќе ви кажеме на примерот на уредите од ASUS

Што е интересно ASUS ROG Rapture GT-AXE16000?

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 е голем рутер за игри што ја поддржува новата фреквенција од 6 GHz позната како WI-FI 6E. Компатибилен е и со пониски опсези 5G AX/AC и 2,4G. Рутерот има необичен изглед, опремен е со многу функции и е во состојба да обезбеди одлични жичени и безжични перформанси. Овој рутер со четири појаси е опремен со четири-јадрен процесор и нуди поврзување со четири појаси.

ASUS ROG GT-AXE16000

Целиот негов изглед и име сугерираат дека имаме чисто гејмерски рутер од семејството ASUS ROG Rapture. ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 е водечки рутер на брендот ASUS. Ова е првата мрежна структура што ја тестиравме која емитува Wi-Fi во дури четири опсези. Односно, рутерот, покрај мрежата во опсегот од 2,4 GHz и два во опсегот од 5 GHz, покрива уште еден опсег на фреквенции - 6 GHz.

Првиот опсег од 2,4 GHz овозможува поврзување со максимална брзина од 1148 Mbps (4×4), секоја врска со опсезите од 5 GHz го зголемува ова на 4804 Mbps (4×4), а опсегот од 6 GHz до 4804 Mbps.

ASUS ROG GT-AXE16000

Рутерот има осум фиксни антени - по две на секоја страна. Антените може да се навалат од вертикалата за приближно 30 степени. Ова е еден вид гејмерско „чудовиште“ меѓу рутерите, способно да ја исполни секоја ваша желба за примање и пренос на сигнал од мрежата Wi-Fi.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем

Се разбира, таков моќен рутер за игри не може да биде евтин. Ново во украинските продавници ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 чини од 25 UAH. Да, ова е многу скап рутер, но верувајте ми, вреди секоја потрошена гривни. Се уверив во ова за време на тестирањето.

Технички карактеристики на ROG Rapture GT-AXE16000

Ви предлагам да се запознаете со техничките карактеристики и функционалните способности ASUS ROG Rapture GT-AXE16000:

 • Тип: Безжичен рутер (рутер)
 • Процесор: 2,0 GHz Broadcom четири-јадрен 64 битен процесор
 • Меморија: 256 MB NAND Flash, 2 GB DDR4 RAM
 • Напојување преку етернет (PoE): бр
 • Напојување: AC влез: 110~240V (50~60Hz); DC излез: 19V со максимални 3,42A или 19,5V со максимални 3,33A
 • Стандарден: Wi-Fi 6 (802.11ax), WiFi 6E (802.11ax), наназад компатибилен со 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi
 • Максимална брзина на поврзување:

2,4 GHz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40 MHz, до 1148 Mbps
5G-1 Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz, до 4804 Mbps
5G-2 Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz, до 4804 Mbps
6GHz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz, до 4804 Mbps

 • Поддршка за двоен опсег: да
 • Антени: 8 надворешни антени (не се откачуваат) и 4 внатрешни антени
 • Интерфејс за поврзување (WAN/LAN порти): 1×2.5 Gigabit WAN порт, 2×10 Gigabit WAN/LAN порти, 4×Gigabit LAN порти
 • USB порти: 1×USB 3.2 Gen 1 Port, 1×USB 2.0 Port
 • WAN тип на поврзување: Автоматска IP, Статична IP, PPPoE, PPTP, L2TP
 • Врска: VPN IPSec, L2TP, PPTP, OpenVPN
 • Безжична безбедност: WPA3-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPS
 • Друго: MU-MIMO, Beamforming, WiFi 6E, OFDMA
 • Тежина: 2,425 кг
 • Димензии: 350×350×200 mm

Како што можете да видите, имаме работа со најсовремен мрежен уред за игри што има моќно полнење и функционалност. Компанија ASUS како да им кажува на корисниците кој купил ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: „Немој ништо да си одрекуваш!“.

ASUS ROG GT-AXE16000

Прочитајте исто така: Преглед ASUS BR1100F: Компактен конвертибилен лаптоп за учење и креативност

Што има во комплетот

Бев импресиониран од големината на пакувањето на новитетот од ASUS. Никогаш не сум видел рутер спакуван во толку голема кутија. Патем, кутијата, иако импресивна по големина, е стандардна во дизајнот. Тоа е прекрасна тврда картонска кутија со печатење на екранот ROG на надворешните капаци. Тука има и слика ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 и технички спецификации и листа на функционалноста на рутерот. Многу информативно.

ASUS ROG GT-AXE16000

Внатре е огромен, според современи стандарди, рутер и неговите додатоци, кои се сигурно заштитени со пена и картон. Комплетот додатоци вклучени во комплетот за испорака е стандарден за рутери за игри од ASUS. Доаѓа со RJ45 LAN кабел, два кабли за напојување, соодветен адаптер за напојување и водич за поставување. Има и леток со гарантни услови и други кратки упатства. Сите осум масивни антени се фиксирани на рутерот. Можеби некому нема да му се допадне, но така одлучија програмерите ASUS.

Прочитајте исто така: 10 технологии од кои се плашевме, но денес ги користиме секој ден

Екстремен дизајн

Се разбира, на најдобриот рутер за игри на пазарот му треба најпрепознатливиот и најоригиналниот изглед, па затоа ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 е навистина огромен. Тежи скоро 2,5 kg, димензиите на уредот без антени се 25x25x6 cm, а со антени висината е целата 20 cm. незабележливо место. Исто така, нема да можете да ги отстраните антените, но тие може да се преклопат под различни агли. Рутерот исто така не може да се закачи на ѕидот, така што ќе мора да се стави на маса или полица, но важно е да се земат предвид неговата висина и тежина.

ASUS ROG GT-AXE16000

Телото на рутерот е изработено главно од издржлива пластика со беспрекорен квалитет, со многу дупки на сите страни и дел од горниот панел.

ASUS ROG GT-AXE16000

Треба да се напомене дека рутерот нема вентилатори, така што ќе биде апсолутно тивок.

ASUS ROG GT-AXE16000

Сè изгледа совршено. Производителот истакна интересен дизајн, каде што црешата на тортата беше предна плоча на огледало со LED RGB осветлување. Во комбинација со 8-те распоредени антени, ова дава одличен, многу футуристички изглед. Веднаш е јасно дека се работи за премиум производ од висока класа.

ASUS ROG GT-AXE16000

Неколку зборови за предниот панел. Токму овој дел е најинтересен од естетска гледна точка, бидејќи е украсен со огромно стакло со облога од огледало, кое комбинира AURA RGB позадинско осветлување околу рабовите со огромно лого.

ASUS ROG GT-AXE16000

Така, овој панел му дава на рутерот уште поразигран изглед, давајќи можност за доделување различни светлосни ефекти (или со страничното копче или од апликацијата ASUS рутер).

По желба, осветлувањето може да се исклучи за да не ви се претвори домот во ноќен клуб кога ќе дојде вечерта. Мал панел со LED индикатори се наоѓа на работ, кој ја следи состојбата на врските, како и кај секој друг рутер ASUS, речиси е невидлив на дневна светлина.

ASUS ROG GT-AXE16000

Се разбира, треба да зборуваме и за огромните фиксни антени. Ги има вкупно осум, а се поставени во пар од сите четири страни.

ASUS ROG GT-AXE16000

Иако треба да се забележи дека во ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 има дури 12 антени – покрај масивните 8 надворешни, има и 4 внатрешни вградени антени.

ASUS ROG GT-AXE16000

Сето ова го прави овој рутер еден од најмоќните и најпродуктивните рутери на пазарот. Надворешните антени може да се навалуваат и свртуваат настрана за прецизно позиционирање. Нивното склопување е доста добро, речиси и да нема реакција.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenBook Flip S (UX371EA) е врвен трансформатор

Достапни порти и копчиња за интерфејс

Меѓу мрежните отвори што има ASUS ROG Rapture GT-AXE16000, можеме да забележиме порти и копчиња лоцирани покрај страните. На левата страна, производителите го поставија копчето WPS и интересно LED копче, кое е конфигурирано од специјална мобилна апликација ASUS Рутер.

ASUS ROG GT-AXE16000

На десната страна е стандардниот за рутери ASUS кружен конектор за DC напојување, USB 3.2 Gen1 Type-A приклучок и уште еден USB2.0 и копче за вклучување.

ASUS ROG GT-AXE16000

Се разбира, сè најинтересно е на задниот панел. Овде можете да го видите копчето Reset, 4 порти RJ45 1 Gbit/s распоредени во парови, до него е уште една RJ45 2,5 Gbit/s WAN порта. 2 RJ45 LAN/WAN порти од 10 Gbit/s се наоѓаат посебно.

ASUS ROG GT-AXE16000

Со оваа импресивна поврзаност, имаме рутер за создавање LAN со многу голема брзина со WAN пропусен опсег до 10 Gbps. И двете порти од 1 Gbps и двете 10 Gbps поддржуваат агрегација на линкови, а вториот поддржува и WAN агрегација, така што врската од 20 Gbps е остварлива.

ASUS ROG GT-AXE16000

Да, разбирам дека веднаш имате прашање, зошто е ова за просечниот корисник? Но, ова е лажат рутер за игри што можете да го купите за во иднина. Сигурен сум дека и за 10 години тоа сепак ќе биде многу актуелно.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS 4G-AX56: висококвалитетен LTE рутер

Предности и карактеристики на мрежата

Се разбира, навистина сакам да зборувам за функционалните предности на овој рутер наспроти позадината на конкурентите, поради што ја издвоив оваа точка одделно.

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 е опремен со чипсет Broadcom, чиј главен процесор ќе биде четири-јадрен модел Broadcom BCM4912 2,0 GHz и процесори Broadcom BCM6712 за Wi-Fi адресирање со способност 4T4R. Придружуван е од најмалку 2 GB DDR4 RAM и 256 MB флеш меморија за складирање.

ASUS ROG GT-AXE16000

Сепак, овој пат немаме три, туку четири опсези, достапни поединечно или во режим на Smart Band, кои ќе ни дадат вкупна пропусност од 16 Mbps. Тие работат и се дистрибуираат на следниов начин:

 • Опсег од 2,4 GHz: работи според стандардот 802.11ax и обезбедува максимална брзина од 1148 Mbps во врска 4×4, односно 4 антени помеѓу клиентот и рутерот истовремено во опсегот од 40 MHz. Овој пропусен опсег ќе биде ограничен на 574 Mbps во 2×2 конекции.
 • Опсези 5 GHz-1 и 5 GHz-2: поддржуваат пропусен опсег од 4804 Mbps во 4x4 конекции, работат на фреквенција од 160 MHz и поддржуваат 1024-QAM модулација. Овие опсези можат да работат одделно на ниски (помалку од 100) или високи (повеќе од 100) DFS канали во зависност од нивната рачна или автоматска конфигурација. Две ленти може да се користат за клиенти, или една од нив за приклучување во мрежна мрежа со повеќе рутери ASUS.
 • Опсег од 6 GHz: Неговата главна карактеристика е проширување на фреквентниот спектар до 7,125 GHz за подобрување на брзината и заситеноста на други фреквенции, како и додавање на дополнителни канали. Работи со максимална брзина од 4804 Mbps во режим 4×4 во опсегот од 160 MHz на високи или ниски канали.

Зошто ни е потребна оваа огромна моќ? За секојдневните задачи, веројатно нема да го искористите целосниот потенцијал, но ќе бидете подготвени за идните 4×4 Wi-Fi клиенти кои допрва треба да бидат лансирани. Ова ќе овозможи да се сместат десетици корисници на Wi-Fi на еден уред. 12 антени ASUS ROG Rapture GT-AXE16000, од ​​кои 4 се внатрешни, компатибилни со Beamforming и ексклузивна функција ASUS RangeBoost Plus за подобрување на покриеноста со зголемување на моќноста на локациите на клиентите.

Како и останатите рутери за Wi-Fi 6, ќе имаме технологии поврзани со овој стандард, како што се: MU-MIMO, кој овозможува пренос на податоци до неколку клиенти истовремено на неколку антени истовремено, OFDMA, што ја подобрува симултаната врска на клиентите и BSS Color , која доделува различни фреквенции (бои), така што клиентите можат веднаш да ја идентификуваат својата мрежа без да го скенираат целиот спектар. Со Target Wake Time, Wi-Fi клиентите може да се суспендираат за да се оптимизира потрошувачката на енергија и да се ослободат фреквенциите на спектарот.

ASUS ROG GT-AXE16000

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 може да биде одличен рутер за поставување на Mesh мрежа бидејќи поддржува безбедносен систем Asus AiMesh и AiProtection Pro. Рутерот има посветена транзитна мрежа од 5 и 6 GHz за поврзување со други рутери AiMesh. Ќе ги имаме достапни сите методи за шифрирање, од WPA-Enterprise до WPA-3 Personal, и за внатрешните корисници и за гостинските мрежи. Рутерот поддржува режими на конфигурација како што се пристапна точка, повторувач, мост, јазол AiMesh и, се разбира, обичен рутер.

Конфигурацијата и на VPN клиентот и на серверот е поддржана во протоколите PPTP, IPSec и OpenVPN. Вклучени се многу други технологии, како што се адаптивно управување со QoS, анализатор на сообраќај, поддршка за гостински Wi-Fi, родителски контроли, како и PPPoE, IPTV, DDNS, DHCP, DMZ, хардверска NAT и UPnP способност.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenWiFi AX Mini: Мрежен систем во мини верзија

Први поставки и работни впечатоци

Започнувањето со рутерот е многу лесно со користење на мобилната апликација или веб-интерфејсот. Едноставно приклучете го уредот во штекер и поврзете го кабелот на вашиот интернет провајдер со WAN-портата. Сега сè што треба да направите е да го поврзете вашиот паметен телефон или компјутер со Wi-Fi мрежа или една од LAN-портите на задниот панел.

ASUS ROG GT-AXE16000

Почетниот процес на поставување е многу едноставен и ќе ве поттикне брзо да започнете ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

ASUS ROG GT-AXE16000

Рутерот ќе може автоматски да ја прилагодува својата конфигурација според параметрите и карактеристиките на мрежата на која е поврзан. Треба само да ги следите упатствата на менаџерот за поставки.

ASUS ROG GT-AXE16000

Можете или да ги поделите 4-те фреквенции за да ги користите како што сакате, или да ги комбинирате во режимот Smart Band за рутерот да управува со најдобрата врска за клиентот. Поставувањето го завршуваме со поставување на корисничко име и лозинка за администраторот. Буквално неколку минути, а рутерот е подготвен за работа. Сигурен сум дека дури и неискусните корисници можат да се справат со поставувањето.

Исто така интересно: Преглед ASUS ROG Cetra True Wireless: слушалки за игри TWS

Веб интерфејс ASUS ROG Rapture GT-AXE16000

Се разбира, ако сакате подетално да работите на поставките на овој рутер за игри, тогаш треба да го погледнете веб-интерфејсот ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

За да го направите ова, треба да ја користите врската 192.168.50.1 или рутер.asus. Со. Откако ќе ги внесете името и лозинката, ќе бидете пречекани со прегледен екран на мрежната мапа, монитор на ресурси, врски за Wi-Fi и поврзани клиенти. Од него добиваме пристап до различни делови, како и опции за поврзани USB уреди и AURA RGB. Дизајнот е прилагоден според импресивниот интерфејс на ROG, кој во овој случај стана уште помодерен и лесен за читање од вообичаеното.

Почнувајќи од врвот до дното, имаме општи и напредни делови поделени во подсекции. Од првото мени ќе можеме да извршиме многу поставки поврзани со игрите, додавајќи Wi-Fi мрежен прегледувач, графикон со мрежниот сообраќај и Ping тестови прилагодени на главните онлајн игри за секој од серверите. Овде можете да го прилагодите и копчето LED.

Класичниот ќе биде панелот AiMesh, во овој случај нема да го користиме напредниот во споредба со нормалниот режим на опциите AiMesh Pro, иако ве предупредуваме дека ова малку ќе го забави пропусниот опсег поради дополнителното шифрирање. Поддржани се до 64 профили за родителска контрола, како и 64 правила за филтрирање содржина. Ако продолжите на следниот дел, ќе имате можност да ги конфигурирате најобемните можности за игри со адаптивен QoS и интеграција со ROG First. Во другите два дела имаме повеќе опции поврзани со играта со Open NAT режим за отворање одредени порти во зависност од избраната игра и повторно мапата за пинг.

Може да продолжите со понапредни опции, како што е конфигурирање на VPN како клиент или сервер или функцијата за анализатор на сообраќај. Следниот дел ќе биде еден од најважните бидејќи ви овозможува детално да ги конфигурирате достапните опсези на Wi-Fi, ингеренциите, пропусниот опсег, безбедноста и каналите. Имајте предвид дека рутерот има стандардна фреквенција од 160 MHz деактивирана за 5 GHz и препорачуваме да го поставите опсегот од 2,4 GHz на 40 MHz за да ја добиете целата достапна пропусност.

Сега преминуваме на следните делови, каде што има можност да се конфигурира гостинска мрежа со капацитет за 64 MAC и WPA3-Personal филтри. Достапни се и опции за конфигурација на LAN, DHCP, IPTV, Route and Switch и Port Server. Друг релевантен дел би бил да ги конфигурирате USB-портите за да ја искористат функцијата на серверот за податоци на рутерот, дури и преку Интернет користејќи AiDisk. Поддржува и 3G/4G USB модеми, Samba и FTP со датотечни системи HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4, па затоа ќе биде корисен за многу корисници.

Што се однесува до заштитниот ѕид, тогаш ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 поддржува до 64 клучни зборови, 32 филтри за мрежни услуги, 64 филтри за URL, 64 правила за проследување порти и 32 правила за активирање порти. Има и интеграција со гласовниот асистент Alexa на Amazon и, се разбира, поддршка за IPv6.

Да бидам искрен, таквата функционалност на поставките е едноставно неверојатна. Како да имате работа со болид од Формула 1. Вкупно има многу, можностите се речиси неограничени. Освен тоа, убаво е што ASUS задоволен со добар, јасен интерфејс.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition: Моќен рутер за игри

Мобилна апликација ASUS Рутер

Уште неколку зборови за мобилната апликација, која, се разбира, е малку намалена и поедноставена во однос на функционалноста во однос на софтверот на прелистувачот, но обезбедува се што може да ни треба на дневна основа. Во принцип, апликацијата работи многу добро, ви овозможува да го персонализирате интерфејсот (со менување на теми) и е добар додаток на стационарниот интерфејс.

Самата апликација од ASUS, како и обично, е брз и реагира, и тоа е најбрзиот начин да се овозможи режим на игра бидејќи рутерот нема хардверски копчиња.

Родителските контроли се достапни со едноставни поставки благодарение на корисничките профили и претходно вградените филтри за различни возрасни опсези. За оние кои сакаат да го контролираат својот рутер користејќи гласовни команди, има поддршка за гласовниот асистент Alexa. Имате опција да поставите гостински мрежи директно од вашиот паметен телефон ако имате посетители кои треба да користат Интернет, но немаат пристап до уредите на локалната мрежа.

AiMesh може да се конфигурира и од апликацијата. AiMesh ви овозможува да користите други рутери ASUS да изградите посебна мрежна мрежа во вашиот дом. Можете исто така да користите ZenWiFi јазли во мрежа. Ова ви овозможува да ги комбинирате функциите на рутер за игри со компактни јазли на мрежен систем. Ако го споделувате вашиот Wi-Fi со други корисници, ова е одличен начин да го задржите приоритетниот пристап до LAN-портата за игри без да се загрози покриеноста со Wi-Fi во остатокот од вашиот дом. Иако со ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 веројатно нема да бара дополнителен рутер или мрежен јазол.

Ќе имате корист од безбедносната функција AiProtection Pro базирана на Trend Micro, која ви овозможува да ја заштитите мрежата и е бесплатна за целиот животен век на уредот.

Конечно, Instant Guard може да се овозможи да обезбеди лесна VPN врска со вашиот рутер дома. Ова е одлично ако сакате да бидете сигурни дека вашата врска е безбедна кога користите јавен Wi-Fi, бидејќи создава безбеден тунел директно до вашиот рутер. Оваа функција може да се постави преку апликацијата за Android и iOS, иако ќе треба да се поврзете на домашната Wi-Fi за да ја поставите, затоа погрижете се да ја поставите пред да одите.

Прочитајте исто така: ТОП-5 рутери за игри ASUS: Зошто ви е потребен рутер за игри за играње?

Како работи ASUS ROG Rapture GT-AXE16000

Сигурен сум дека повеќето од вас ја чекаат приказната за практичната употреба на ROG Rapture GT-AXE16000.

Веќе напишав повеќе од еднаш дека ги спроведувам сите тестови во мојот стан во Харков. Ова е станбена површина, обична куќа од панели од девет ката. Затоа, не може да се избегнат сите видови пречки, како што се армирано-бетонски подови и дебели ѕидови. Се разбира, за таква моќна мрежна опрема, ова дефинитивно не е пречка. Се уверив во ова уште од првите минути од користењето на ROG Rapture GT-AXE16000.

ASUS ROG GT-AXE16000

Сигналот беше подеднакво силен и стабилен во кој било агол од станот, практично немаше „сиви“ зони. Бев пријатно изненаден што сигналот на рутерот лесно стигна и до првиот и до деветтиот кат од мојата куќа (живеам на четврти кат). И ова е доста голем број на пречки, дебели ѕидови. Сите уреди поврзани со него изгледаа како да летаат: паметни телефони, лаптопи, безбедносен систем, мојот KIVI TV лесно репродуцираше содржина во 4K. Немав никакви проблеми. Дури и нашите соседи и јас решивме да експериментираме и се обидовме да поврземе речиси 30 уреди на рутерот. Дури и на деветтиот кат, сигналот беше стабилен, како и брзината на поврзување.

ASUS ROG GT-AXE16000

За жичната врска, можам само да напишам дека ROG Rapture GT-AXE16000 истисна сè што е можно од мојот провајдер, а индикаторите овде се соодветни. Со оваа врска дефинитивно нема да имате никакви проблеми, а модерната 2,5-гигабитна WAN порта дополнително ве поттикнува да го купите овој многу моќен рутер. 10-гигабитна врска сè уште не сонува, но оваа порта е таму, а тоа значи дека рутерот ќе биде релевантен уште долго време.

Обично, избирам пет контролни точки во мојот стан за да го тестирам сигналот и неговата сила, но со овој рутер решив да додадам шеста:

 • 1 метар од ROG Rapture GT-AXE16000 (во истата просторија)
 • 3 метри од ROG Rapture GT-AXE16000 (со 2 ѕида на патот)
 • 10 метри од ROG Rapture GT-AXE16000 (со 2 ѕида на патот)
 • 15 метри од ROG Rapture GT-AXE16000 (со 3 ѕида на патот)
 • на скалило на 20 метри од ROG Rapture GT-AXE16000 (со 3 ѕида на патот)
 • прв кат од зграда на 35 метри од ROG Rapture GT-AXE16000 (со 10 ѕидови на патот).

Резултатите од тестот пријатно ме изненадија, дури и на експерименталната шеста контролна точка.

Сигналот беше силен и стабилен насекаде, резултатите се едноставно фантастични. Еден од моите колеги дури ме праша дали ги добив овие резултати преку жица. Ви предлагам сами да го проверите. Овде коментарите се излишни.

Добив импресивни резултати со оваа опрема дури и во време на војна, а што ако имав и 10 гигабитна WAN конекција? Ова е навистина најдобриот рутер за игри што некогаш сум го тестирал.

Неколку зборови за USB портите. Тука има два од нив. Се разбира, ова се различни способности и брзини. Иако брзините на преземање се исто така во целосен ред. Не може да има ниту поплаки. Да, тука нема записи, но овие резултати се сосема доволни дури и за користење на ROG Rapture GT-AXE16000 како еден вид NAS. Ова е голем плус за потенцијалните купувачи на овој рутер.

Сè зависи од вашите специфични потреби, но сигурен сум дека дури и во сложени апликации, рутерот дефинитивно нема да ве изневери. Оваа модерна мрежна опрема ќе ве задоволи не само со моќта и брзината на сигналот, туку и со својот необичен дизајн и „тивко“ работење.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS RT-AX89X: „чудовиште од пајак“ со Wi-Fi 6

Во сувиот остаток

Овој рутер е несомнено најамбициозниот модел ASUS до денес, со импресивни способности на сите нивоа. Бројките за пропусната моќ се меѓу највисоките за стандардот со клиенти 2×2, може да има малку простор за подобрување, освен лансирање на клиенти 4×4 кои ги користат неговите можности.

На ова, мораме да го додадеме неговиот пропусен опсег со четири опсег, кој навистина му дава максимална можност да поддржува повеќе клиенти од кој било друг рутер и да обезбеди огромни преноси со повеќе клиенти благодарение на неговите 12 антени, 6 GHz, двојни 5 GHz и 2,4 GHz . Може да добиете уште повеќе во иднина благодарение на двете порти од 10 гигабити кои можат да се додадат и на LAN и на WAN, како и на USB-портата за поврзување на нашиот сопствен сервер за податоци.

ASUS ROG GT-AXE16000

Но, да бидеме искрени, овој производ не му е потребен на сите. Во повеќето случаи, купувањето на овој рутер ќе биде губење пари. Потсетуваме дека ова е навистина скапа опрема - за неа ќе платиме околу 26 гривни. Дали квалитетот ја оправдува цената? Да, во сите параметри и функционалност. Дали вреди да се купи овој уред? Се зависи од вашите потреби, но тие треба да бидат навистина големи за одговорот да биде да.

Поточно, ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 има, според мене, само 2 недостатоци: високата цена и големината, што ќе бара посебно место во внатрешноста.

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 е апсолутно врвен хардвер и веројатно најдобриот рутер што можеме да го купиме во моментов. Всушност, оваа реченица може да го сумира целиот преглед. Одлично е и не можете да најдете ништо подобро во моментов.

Прочитајте исто така:

Придобивки

 • интересен модерен дизајн
 • висококвалитетни материјали и монтажа
 • перформанси со поддршка за стандардот Wi-Fi 6E
 • одлични безбедносни алатки и родителска контрола
 • удобна мобилна апликација ASUS Рутер
 • непречено функционирање на сите комуникациски модули
 • апликацијата, а особено веб-интерфејсот, е мултифункционален и лесен за користење.

Недолии

 • фиксни антени
 • висока цина

Цените во продавниците

Преглед ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: рутер за најпребирливите корисници

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
10
Леснотија на поставување
10
Опрема и технологии
10
Софтвер
10
Продуктивност
10
Искуство на употреба
10
Цена
8
ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 е апсолутно врвен хардвер и веројатно најдобриот рутер што можеме да го купиме во моментов. Всушност, оваа реченица може да го сумира целиот преглед. Одлично е и не можете да најдете ништо подобро во моментов.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 е апсолутно врвен хардвер и веројатно најдобриот рутер што можеме да го купиме во моментов. Всушност, оваа реченица може да го сумира целиот преглед. Одлично е и не можете да најдете ништо подобро во моментов.Преглед ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: рутер за најпребирливите корисници