ПовеќеМрежаПреглед на рутерот 4G Huawei Brovi E5576: Џебен Интернет

Преглед на рутерот 4G Huawei Brovi E5576: Џебен Интернет

-

За време на војната, 4G рутерите во Украина добиваат ново, речиси стратешко значење. Исклучувањето на напојувањето со приколката повлекува отсуство на Интернет, а да останете поврзани денес е исклучително важно. Се разбира, многумина дистрибуираат Wi-Fi едноставно од паметен телефон, но тоа влијае на состојбата на полнење на вториот, а понекогаш паметен телефон е потребен за поважни работи. Затоа, посебен уред за мобилен интернет не е само каприц, и треба да зазема почесно место во „куферот за вознемиреност“.

Денес разгледуваме 4G рутер Huawei E5576. Рутерот не е само мобилен, туку, може да се каже, џебен, а во исто време може да обезбеди пристап до Интернет до 16 уреди. И што друго може да направи - да видиме.

Прочитајте исто така:

Спецификации Huawei Брови E5576-325

 • Стандард за комуникација: LTE Cat.4
 • Интерфејси: microUSB, слот за SIM картичка (Mini-SIM)
 • Антени: 2 внатрешни LTE/UMTS
 • Фреквенција: 2,4GHz
 • Пропусен опсег: влез - до 150 Mbit/s, излез - до 50 Mbit/s
 • Број на уреди за истовремено поврзување: 16
 • Процесор: Balong
 • Напојување: мрежа, батерија (1 mAh, 500 W)
 • Работно време: до 6 часа, 350 часа во режим на подготвеност
 • Димензии: 100×58×14 mm
 • Тежина: 72 g
 • Дополнително: Wi-Fi 4, дисплеј на телото, поддршка за гостин режим, мост режим, автоматско исклучување, работа со SMS, поставки за WLAN/firewall/NAT/DHCP, автоматско префрлување на режимите за пристап LTE/UTMS/Wi-Fi, PIN управување со кодови

Комплетен сет и цена

Huawei E5576-325

Прегледот покажува примерок за тестирање, па рутерот пристигна во едноставна бела кутија со името на уредот и налепница со клучни карактеристики. Сè што ви треба е во кутијата: Huawei E5576-325 со батерија, USB-A до microUSB кабел за напојување и упатство за употреба.

Прочитајте исто така:

Изглед

Huawei E5576-325

Една од карактеристиките на рутерот 4G Huawei Brovi E5576-325 е неговата преносливост: неговите димензии се 100x58x14 mm и е околу половина од големината на паметен телефон, плус/минус. Уредот тежи само 72 g, па лесно може да се фрли во торба или џеб - нема да зазема многу простор.

Huawei E5576-325

Телото е изработено од висококвалитетна мат пластика, сјајниот панел е обезбеден само одозгора, под него се кријат индикаторите за полнење и поврзување. Боите на каросеријата се универзални – бела горе и долу и црна на страните и лента на врвот. Обликот на уредот е правоаголен, со заоблени агли.

Huawei E5576-325

Главните елементи се наоѓаат на краевите. Од едната страна има копче за вклучување, а од другата порта за полнење microUSB.

Отворот за SIM картичката е скриен внатре под батеријата, па за да дојдете до него, треба да го извадите капакот и да ја извадите батеријата. За да биде поудобно, има мала празнина на еден од аглите подолу. Капакот цврсто се вклопува, па ќе треба малку да се потрудите да го отворите.

Поврзување и поставки Huawei E5576

Во принцип, можете директно да се поврзете со рутерот, без дополнителен софтвер. За конфигурирање Huawei E5576-325 можете да ја користите комерцијалната апликација Живот со вештачка интелигенција на паметен телефон.

Патем, во Украина, моделот го има името E5576-325, а AI Life го препознава како Huawei Мобилен WiFi 3s. Уредот е нов, па освен тоа што можете едноставно да се поврзете со рутерот преку апликацијата, други функции се уште не се достапни. Тие треба да се појават подоцна. Сепак, сè уште имаме опција да го поставиме преку прелистувачот.

Веб интерфејс за Huawei E5576-325 е прилично едноставен и претставен главно со основни функции. Главното мени се наоѓа на врвот, а во десниот агол има брз пристап до популарните алатки (SMS, ажурирање, излез и рестартирање) и промена на јазикот. Патем, тука има украински, што, се разбира, е голем плус.

Ајде брзо да ги погледнеме сите ставки од менито. Првиот број е „Main“, кој го прикажува статусот на конекцијата, моменталната брзина на пренос на податоци, како и бројот на поврзани уреди. Следно - „Мобилна мрежа“, која вклучува пристап до мрежата и нејзино автоматско избирање, како и роаминг.

Ставката „Поставки за Wi-Fi“ ви овозможува да го промените името на мрежата, лозинката и да го овозможите режимот на гостин. Јазичето „Уреди“ ги прикажува гаџетите поврзани со рутерот и ви овозможува да ги оневозможите дополнителните. Во „Алатки“ има мени за работа со СМС: групни СМС пораки, креирање, препраќање, бришење текстуални пораки итн. Подолу е табелата за статистика, каде што можете да го дознаете приближниот сообраќај за денот и месецот и вкупното време на поврзување.

Последната ставка „Дополнително“, како што имплицира името, ги крие сите дополнителни поставки и ажурирања на фирмверот. Времето на автоматско исклучување, пропусниот опсег, каналите, MAC филтерот, поврзувањето со WPS може да се конфигурираат во менито за Wi-Fi. Во „Рутер“, режимот на мост е вклучен и се отвора пристапот до поставките за DHCP. Ставката „Безбедност“ ви овозможува да управувате со заштитниот ѕид и филтерот за IP адреса на LAN, да давате дозвола за поединечни апликации, да блокирате страници и да ги конфигурирате DMZ, SIP ALG, UPnP и виртуелниот сервер. „Системот“ вклучува алатки за дијагностицирање и проверка на врската, рестартирање, копирање и ресетирање на поставките, менување на лозинката и работа со PIN-кодот.

Huawei E5576-325

Генерално, интерфејсот, иако изгледа малку старомоден, е логичен и не е презаситен, што многумина ќе најдат плус.

Прочитајте исто така:

Како работи Huawei E5576

Huawei E5576-325 има пропусен опсег до 150 Mbit/s за прием и до 50 Mbit/s за враќање. Безжичниот модул овде е Wi-Fi 4 (или IEEE 802.11b/g/n) и интернетот се дистрибуира само во опсегот од 2,4 GHz. Може да се поврзат до 16 уреди истовремено.

Huawei E5576-325

Се разбира, брзината на пренос на податоци зависи од голем број фактори, од кои можете да го истакнете операторот што го користите, квалитетот на локалната покриеност и колку уреди се поврзани. За тестот користев SIM картичка „Kyivstar“ и при поврзување на еден уред брзината достигна 32 Mbit/s за „влез“ и до 24 Mbit/s за „излез“. Генерално, оваа брзина е доволна за соодветна работа: сурфање, комуникација во месинџери, социјални мрежи и на YouTube беше доволно Доволно е дури и со два поврзани уреди - немав проблеми со пренос на податоци при поврзување на лаптоп и паметен телефон истовремено.

Huawei E5576-325

Што се однесува до стабилноста на врската, сè беше во ред со него за време на тестирањето. Во рамките на станот на стандардна висококатница, иако еден ѕид е пречка и ја „руши“ брзината, сепак ви овозможува да одржувате повеќе или помалку стабилен сигнал. И таков компактен уред не го поминува тестот на два ѕида, што, земајќи го предвид дизајнот и целокупното позиционирање на рутерот, не е изненадувачки. Најголема брзина се постигнува кога сте што е можно поблиску до рутерот: колку поблиску сте до изворот на Wi-Fi, толку е подобар и постабилен сигналот.

Автономија

Huawei E5576-325

Рутерот може да работи од кабел, тогаш не можете ни да размислувате за времето на автономија и од вградената батерија. Има 1500 mAh и, според производителот, траењето на батеријата е 6 часа. Во режим на подготвеност, полнењето ќе трае до 350 часа, односно повеќе од две недели. Рутерот се полни за околу 1,5 часа.

Се разбира, 6 часа не се рекорд за мобилен 4G рутер, но се сосема адекватни за толку мал уред. Можете да преживеете планиран прекин на електричната енергија без никакви проблеми, па дури и на пат или некаде каде да одите, таквиот век на батеријата може да се протега.

Удобна карактеристика што ќе помогне да се заштеди енергија од батеријата е автоматското исклучување. Може да се постави на 10, 20 или 30 минути, по што, ако не е поврзан уред со рутерот, тој едноставно ќе се исклучи.

Заклучок

Најпрво, Huawei E5576-325 совршено се справува со својата главна задача - го претвора мобилниот интернет во Wi-Fi, обезбедува стабилна врска и го ослободува паметниот телефон од оваа работа, заштедувајќи го неговото полнење. Да, ќе биде неопходно да се одвои посебна „седумка“ за тоа и да не се заборави да се надополни сметката, но во модерната реалност ова не е луксуз, туку неопходност.

Huawei E5576-325

Рутер Huawei навистина мобилен, можеш да го носиш секаде без проблем, има и убав дизајн и поддржува поврзување со 16 уреди. Автономијата на ниво од 6 часа не е импресивна, но доволно е да контактирате со роднините, да дознаете што се случува во светот, па дури и да работите.

Каде да купам Huawei Брови E5576

Прочитајте исто така:

Преглед на рутерот 4G Huawei Brovi E5576: Џебен Интернет

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Леснотија на поставување
10
Софтвер
8
Автономија
7
Цена
9
Huawei E5576-325 совршено се справува со својата главна задача - го претвора мобилниот интернет во Wi-Fi, обезбедува стабилна врска и го ослободува паметниот телефон од оваа работа, заштедувајќи го неговото полнење. Да, ќе биде неопходно да се одвои посебна „седумка“ за тоа и да не се заборави да се надополни сметката, но во модерната реалност ова не е луксуз, туку неопходност.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Huawei E5576-325 совршено се справува со својата главна задача - го претвора мобилниот интернет во Wi-Fi, обезбедува стабилна врска и го ослободува паметниот телефон од оваа работа, заштедувајќи го неговото полнење. Да, ќе биде неопходно да се одвои посебна „седумка“ за тоа и да не се заборави да се надополни сметката, но во модерната реалност ова не е луксуз, туку неопходност.Преглед на рутерот 4G Huawei Brovi E5576: Џебен Интернет