Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
ПовеќеМрежаПреглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем

Преглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем

-

Моќен модерен Mesh-систем ASUS ZenWiFi Pro ET12 има 10 внатрешни антени, поддршка за Wi-Fi 6E и интересен дизајн. Токму овој неверојатен мрежен уред ќе го разгледаме денес.

Мрежестите системи се покажаа како одлично решение кое ги елиминира проблемите со покриеноста и бавното работење на Wi-Fi мрежите во големите станови и куќи. Тие ви овозможуваат ефективно да го дистрибуирате пристапот до Интернет до сите простории и агли на куќата. Сепак, не секој мрежен систем работи на ист начин, некои сопственички решенија даваат невидена предност. Херојот на овој преглед е многу брзиот ZenWiFi Pro ET 12 - најновото решение од ASUS.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition: Моќен рутер за игри

Позиционирање и цена ASUS ZenWiFi Pro ET12

Оваа година тестирав неколку рутери за Wi-Fi 6 кои ме импресионираа со нивните перформанси во реалниот свет. И сега, исто така, морав да го тестирам мрежниот систем Wi-Fi 6E Mesh - ASUS ZenWiFi Pro ET12 (AXE11000) е мрежен систем со три појаси со поддршка за Wi-Fi 6E. И што го прави овој стандард интересен? Едноставно кажано, Wi-Fi 6E е продолжување на Wi-Fi 6 до опсегот од 6 GHz. Wi-Fi 6E работи според истиот стандард како Wi-Fi 6, но со проширен спектар. 6 GHz е нов фреквентен опсег во опсег од 5,925 до 7,125 GHz, обезбедувајќи до 1200 MHz дополнителен спектар. За разлика од постоечките опсези каде каналите моментално се концентрирани во ограничен спектар, опсегот од 6 GHz постои без преклопување или пречки. Пристапот до фреквенцијата од 6 GHz обезбедува поголема пропусност, поголема брзина и помала латентност, обезбедувајќи ресурси за идни иновации како што се AR/VR, видео стриминг 8K и друго.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Кога првпат ќе го погледнете, ќе бидете воодушевени од неговиот изглед и големина. Кога ќе ги прочитате неговите спецификации, ќе бидете воодушевени од моќниот хардвер внатре.

Кому му е потребен толку моќен мрежен систем со поддршка за Wi-Fi 6E? Пред сè, овој рутер ќе биде одлично откритие за оние кои ги следат најновите случувања во светот на технологијата и сакаат да бидат во тренд, а исто така разбираат дека ASUS ZenWiFi Pro ET12 е долгорочно купување. Исто така, овој Mesh систем е погоден за оние кои имаат голема приватна куќа или мала канцеларија. Благодарение на ASUS ZenWiFi Pro ET12 нема да има „мртви“ зони во вашиот дом или канцеларија, сигналот ќе биде стабилен и моќен.

Преглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем

Сега неколку зборови за цената. Јасно е дека таков модерен Mesh систем не може да биде евтин, и ова, се разбира, не треба никому да му се објаснува. Да речеме од почеток: да, ова е многу скапа опрема. ASUS ZenWiFi Pro ET 12 наскоро ќе се појави на полиците на украинските продавници. Засега е познато дека комплет од два блока ќе чини приближно 37 UAH, а комплет со една станица ќе чини околу 000 UAH.

Овој рутер не е за секого, дури и ќе кажам повеќе - за повеќето луѓе оваа опрема ќе биде излишна. Ниту јас не успеав да го искористам во целост, но тоа е одлично бидејќи тоа значи дека дури и моќните корисници добиваат производ што ќе им трае со годините што доаѓаат.

Исто така интересно: Преглед ASUS ROG Cetra True Wireless: слушалки за игри TWS

Спецификации ASUS ZenWiFi Pro ET12

 • Продуцент: ASUS
 • Тип: Безжичен рутер (рутер)
 • Процесор: 2.0 GHz четири-јадрен 64 битен процесор
 • Меморија: 256 MB ROM, 1 GB RAM
 • Напојување преку етернет (PoE): бр
 • Напојување: 19V, 2,37А
 • Стандарден: Wi-Fi 802.11ax
 • Максимална брзина на поврзување: 1148 Mbps (2.4 GHz), 4804 Mbps (5 GHz), 4804 Mbps (5 GHz)
 • Поддршка за двоен опсег: да
 • Mesh технологија: Mesh технологија - или беспрекорно роаминг. Благодарение на модерната Mesh технологија, модулите формираат единствена домашна мрежа со едно име. Вашите уреди автоматски ќе се префрлаат помеѓу различни мрежни модули со голема брзина каде и да одите.
 • Тип и моќност на антената: 10 внатрешни антени
 • Интерфејс за поврзување (LAN порта): 2 порти (1000 Mbit/s), 1 порта (2500 Mbit/s)
 • Влез (WAN порта): 1 порта (2500 Mbps)
 • WAN тип на поврзување: Автоматска IP, Статична IP, PPPoE, PPTP, L2TP
 • Врска: VPN IPSec, L2TP, PPTP, OpenVPN
 • Безжична безбедност: WPA3-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPS
 • Друго: MU-MIMO, Beamforming, OFDMA.

И што има во комплетот?

ASUS ZenWiFi Pro ET12 доаѓа во голема, елегантна картонска кутија со голема слика на двете вклучени станици на горниот капак. На страните и на задната страна на кутијата, гледате многу технички детали за овој мрежен Wi-Fi систем, вклучувајќи детална презентација на стандардот Wi-Fi 6E и двојните порти од 2,5 Gbps во овој комплет.

Се е убаво спакувано, покрај самите кули, во центарот има и странични делови за додатоци. Во кутијата ќе најдете: две станици ZenWiFi Pro ET12 и адаптери за напојување за нив, еден мрежен кабел RJ-45, брз водич, картички за гаранција и друга документација од ASUS. Добар факт е дека за европските пазари овој комплет доаѓа со адаптери за напојување за сите видови приклучоци што се користат во тој дел од светот.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Самиот процес на отпакување на мрежен Wi-Fi систем ASUS ZenWiFi Pro ET12 е многу убав, веднаш чувствувате дека штотуку сте купиле премиум мрежна опрема.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenWiFi AX Mini: Мрежен систем во мини верзија

ASUS ZenWiFi Pro ET12 не е како вашиот типичен рутер

Вообичаено, рутерите од овој калибар изгледаат како чудовишта слични на пајаци кои паднале на грб и ги нишаат нозете. Овој дизајн не го сака секој, па веројатно ќе сакате да ги сокриете во плакарот и никогаш да не ги гледате (а тоа е лоша идеја, бидејќи на тој начин го убива сигналот). СО ASUS ZenWiFi Pro ET12 е различен.

Секој од модулите е со димензии 115×115×241 mm, а нивната тежина е дури 1,5 kg. Ова се две доволно големи кули кои контролираат домашна Wi-Fi како Саурон од Средната Земја. Секој од нив има дури и свое „око“ под плексигласот во горниот дел од структурата.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Дизајнот на модулите има одредено чувство за играње, со неколку решетки на страничните површини. Овој систем за скара обезбедува добро ладење што е целосно тивко бидејќи нема внатрешни вентилатори. Горната површина е проѕирна, изработена од органско стакло, што ќе ни овозможи да видиме вкупно 8 антени, со уште две скриени внатре.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Во централниот дел е логото ASUS со ефект на сјај, чија боја се менува во зависност од состојбата на уредот. Еве што значи секоја боја:

 • зелена - сигнализира дека ASUS Се стартува ZenWiFi Pro ET12
 • сина - системот е подготвен за конфигурација
 • бело - ASUS ZenWiFi Pro ET12 е поврзан на интернет и работи добро
 • црвено - сигнализира дека врската со Интернет не работи
 • светло зелена – мрежестиот Wi-Fi систем го извршува процесот на оптимизација.

Ако не ви се допаѓаат LED диодите или тие ви пречат, можете да ги исклучите во системските поставки или во мобилната апликација.

Долниот дел од секоја ASUS ZenWiFi Pro ET12 е изработен од гума, која спречува лизгање кога се става на стакло и други лизгави површини. Овде можете да ги видите и информациите за уредот.

Во принцип, дизајнот е многу привлечен и достоен за премиум уред, добро ќе се вклопи во секој ентериер.

Прочитајте исто така:

Модерен сет на порти и конектори, но без USB

На задниот панел на секој модул ASUS ZenWiFi Pro ET12 има две етернет порти од 1Gbit/s со поддршка за агрегација на врски, една WAN порта од 2,5 Gbit/s за брзи интернет конекции и една порта за етернет од 2,5 Gbit/s, која ќе ви треба за да поврзете NAS (мрежа Приложено складирање), вашиот компјутер, домашен сервер или конзола, а сето тоа може да има корист од дополнителната брзина. Ќе најдете и копчиња WPS и Reset, прекинувач за вклучување/исклучување и конектор за DC напојување.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

За жал, во ASUS ZenWiFi Pro ET12 нема USB порта. Да, ова е чудна одлука за најсовремен рутер од овој тип, но програмерите одлучија така. Можеби мислеа дека портата за етернет од 2,5 Gbps ќе послужи како еден вид замена, но оваа одлука можеби на многумина им изгледа сомнителна.

Прочитајте исто така:

Карактеристики на системот ASUS ZenWiFi Pro ET12

Основниот хардвер на секоја единица се состои од четири-јадрен Broadcom BCM4912 процесор со фреквенција од 2 GHz, кој е одговорен за Ethernet, хардвер NAT и самиот систем. Доаѓа со 1GB RAM и 256MB флеш меморија за системот. Адресирањето на податоците во три безжични опсези го вршат процесори Broadcom BCM6712 со моќност 4T4R.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Овој моќен хардвер мора да работи со многу мрежни клиенти, овозможувајќи интензивен пренос на податоци, како што се проследување 4K филмови, паралелно и без никакви грешки.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

ASUS ZenWiFi Pro ET12 е три-бенд домашен мрежен Wi-Fi систем кој го поддржува стандардот Wi-Fi 6E, неговиот вкупен максимален теоретски пропусен опсег е распределен на следниов начин:

 • Опсег од 2,4 GHz со вкупна максимална ширина на опсег од 1148 Mbps. Овој опсег може да работи според стандардите Wi-Fi 4 или Wi-Fi 6.
 • Опсег од 5 GHz со вкупна максимална ширина на опсег од 4804 Mbps. Може да работи со Wi-Fi 5 или Wi-Fi 6.
 • Опсег од 6 GHz со вкупна максимална ширина на опсег од 4804 Mbps. Работи според стандардот Wi-Fi 6E и е единствениот опсег каде што е достапен овој стандард ASUS ZenWiFi Pro ET12. Стандардно, овој опсег се користи за безжична транзитна комуникација помеѓу станиците што сочинуваат Wi-Fi мрежен систем. Ако сакате да го ослободите за вашите уреди со Wi-Fi 6E, добра идеја е да креирате Ethernet backhaul помеѓу станиците користејќи стандарден мрежен кабел или да го конфигурирате Wi-Fi backhaul да го користи опсегот од 5 GHz. Сепак, овој последен избор не е идеален бидејќи го ограничува брзинскиот потенцијал на целиот систем.

Одличен технички аспект ASUS ZenWiFi Pro ET12 е тоа што нуди 4×4 MU-MIMO пренос на сите три опсези, а не само еден или два како другите Wi-Fi Mesh системи.

Исто така, ќе имате пристап до технологијата OFDMA, која ја подобрува истовременото поврзување на клиентите и BSS Coloring во WiFi 6 (802.11ax), која ви овозможува на секој пакет податоци да му доделите свој дигитален потпис, односно да ги истакнете во различни бои без анализирајќи го целиот спектар. Со функцијата Target Wake Time, некои Wi-Fi клиенти може да се суспендираат за да се оптимизира потрошувачката на енергија и да се ослободат фреквенциите на спектарот.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Системот работи на база на технологија ASUS AiMesh 2.0, кој овозможува поврзување на компатибилни рутери за да се создаде единствена мрежа каде што клиентите се движат низ една SSID, автоматски преместувајќи се до најдобрата точка на покриеност. Технологијата за формирање на зрак е исто така присутна за да се фокусира на важни клиенти при пренос на податоци.

Оваа мрежна мрежа се одликува со AiProtection анти-хакерска технологија со WPA2-Personal шифрирање на 2,4 и 5 GHz, како и WPA3-Personal на 6 GHz. Постојат и други технологии како адаптивно управување со QoS, анализатор на сообраќај, поддршка за гостински Wi-Fi во сите три опсези, родителски контроли, како и IPTV, DDNS, DHCP, DMZ, хардверски NAT и UPnP способности. Како и обично, поддржува VPN клиент и сервер конфигурација во протоколите PPTP, IPSec и OpenVPN. Односно, во моите раце ја имав најсовремената мрежна опрема.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenBook 13 OLED (UX325): Универзален ултрабук со OLED екран

Леснотија на поставување ASUS ZenWiFi Pro ET12

Прилагодете се ASUS ZenWiFi Pro ET12 може да се поврзе со помош на компјутер и веб-прелистувач или мобилна апликација ASUS Рутер на паметен телефон. Обично одам на веб-верзијата на поставувањето, но овој пат ја избрав рутата за поставување мобилна апликација.

По стартувањето, треба да го изберете уредот што треба да се конфигурира, да ѝ ги дадете на апликацијата потребните дозволи и да се поврзете со главната единица ASUS ZenWiFi Pro ET12 што ќе го изберете да се поврзете на Интернет.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Процесот на поставување се состои од внесување на информациите потребни за поврзување на интернет, поставување име и лозинка за Wi-Fi, поставување администраторска сметка за ASUS ZenWiFi Pro ET12 и додавање на втор јазол (обично се открива и додава автоматски). На крајот од процесот на поставување, ќе видите резиме на вашите поставки и ќе се изврши проверка на ажурирањето на фирмверот. Ако сакате да ги искористите најновите поправки и подобрувања, треба да продолжите и да го инсталирате најновиот достапен фирмвер.

Самиот процес на поставување е многу едноставен и јасен, дури и неискусен корисник може да се справи со него. Главната работа е трпеливоста и за неколку минути вашите кули на моќта ќе бидат подготвени за работа.

Вреди да се напомене дека ZenWiFi Pro ET12 може да работи или како класична Mesh, во која еден сателит пренесува сигнал на друг, или во режим на Ethernet Backhaul, во кој двата модула емитуваат сигнал со иста моќност. И тука, исто така, можеме да одлучиме да го поврземе овој режим на два начина - или со поврзување на модулите еден со друг безжично, или со нивно поврзување на жична мрежа. На пример, ако имаме RJ-45 порти дистрибуирани дома или во канцеларија, можеме да поврземе модули со нив во посебни простории, и двете ќе емитуваат WiFi мрежи со исто име. Вреди да се каже дека не треба да ги конфигурирате како два посебни рутери. Се разбира, како што доликува на пристоен Mesh систем, не мора да се ограничуваме на само два блока. Ако има потреба и буџетот дозволува, ништо не ве спречува да додадете повеќе јазли на ZenWiFi Pro ET12.

Што може да направи мобилната апликација ASUS Рутер

Самата мобилна апликација ASUS Рутерот е прилично лесен за употреба. Ви овозможува да го конфигурирате вашиот Mesh систем, да стекнете пристап за да управувате со него и да ги овозможите сите основни карактеристики и способности што ги наведов погоре.

Овде ги наоѓаме речиси сите главни карактеристики, па дури и малку повеќе, програмата нуди и можност за следење на клиентите и нуди родителска контрола и QoS алатки. Значи, мобилната апликација е голем плус, тешко е да се замери нешто овде, можеби освен самиот графички дизајн, кој би можел да биде малку потранспарентен и модерен, ова важи и за верзијата на прелистувачот на софтверот. Во овој поглед, софтвер ASUS малку поинаков од конкурентите кои нудат визуелно попривлечни алатки.

Треба да се каже дека ја користев мобилната апликација за поголемиот дел од тестирањето - ги исклучив и ги вклучив индикаторите за осветлување, ја проверив состојбата на самите блокови ASUS ZenWiFi Pro ET12. Ова е многу поудобно и полесно, затоа слободно инсталирајте ја апликацијата и контролирајте го ова „око“ на Саурон.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS BR1100F: Компактен конвертибилен лаптоп за учење и креативност

Подетална конфигурација во веб-интерфејсот

Но, откако ќе го завршите ажурирањето на фирмверот во самата апликација, треба да навлезете подлабоко во сите достапни поставки и дополнително да ја прилагодите работата ASUS ZenWiFi Pro ET12. Иако апликацијата ASUS Рутерот е корисен и лесен за користење, доколку сакате да пристапите до сите функции што ги нуди овој мрежен Wi-Fi систем, препорачувам да пристапите до административниот интерфејс на компјутер со помош на веб-прелистувач. Таму ќе ги најдете сите создадени напредни поставки и алатки ASUS за вашиот ZenWiFi Pro ET12.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Корисничкиот интерфејс за управување со овој Mesh Wi-Fi систем е лесен за користење, добро организиран во логички делови и достапен на дваесет и пет јазици. Можете да контролирате сè што сакате, и обичните и напредните корисници ќе бидат задоволни со нивото на контрола што го добивате. Документацијата за помош е лесно достапна: прашалник се појавува кога лебдите над опција што не ја разбирате. Кликнете на прашалникот и ќе видите објаснувачки информации. За жал, документацијата не е ажурирана за да обезбеди информации за сите вклучени функции ASUS во нивниот најнов фирмвер, така што овој метод не работи за сите поставки. би сакал да ASUS ја прошири оваа функција на сите нејзини нови поставки поврзани со Wi-Fi 6 и Wi-Fi 6E за да ја олесни работата со сите нови опции за конфигурација поврзани со овие стандарди.

Во текот на целиот период на тестирање ASUS Бев многу задоволен од безжичната покриеност на ZenWiFi Pro ET12. Всушност, овој мрежен Wi-Fi систем е преголем за мојот стан, бидејќи може да служи многу поголеми домови или дури и мали канцеларии. Wifi беше брз насекаде и не најдов места каде што немаше сигнал или мрежата беше бавна. Единствената мала замерка што ја имам е дека варијабилноста на мрежниот пренос беше доста висока при пренос на податоци на опсегот од 2,4 GHz. Меѓутоа, при префрлање на опсегот од 5 GHz, преносите беа многу стабилни и брзи.

Ако сакате да дознаете повеќе за реалните перформанси ASUS ZenWiFi Pro ET12, прескокнете на следниот дел од овој преглед каде што ќе дадам подетални мерења и споредби.

Прочитајте исто така: Како да изберете рутер за Wi-Fi: ќе ви кажеме на примерот на уредите од ASUS

Што може да направи ASUS ZenWiFi Pro ET12?

Не се вари кафе, но инаку оваа мрежна опрема ќе најде примена во секоја куќа, стан, канцеларија, па дури и во мали деловни објекти. Со максимален пропусен опсег од 11000 Mbps, можеме да поврземе многу уреди во исто време без да се грижиме за губење на пропусниот опсег во еден од нив.

Присуството на LAN и WAN порти од 2,5 Gbit/s ја овозможува основата ASUS ZenWiFi Pro ET12 дури може да постави средина за далечинско видео процесирање користејќи средства зачувани на серверот.

Преглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем

Сепак, најголемата предност на рутерот ASUS ZenWiFi Pro ET12 е употребата на новиот мрежен стандард WiFi 6E. WiFi 6E се разликува од „обичното“ WiFi 6 не толку по зголемената брзина, туку со целосно нов посебен опсег од 6 GHz, кој се поврзува само со други уреди опремени со WiFi 6E. И како што успеав да видам во последните недели, тоа менува сè.

Живеам во станбена зграда со армирано-бетонски прегради, каде што не само ѕидовите го попречуваат сигналот, туку и сигналот на маалската мрежа стигнува насекаде. Само во моментов мојот лаптоп ми покажува 9 откриени мрежи. И многу мрежи значат многу пречки и бучава, особено на опсегот од 2,4 GHz, иако опсегот од 5 GHz исто така стана доста преполн во последните години.

Користењето на опсегот на WiFi од 6 GHz ви овозможува целосно да го исклучите несаканиот шум и да добиете побрза, и што е најважно, постабилна врска со помало доцнење.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS TUF Gaming RTX 3060 12GB: Quadro за буџети?

Јак ASUS Дали ZenWiFi Pro ET12 работи во пракса?

Имајќи на располагање ваква моќна мрежна опрема, сакавме да ги искусиме сите нејзини предности и можности во пракса. Искрено ќе кажам, сигурен сум дека тие што ќе купат ASUS ZenWiFi Pro ET12 дефинитивно нема да разочара. Најсовремениот дизајн, моќниот процесор, потребниот сет на порти и конектори и 10 антени одлично ја вршат својата работа.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Оние кои живеат во обична станбена зграда со дебели армирано-бетонски ѕидови, разни препреки, доградби и слично, знаат колку често дома има таканаречени „мртви“ зони, каде рутерот едноставно не допира или сигналот му е нестабилен. . Во такви случаи, купуваме, на пример, репетитори-засилувачи или друга, помоќна мрежна опрема. Но, Mesh-системите се прецизно дизајнирани да го отстранат овој проблем.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Ако зборуваме за жичната врска, тогаш не треба да очекувате некои посебни изненадувања овде. ASUS ZenWiFi Pro ET12 покажа резултати блиски до барањата од 1 Gbps од мојот интернет провајдер. Овде најпрво зажалив што мојот интернет провајдер не може да ми даде уште 2,5 Gbps, бидејќи тестираниот Mesh систем има такви порти и сигурен сум дека тие би ги донеле своите пријатни изненадувања и непобедлива брзина.

Бидејќи имав сет што вклучуваше две станици, решив целосно да ги искористам предностите ASUS ZenWiFi Pro ET12, ставајќи ја едната единица во дневната соба, а другата во ходникот.

Вообичаено, избирам пет контролни точки во мојот стан за да го тестирам сигналот и неговата сила, но со овој рутер решив да изберам шеста:

 • 1 m од ZenWiFi Pro ET12 (во истата просторија)
 • 3 метри од ZenWiFi Pro ET12 (со 2 ѕида на патот)
 • 10 метри од ZenWiFi Pro ET12 (со 2 ѕида на патот)
 • 15 метри од ZenWiFi Pro ET12 (со 3 ѕида на патот)
 • на скалило на 20 метри од ZenWiFi Pro ET12 (со 3 ѕида на патот)
 • прв кат од зграда на 35м од ZenWiFi Pro ET12 (со 10 ѕида на патот).

Резултатите од тестот пријатно ме изненадија, дури и на експерименталната шеста контролна точка.

Бидејќи сум навикнат да ја користам функцијата Smart Connect, која ми овозможува да не ја делам мрежата, не гледам многу смисла да ги прикажувам резултатите од секој опсег посебно. Само ќе забележам дека на четири точки, односно внатре во мојот стан, резултатите беа многу слични.

Понекогаш се чинеше дека уредите се поврзани едни со други со невидливи нишки и непречено ми го префрлаа паметниот телефон или лаптопот додека се движев низ станот. Навистина почнувате да ја разбирате суштината на мрежниот систем. Тоа е навистина кул чувство. Вреди да се спомене и поддршката за канал со ширина од 160 Hz.

Треба да се забележи одличната стабилност на сигналот. Во која било точка во станот, пингот остана практично непроменет, сигналот од Mesh системот беше постојано висок. Без празнини, неуспеси, деградирања, а да не зборуваме за „мртвите“ зони во станот. Сите уреди поврзани со него изгледаа како да летаат: паметни телефони, лаптопи, безбедносен систем, мојот KIVI TV лесно репродуцираше содржина во 4K. Немаше никакви проблеми.

Тоа веќе го напишав во ASUS ZenWiFi Pro ET12 има поддршка за новиот опсег од 6 GHz. Ми беше поласкано да го тестирам, бидејќи моментално имам Samsumg Galaxy S22 Ultra за тестирање, кој само поддржува Wi-Fi 6E. Навистина вреди, бидејќи само херојот на моето тестирање работеше на овој опсег во мојата куќа. Односно нема да имате никакви пречки и шум од рутерот на соседот. Врската е стабилна, брзините се исто така импресивни. Навистина е кул да се чувствуваш како крал на планината!

Немав техничка можност да ја тестирам работата на Mesh системот, на пример, во двокатна зграда со армирано-бетонски подови, но претпоставувам дека и таму ќе работи слично. Исто така, имајте на ум дека куќата каде што ги тестирав рутерите има уште најмалку 20 активни Wi-Fi мрежи од 2,4/5 GHz, така што условите се дефинитивно потешки отколку во посебна куќа каде што нема такви пречки.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS Vivoкнига Pro 16X OLED (N7600): 16-инчен лаптоп со OLED екран

Потрошувачка на енергија

Во денешно време, овој аспект е еден од најважните. Производителот прогласува максимална потрошувачка на енергија од 24,5 W за еден уред од комплетот, но во моите тестови резултатите беа многу пониски и се точно половина од бројката на овој Mesh систем, што, се разбира, не може да не ве задоволи.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Дури и при максимално оптоварување ASUS ZenWiFi Pro ET12 не сакаше да извлече повеќе од 15 W од штекерот. Се разбира, ако ја помножите оваа вредност со бројот на јазли, може да изгледа како прилично значајна бројка, но според мое мислење, ова е мала цена што треба да се плати за можностите што ги нуди Mesh системот од ASUS.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS RT-AX89X: „чудовиште од пајак“ со Wi-Fi 6

Резултати

За време на тестирањето си поставив само едно прашање: „Дали постои а ASUS Дали има некои недостатоци ZenWiFi Pro ET12? Па, можеби се, но не ги најдов. Во текот на целиот период на тестирање, немаше ниту една ситуација кога опремата не функционираше или направи нешто што не е во согласност со конфигурацијата. ASUS ZenWiFi Pro ET12 работи како што треба рутерот: работи брзо, без шум и речиси невидлив. И во исто време, секој агол од станот е обезбеден со висококвалитетен сигнал.

Рутерот ZenWiFi Pro ET12 е најмоќната мрежна мрежа на располагање, со одлична нова функција - конечно успеавме да го видиме опсегот од 6GHz во акција. Ова е опсег насочен кон клиентите, додека 5GHz се споделуваат со мрежниот столб, така што податоците се одлични во сите случаи, како и покриеноста и просечниот пинг, совршени за проследување медиумски содржини во 4K без падови или падови.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Ми се допадна тоа целиот екосистем ASUS Aimesh овозможува додавање на други рутери, кои стануваат дел од мрежниот систем, доколку е потребно. На овој начин, можете да ги комбинирате рутерот и мрежата без да користите кабли помеѓу секој уред. Лесно се поставуваат со апликацијата ASUS или прелистувач.

ASUS ZenWiFi Pro ET12 е скап, но е молскавичен, многу стабилен, а исто така е еден од најфлексибилните системи. Значи, не можам да кажам дека ET12 не вреди за парите. Да, ова е скапа опрема. Но, тоа е навистина најсовремен Mesh систем и го имав најдоброто мрежно искуство што некогаш сум го имал. Треба да се забележи и многу интересен дизајн, кој не е сличен на класичните рутери или други Mesh системи. Ако можете да си го дозволите тоа и сакате да уживате во супербрза врска многу години - купете! Дефинитивно нема да зажалите.

Прочитајте исто така: ТОП-5 рутери за игри ASUS: Зошто ви е потребен рутер за игри за играње?

Цените во продавниците

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Леснотија на поставување
10
Опрема и технологии
10
Софтвер
9
Искуство на употреба
10
Продуктивност
10
ZenWiFi Pro ET12 е најмоќната мрежна мрежа на располагање, со одличната вест дека конечно успеавме да го видиме опсегот од 6GHz во акција. Да, ова е скапа опрема. Но, тоа е навистина најсовремен Mesh систем и го имав најдоброто мрежно искуство што некогаш сум го имал. Ако можете да си го дозволите тоа и сакате да уживате во супербрза врска многу години - купете! Дефинитивно нема да зажалите.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

ZenWiFi Pro ET12 е најмоќната мрежна мрежа на располагање, со одличната вест дека конечно успеавме да го видиме опсегот од 6GHz во акција. Да, ова е скапа опрема. Но, тоа е навистина најсовремен Mesh систем и го имав најдоброто мрежно искуство што некогаш сум го имал. Ако можете да си го дозволите тоа и сакате да уживате во супербрза врска многу години - купете! Дефинитивно нема да зажалите.Преглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем