ПовеќеРегистраториПреглед на автомобилски видео рекордер Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001

Преглед на автомобилски видео рекордер Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001

-

Последниот гаџет што ми дојде во друга пакет на среќа од Гелиус се покажа дека е видео рекордер. Модел Гелиус цртичка камера орел, номенклатурна шифра GP-CD001. Сакав да го закачам на скутерот што го прегледував - но не успеа. Што, сепак, не значи дека нема да најдам корист за овој убавец.

Гелиус цртичка камера орел

Позиционирање на пазарот

Цената на Gelius Dash Cam Eagle е 1200 гривни, или околу 45 долари. На официјалната веб-страница на производителот има и многу поевтин модел, за 600 гривни или околу 25 долари. Но, „ако шеташ, тогаш со музика“!

Содржина на пакетот

Опремата на матичарот е релативно богата. Покрај упатството за гаранција, имаме држач со вшмукување и механизам за двојно заклучување, како и miniUSB кабел и полнач за автомобил со истиот конектор.

Гелиус цртичка камера орел

И да, не сте згрешиле. MiniUSB. Не microUSB, ниту тип-C. Овој модел е толку застарен што користи стандард кој е стар 10 години. Би го простил овој факт - на крајот на краиштата, моделот ветува дека ќе биде софистициран во однос на чиповите, ако комплетот вклучува адаптер со влез microUSB, или подобар Type-C. Но да, тажно е...

Гелиус цртичка камера орел

Прочитајте исто така: Преглед на паметното термо шише Gelius Smart Bottle GP-SB001

Изглед

Визуелно, снимачот Gelius Dash Cam Eagle е доста убав. Мало тело - 48x50x42 mm, камера со голем модул за „леќи“, кој ја имитира текстурата на целосните објективи со тркало за фокусирање/зумирање. Пластиката на каросеријата е генерално нормална и не беа откриени заглавувања за леење. Напред има леќа, од почеток покриена со заштитна фолија.

Гелиус цртичка камера орел

Зад - дисплеј од еден и пол инчи, индикатор за работа, како и четири контролни копчиња.

Гелиус цртичка камера орел

На левата страна има копче за пауза/репродукција, слот за microSD мемориска картичка и дупка за микрофон.

Гелиус цртичка камера орел

Конекторот за напојување, дупката за ресетирање на фабричките поставки и копчето за вклучување го најдоа своето место на десната страна.

Гелиус цртичка камера орел

Одозгора се наоѓа магнетна рачка за вакуумска вшмукувачка чаша. Патем, тој е отстранлив.

Гелиус цртичка камера орел

Морон е посебен муабет. Не сум голем мајстор за видео рекордери, а ако и другите модели имаат двојно коло со стегач - пишете во коментар.

Гелиус цртичка камера орел

Но, во Gelius Dash Cam Eagle, вшмукувачката чаша, покрај стандардниот притисок, добива помош и од специјална држач-лост што го истиснува целиот воздух.

Гелиус цртичка камера орел

И оваа шема се покажа како толку ефикасна што успешно ја „вшмукав“ целата структура дури и до не многу сјајна маса, и речиси цврсто (иако за кратко време). Според првичниот инженерски дизајн, видео рекордерот е прикачен наопаку, под агол на шофершајбната.

Гелиус цртичка камера орел

Технички карактеристики на автомобилскиот видео рекордер Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001

Дисплејот во Gelius Dash Cam Eagle TFT е 1,5 инчи, резолуцијата... има, но никаде не е означен и не сакав рачно да ги бројам пикселите. Аглите на гледање се како оние на паметните телефони пред 10 години, иако малиот екран си ја врши работата. Не е осетлив на допир и се контролира исклучиво со копчиња.

Гелиус цртичка камера орел

Самиот модул на камерата е опремен со леќа со агол на гледање од 150 степени и е способен да снима видео FullHD H264 во формат MOV. Покрај вградената батерија со капацитет од 180 mAh, Dash Cam Eagle поддржува внимание, сензор за движење, режим на паркирање, сензор за удар и режим на ноќно фотографирање, како во боја, така и во B/W.

Гелиус цртичка камера орел

Прочитајте исто така: Gelius Blogger Set Life Hack Review. Блиц, микрофон и далечински управувач за мобилен блогер!

Квалитет на снимање и искуство во работењето

Исто така, убаво е што рекордерот има прилично флексибилни поставки. И, исто така - сосема пристојни украински и руски преводи на менито. Поставките за видео вклучуваат резолуција, HDR, циклус на снимање, ноќно снимање, детектор за движење, снимање на звук, печат за време и датум и сензор за шок. Ве советувам да го конфигурирате второто однапред и да го поставите на потребната чувствителност, бидејќи со зголемена чувствителност, рекордерот ќе ја спаси снимката од какво било кивање.

Смешно е, но Gelius Dash Cam Eagle поддржува и фотографирање - континуирано, нормално, ноќно, со стабилизација и печат за датум/време. И главниот екран на камерата е доста информативен, со главните икони, полнење, моментално време - што ќе треба да се прикаже посебно, бидејќи рекордерот не може да ги повлече овие информации од Интернет, поради недостаток на Wi-Fi, Bluetooth или 3G/4G.

Гелиус цртичка камера орел

Датотеките се пренесуваат на старомоден начин, преку microSD мемориска картичка, која ќе ја складира целата снимка на себе. Без CP, рекордерот дури и нема да започне со работа, а уште повеќе нема да заштеди ништо - поради недостаток на трајна меморија од кој било волумен.

Гелиус цртичка камера орел

Не очекувајте да добиете квалитет дури и на буџетски паметен телефон, но длабоко во себе или се плашев или се надевав дека ќе видам целосен хаос. Сепак, видеото од Gelius Dash Cam Eagle излегува во FullHD со бит-стапка од 10 MB/s, на кое се гледаат регистарските таблички на автомобилите кои се наоѓаат на неколку метри оддалеченост еден од друг - што обично е доволно. Но, не би сметал дека ќе препознавам предмети далеку, на 15 метри.

Гелиус цртичка камера орел

Но, снимањето во полумрак е импресивно. Очигледно, овде нема целосен модул за ноќно гледање, тој е само многу осетлив на светлина. А во тотален мрак, видео рекордерот е послеп од крт. Сепак, во полутемнина, тој може да гледа подобро од вас, бидете сигурни.

Гелиус цртичка камера орел

Датотеките се преземаат најмногу 3 минути, а потоа започнува нова датотека. Од батеријата, снимањето може да трае до еден час, но во просек ќе биде околу 50 минути. Добив примерок со полуумртва батерија што не се наполни повеќе од 33%, но јас сум озлогласен кавгаџија и љубител на богови, па веројатно ќе имате подобра среќа.

Гелиус цртичка камера орел

Па дури и од минијатурна батерија, тешко дека треба да очекувате повеќе. Ова е да се чека замена на батеријата во автомобилот.

Гелиус цртичка камера орел

Покрај тоа, Gelius Dash Cam Eagle ќе ви даде звучен сигнал кога е исклучен, иако е прилично чуден, звукот ќе биде како тресење парички во торба. И кратко. Исто така нагласувам дека мемориската картичка навлегува во куќиштето доста длабоко, а доколку немате долг нокт ќе мора да користите некој релативно тенок предмет.

Гелиус цртичка камера орел

Најнепријатната поента е што, ако стаклото не ви е затемнето, лепилото што ги поврзува магнетите и телото на рекордерот едноставно ќе се стопи. Не телото на самиот рекордер, а не држачот - имено лепилото. Работата се решава со капка суперлепак на вистинското место. Патем, магнетите се неверојатно моќни.

Прочитајте исто така: Преглед на надворешна батерија Gelius Pro Wireless Power GP-PBW100

Резиме на Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001

Очигледно, пред нас е стар ребрендиран модел на видео рекордер. Совршено ребрендиран, а ако не се земе во предвид miniUSB и лепакот што се расипува на сонце, пристојно е склопен, а функционалноста е прилично пријатно изненадувачка. Сериозно, за цената на чиповите во видео рекордерот - барем поштедете пари. така да Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001 - опцијата е исклучително интересна.

Цените во продавниците

  • Сокет 1
  • Сокет 2

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Комплетен сет
9
Изглед
8
Спецификации
6
Функционалност
10
Цена
9
Со неговото застарено полнење - и гледам miniUSB на уредот за прв пат по многу, многу години - Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001 е прилично интересно буџетско решение, со ноќно фотографирање, режим на фотографија и многу други функции.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Со неговото застарено полнење - и гледам miniUSB на уредот за прв пат по многу, многу години - Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001 е прилично интересно буџетско решение, со ноќно фотографирање, режим на фотографија и многу други функции.Преглед на автомобилски видео рекордер Gelius Dash Cam Eagle GP-CD001