ПовеќеПаметен домРобот со партал: Преглед на правосмукалката Xiaomi Вакуум-моп П

Робот со партал: Преглед на правосмукалката Xiaomi Вакуум-моп П

-

Во старите денови, промовирањето на придобивките од влажното чистење беше една од главните насоки за промовирање на хигиената како основа на здрав начин на живот меѓу масите. Навистина, влажното чистење ви овозможува да се ослободите од мали честички прашина, кои при вдишување можат да предизвикаат непријатни сензации, алергии или дури и болести. Хемиското чистење со правосмукалка не дозволува целосно да се ослободите од таквата прашина, па хигиеничарите инсистираат на влажно чистење.

Додавањето функција за влажно чистење на роботските правосмукалки се покажа дека не е толку тешко. Повеќето од производителите на овие машини го совладале за година или две, па вреди да се погледне подетално.

Принцип на дејствување, позиционирање, цена

Постојат неколку опции за спроведување на влажно чистење во правосмукалките, почнувајќи од класичната „правосмукалка за перење“, во која водата од резервоарот се доставува до површината за да се исчисти во прилично значителна количина, а потоа заедно со нечистотијата, се вшмукува назад. Оваа технологија обезбедува најквалитетно чистење, но бара капацитети некомпатибилни со батеријата, барем во димензиите во кои е разумно да се произведуваат апарати за домаќинство. Затоа, роботските правосмукалки „чистење“ работат поинаку.

Дизајнот во кој обичен робот е опремен со партал што ја брише површината на која претходно поминала правосмукалката стана најраспространет. Парталот се навлажнува со вода од резервоарот - резултатот не е влажно чистење, туку еден вид „влажно бришење“. Xiaomi Вакуум-моп П - претставник на оваа категорија уреди.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
Xiaomi Вакуум-моп П

Постојат и други принципи на работа на автоматските правосмукалки за влажно чистење - на пример, серијата iRobot Braava Jet се одликува со тоа што при влажно чистење прска млаз течност пред себе, а потоа патува преку влажното подот, бришејќи го со крпа на долната површина.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
iRobot Braava Jet

Xiaomi Vacuum-Mop P е типично олицетворение на концептот на неговиот бренд. Сместено е приближно во средината на скалата на цените на роботските правосмукалки, додека во однос на опремата и главните карактеристики повторува претставници од повисока категорија. Намалувањето на трошоците се постигнува на сметка на помала алчност и недостаток на трошоци за рекламирање одредено влошување на секундарните карактеристики и употребата на поевтини, но висококвалитетни компоненти. Меѓутоа, со таков пристап, производот Xiaomi е добар компромис помеѓу цената и квалитетот, па ако не сте подготвени темелно да ги разберете својствата на производите на малите кинески брендови и ризикувате сопствени пари за да направите уште подобар избор, тогаш купете уред Xiaomi - доста добра стапка.

Vacuum-Mop P чини скоро 10 илјади гривни, што е многу (плус, постои субјективно чувство дека цената е малку зголемена во текот на минатиот месец). Сепак, ова е помалку од претставниците на највисоката категорија - Ecovacs, iRobot, Rowenta. Има слични правосмукалки за 4000-5000 UAH, но тие се или многу полошо опремени, или нивните брендови не даваат убедлив одговор на прашањето: „Дали нема да се скрши?“.

Спецификации Xiaomi Вакуум-моп П

Главните
Тип Роботна правосмукалка
Вид на чистење Влажно, суво
Простор за чистење до 180 m²
Вид на колектор за прашина Контејнер / колба
Волуменот на колекторот за прашина 0,3 l
Облога Дрво, Плочка, Тепих, Ламинат, Линолеум, Паркет, Пластика, Плочка, Стакло
Исхрана
Тип на батерија Li-Ion (литиум-јон)
Капацитет на батеријата 3,2 А·х
Работно време со едно полнење 110 мин
Време на полнење 2 година
Карактеристики и способности
Управување преку апликацијата Mi Home, копчиња на куќиштето
Карактеристики и опрема
 • LDS сензор за растојание
 • LDS сензор за заштита
 • Сензор за собирач на прашина
 • Сензор за растојание до ѕидот
 • Сензор за судир
 • Сензор за брзина на вентилаторот
 • Сензор за пад
 • Дефиниција на покриеност
 • Одиометар
 • Жироскоп / акцелерометар
 • Сензор за прекин
 • Електронски компас
 • Автоматско враќање на полначот
Насадки
 • странична четка
 • директна вшмукувачка млазница
дополнително
Моќ на вшмукување 2100 XNUMX Па
дополнително
 • Начин на движење: цик-цак, по ѕидовите
 • Ултразвучен радарски сензор: да
Боја Црното
Земја производител Кина
Димензии Уред: 34×34×8 cm
Кутија: 42×53×13 cm
Тежина Нето: 3,42 кг
Бруто: 6,50 кг

Комплет за набавка

Правосмукалката се испорачува во картонска кутија со дизајн во боја. Внатре има палета направена од рециклиран картон, во која се поставени самиот уред и неговите додатоци.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
Комплет за набавка Xiaomi Вакуум-моп П

Главната четка-ротор и капакот на соодветната преграда лежат одделно од правосмукалката, ќе мора сами да ги инсталирате. Има и две странични четки - „метли“ - со кои правосмукалката ги брише остатоците од ќошињата и пукнатините - една работна и една резервна. За чистење на филтерот и отсекување на влакната од раната од четката-роторот, има алатка во форма на четка со сечило, која потоа се фиксира во посебна ниша под горниот капак на уредот.

Остатокот од комплетот додатоци се состои од колектор за прашина со филтер за хемиско чистење, колектор за прашина со филтер и сад за вода за влажно чистење, панел за „џогер“ и две партали - една едноделна, наводно за „ влажно“ чистење, другиот дводел. Значењето на второто е дека еден од неговите делови се навлажнува за време на чистењето, вториот останува сув, па при минување, правосмукалката прво ја брише површината со влажен дел од парталот, а потоа со сув.

Докинг станицата вклучена во комплетот Vacuum-Mop P е исклучително компактна и едноставна. Во основа, ова се две големи контактни плочи со пружини што излегуваат од мало куќиште. Списокот на додатоци го комплетира единицата за напојување на приклучната станица, која во европската верзија на правосмукалката мора да има соодветен тип на приклучок.

Поставки и употреба

Склопувањето на правосмукалката по распакувањето е исклучително едноставно. Доволно е да се монтира четката-роторот и капакот на преградата, што се прави буквално со едно едноставно движење, да се стави страничната четка на вратилото, а во случај на хемиско чистење, да се вметне соодветниот сад на место - и правосмукалката е подготвена за работа. Ако сакате, може да се стартува токму во овој момент со копче на куќиштето - и ќе оди да ја мапира просторијата и да ја исчисти.

За да направите сè „правилно“, прво треба да изберете место за инсталирање на приклучната станица - според упатствата, треба да има 1,5 метри слободен простор пред него, ако се мери нормално на ѕидот, а исто така и најмалку 0,5 m по ѕидот од двете страни. Ова е неопходно за да може правосмукалката слободно да се приближи до основата, да се сврти наназад (таму има контактни плочи за полнење) и да се паркира. Понекогаш тоа го прави со неколку мерки, што бара простор од страните. Треба да инсталирате приклучна станица, да прикачите правосмукалка на неа и дури потоа да започнете со чистење. Ова треба да се направи затоа што локацијата на основата е почетна точка при мапирање на просторијата во која ќе се врати правосмукалката ако почне да и недостасува полнење.

Исто така, не треба да го занемарите поврзувањето на правосмукалката со апликацијата Mi Home. Ова ќе ви овозможи да управувате со него од далечина, што е всушност главната вредност на овој тип на опрема. Општо земено, алгоритмот за поврзување е следниов: инсталирајте ја апликацијата, вклучете ја правосмукалката во режим на поврзување, ја стартува својата Wi-Fi пристапна точка, на која треба да се поврзете од апликацијата, изберете го моделот на правосмукалката од списокот таму и внесете го името и лозинката на домашната Wi-Fi мрежа - Fi. После тоа, мрежниот адаптер на правосмукалката се рестартира, веќе се поврзува со домашниот рутер, паметниот телефон исто така се поврзува таму, останува само да ги поставите саканите поставки на правосмукалката.

iOS:

Андроид:

Ние дома
Ние дома
цена: слободен

Исто така интересно:

На хартија, постапката за поврзување е едноставна. Сепак, може да донесе изненадувања ако ја купите не глобалната, туку кинеската верзија на правосмукалката - тогаш ќе мора да се мачите со префрлување региони при поставувањето. Исто така, во мојот случај имаше проблеми со препознавање на моделот на правосмукалката, но тие беа решени и се работеше.

За хемиско чистење, доволно е да имате инсталирано едноставен колектор за прашина. За влажно, потребно е да се замени со комбинирано, откако претходно го наполнивте со вода. Количината на вода што се вклопува во садот е изненадувачки мала, околу 100 ml.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
Дупка за истурање вода

Тешко е да се замисли дека уредот целосно ќе го измие подот со толкаво количество вода (контрастот со корпата на чистачката Надија е едноставно впечатлив). Сепак, треба да се запомни дека овој уред не мие ништо, туку едноставно го брише подот со едвај влажна крпа, така што овој волумен е доволен само за навлажнување. Исто така, потребно е да се избере партал, да се стави на „чешата“ (предниот раб се повлекува на плочата, што бара одреден напор, задниот дел е прикачен со велкро), вметнете го „чешачот“ во отворот до клипот кликне - и можете да го исчистите.

Во програмата Mi Home, можете прилично флексибилно да ја контролирате работата на правосмукалката. Постои целосно автоматски режим, кога уредот ја обиколува целата карта што му е достапна. Има чистење на поединечни простории - тие се означени на мапата, оваа ознака може да се прилагоди и како резултат на тоа, стартувајте ја правосмукалката да ја исчисти, да речеме, само спалната соба. Можете да ја стартувате правосмукалката во одредена точка на мапата - таа ќе ја исчисти областа околу неа и во исто време ќе ја надополни картата; овој режим е корисен ако сте го преуредиле мебелот. Можете да ставите бариери и забранети зони на картата, правосмукалката нема да оди таму. Конечно, можете да ја контролирате правосмукалката целосно рачно - тогаш уредот ги игнорира сите алгоритми за навигација и глупаво ги извршува командите „напред, назад, десно, лево“ од далечинскиот управувач, кој се прикажува во апликацијата.

Исто така интересно:

Карактеристики на работа Xiaomi Вакуум-моп П

Правосмукалката го препознава типот на колектор за прашина инсталиран во неа, го објавува гласовно кога ќе се замени и прави бучава ако комбинираниот сад со резервоарот за вода е инсталиран во моментот кога правосмукалката почнува да се полни. Според правилата, правосмукалката може да се полни само со колектор за прашина за хемиско чистење, ова е наведено во упатството за употреба. Логиката во ова е следна: ако истече вода од резервоарот, може да се качи на контактите за полнење и да предизвика краток спој. Меѓутоа, ако го игнорирате ова гласовно предупредување, правосмукалката сепак ќе се полни. Треба да се има предвид дека во Xiaomi Vacuum-Mop P водата не тече сама од резервоарот до крпата, туку се снабдува со помош на специјална мала пумпа вградена во колекторот за прашина.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
Можете да ја видите пумпата во садот за вода ако ја погледнете низ луменот

Имаше моменти кога носев свежо наполнет канистер од мијалникот до правосмукалката и капеше вода од штекерот, но кога канистерот е на место, ништо не излегува. Плус, кога правосмукалката ќе почне да се полни по чистењето, кога од тие несреќни 100 гр вода нема речиси ништо, ризикот од поплавување е минимален. Сепак, заради безбедност, не би ве советувал да ги игнорирате упатствата.

При првото палење, правосмукалката прво го обиколува периметарот што му е достапен според „правилото на десната рака“, односно се движи така што пречката е секогаш десно од неа. Ова е поврзано со поставување на само една странична четка на десната страна - со таков алгоритам, доволно е да се исчисти ѓубрето од под столбната плоча. Паралелно, правосмукалката ја мапира просторијата со ротирачки ласерски сензор за растојание (лидар), па при градењето на мапата веднаш гледа фрагменти од спротивните ѕидови. Смешно е кога има огледало на висина на лидарот, тогаш правосмукалката црта замислен дел од просторијата на картата - „зад огледалото“. Сепак, тој ќе биде спречен да стигне таму со сензорите за судир кои се активираат кога ќе се притисне браникот.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
Надградба со лидар

Правосмукалката е опремена и со сензори за паѓање лоцирани под предниот дел. На пример, ако се приближи до скалите што водат надолу, сензорот ќе го открие правосмукалката, а правосмукалката веднаш ќе застане и ќе се врати.

Откако го помина целиот периметар, правосмукалката почнува да се движи во цик-цак шема од ѕид до ѕид, со што ја пополнува целата површина на просторијата и ги заобиколува откриените пречки. За време на влажното чистење, уредот се движи во шема „шевронен“, изведувајќи движења со вртење од насоката на движење, потоа на едната страна, па на другата, напред и назад. Некако потсетува на танго.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
Траекторија на движење при влажно чистење

Се случува при првиот чекор правосмукалката да не ја обиколува целата просторија, туку само дел од неа - правоаголна површина, по што оди во друга просторија и таму продолжува да чисти. Меѓутоа, подоцна се враќа и го завршува започнатото. Ова е слично на лебдечките грешки на алгоритмот за изградба на маршрутата, кои не се особено вознемирувачки.

Проодноста на роботот е толку. Релативно лесно ги совладува пречките со висина од околу еден сантиметар. На пример, ова се летви вметнати во спојниците на ламинатни панели, шина по која се движат лизгачките врати, профили и цевки од кои се направени разни штандови. Она што е повисоко од сантиметар тешко се надминува и сигурно е дека бариери од два сантиметри (на пример, праговите на внатрешните врати во старите куќи) воопшто нема да се преземат. Без проблем работи на тепих со краток куп и успешно го вакуумира, но нема смисла влажното бришење на таква површина. Корисниците на Интернет кои се заинтересирани да се плеткаат ги означуваат своите теписи на мапата како забранети области, ја стартуваат правосмукалката за влажно чистење во автоматски режим, потоа го отстрануваат парталот, го менуваат садот и рачно стартуваат правосмукалката на местата каде тепихот лежи. Задоволството, според мене, е сосема алтернативно, па мило ми е што немам теписи и теписи дома - Неговиот Vorseishest нема место во модерен дом.

Исто така интересно:

Кога ќе го стартувате роботот за прв пат и ќе го гледате како вози, можеби ќе се изненадите кога ќе откриете колку предмети има во вашиот дом што го спречуваат ефикасното чистење. Ногарките на столовите, особено ако има неколку од нив една до друга, може да остават празнини премногу тесни за роботот да влезе под масата. Кабли, жици и врвки, кои се користат за прицврстување на капаците на мебелот, совршено се намотани на четката и ја запираат правосмукалката. Теписи, кревети и чинии за мачки, актовка, чевли - сето тоа правосмукалката ќе го развлече или турка низ целиот стан. Комбинација од столчиња за шипки со основи во форма на криволинеарен конус, кои стојат до шина на спојот на ламинатот и плочката - за Vacuum-Mop P е загарантирана стапица од која никогаш не можел да излезе .

Затоа, брзо ќе развиете навика да ги отстранувате предметите што можат да ја попречат правосмукалката пред да ја стартувате - ставете столчиња на масата, секоја ситница - на маси, кревети, софи и кабинети. После тоа, можете мирно да ја напуштите куќата, стартувајќи ја правосмукалката за чистење. Ова е всушност најзгодниот модел на неговата употреба. За чистење 45 кв.м. уредот троши околу еден и пол час расположлив простор.

Vacuum-Mop P, барем при средна моќност, не е многу бучен. Затоа, во процесот на чистење, тоа нема да предизвика големи непријатности, дури и ако сите се дома. Ноќе, дури и во тивок режим, не вреди да се чисти, сепак ќе го слушнете.

Квалитет на чистење

Правосмукалките одлично работат со прашина и трошки - по целосното чистење, тие практично ги нема. Понекогаш има некоја ситница што страничната четка ја турнала далеку до страната на дупката низ која се вшмукува воздухот, но ова е повеќе исклучок отколку правило. Дополнително, целата површина е темелно избришана со влажна крпа - алгоритмот за движење е дизајниран така што нема пропуштени области на површината - и затоа сјае чисто.

Уредот не е во состојба да се справи, дури и теоретски, со исушени дамки. Затоа, ако ги има, ќе мора рачно да се отстранат.

Општо земено, филозофијата на користење на роботска правосмукалка не е херојски да се справувате со купишта нечистотија еднаш годишно, туку постојано да ја одржувате чистотата, на сметка дури и на секојдневното чистење. Човек нема да го направи ова, а правосмукалката ќе го направи. Затоа, ако некаде остане некоја трошка, тоа не е проблем - утре нема да му избега на собирачот на прашина. Дополнителна предност е тоа што правосмукалката може без проблем да оди под креветот или софата доколку се на доволно високи ногарки, но многу е незгодно човек да стигне до таму со џогер или обична правосмукалка.

Во нашиот случај, колекторот за прашина беше исполнет за 5-6 чистења на површина од 45 квадратни метри. Неопходно е да се исчисти правосмукалката приближно со оваа фреквенција - испразнете го колекторот за прашина, исчистете го филтерот со четка, исечете ги влакната на раната од четката-роторот, нејзините оски и вратилото на страничната четка. Косата е прилично цврсто намотана на вратилото, така што ова не е најлесната процедура - јас, особено, морав да ја истрчам со шрафцигер.

Преглед Xiaomi Вакуум-моп П
Долната страна на правосмукалката по 2 недели чистење

Особеноста на користење на правосмукалка со функција на влажно бришење е тоа што дополнително треба да го следите садот за вода и парталот. По влажно чистење, се препорачува да се отстрани садот со вода и да се замени со обичен колектор за прашина за да се спречи можно истекување на вода. Панелот со парталот исто така треба да се отстрани, барем за да се исплакне и исуши ткаенината. Се разбира, можете да го занемарите таквото одржување, надевајќи се дека по чистењето речиси и да нема вода во резервоарот. Меѓутоа, по неколку недели вакво запоставување, имавме уште еден проблем - прилично изразен мирис на мувла од парталот, поради тоа што е постојано влажно. Не ве советувам да ја повторите мојата грешка - не заборавајте да ја отстраните, исплакнете и исушите.

Висовски

Сè е прилично едноставно. Роботот правосмукалка, како таков, е исклучително корисна набавка. Ако имате дом без забележливи прагови меѓу собите и со тврда подна покривка, тогаш откако ќе купите таков уред, практично ќе заборавите на чистењето како непријатна должност. Останува само потребата да се започне самиот процес (сепак, можете да поставите автоматско стартување според распоредот), а пред тоа, отстранете ги непотребните работи од подот. Во нашето семејство, по неколку недели тестирање, добивме навика тоа да го правиме еднаш на 2-3 дена, пред да одиме на прошетка или да излеземе на деловен простор.

Изборот во корист на модел со влажно чистење дава потемелно отстранување на ситната прашина за сметка на дополнителни проблеми со замена на контејнери и отстранување и инсталирање на панел со партал. Според мене, вреди.

Конечно, Xiaomi Vacuum-Mop P изгледа како оптимално купување за неговата цена. Бренд Xiaomi во оваа класа на опрема, таа инспирира доверба, цената, иако не е ни денар, не изгледа претерано, уредот работи речиси без резервации и добро чисти. Не е препорачливо да го изберете овој модел ако имате многу теписи или високи прагови. Во други случаи, вреди да се обрне внимание.

Цените во продавниците

Прочитајте исто така:

Робот со партал: Преглед на правосмукалката Xiaomi Вакуум-моп П

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
9
Леснотија на користење
9
Функционалност
8
Квалитет на чистење
8
Софтвер
7
Xiaomi Vacuum-Mop P изгледа како оптимално купување за неговата цена. Бренд Xiaomi во оваа класа на опрема, таа инспирира доверба, цената, иако не е ни денар, не изгледа претерано, уредот работи речиси без резервации и добро чисти. Не е препорачливо да го изберете овој модел ако имате многу теписи или високи прагови. Во други случаи, вреди да се обрне внимание.
Roman Kharkhalis
Roman Kharkhalis
Производ, гик, љубител на гаџети и љубител на мачки, ентузијаст за пресметување со пенкало, паметен дом и генерално сè ново и интересно. Поранешен професионален информатички новинар, иако нема поранешни...
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
Xiaomi Vacuum-Mop P изгледа како оптимално купување за неговата цена. Бренд Xiaomi во оваа класа на опрема, таа инспирира доверба, цената, иако не е ни денар, не изгледа претерано, уредот работи речиси без резервации и добро чисти. Не е препорачливо да го изберете овој модел ако имате многу теписи или високи прагови. Во други случаи, вреди да се обрне внимание.Робот со партал: Преглед на правосмукалката Xiaomi Вакуум-моп П