ПовеќеПаметен домSamsung Bespoke Jet: Преглед на исправена правосмукалка со станица за самочистење

Samsung Bespoke Jet: Преглед на исправена правосмукалка со станица за самочистење

-

Во овој преглед, ќе разговараме за безжична исправена правосмукалка Samsung Bespво ред млазен 580W со сопствена станица за чистење (едноставно кажано, правосмукалка за правосмукалка), карактеристики, добрите и лошите страни на уредот.

Samsung BESPОК Џет

Тешко е да се замисли животот без правосмукалка во современиот свет. Од една страна, чистењето е здодевна рутина, од друга страна, луѓето не би биле луѓе доколку не сфатат како да го олеснат овој процес. Според мене, безжичната правосмукалка е најдоброто што го измислило човештвото. Барем, меѓу сите видови правосмукалки. Погодноста е во малите нешта. Нема потреба да го извадите од оставата, чајната кујна/плакарот, склопете ја, вметнете ја жицата во штекерот. И не мора ни да ги отстранувате сите предмети од подот, како кога работите со роботска правосмукалка. Можете едноставно да го земете готовиот уред во рака и да го направите потребното чистење, иако селективно.

Денес ќе зборувам за толку прекрасен уред што го прави чистењето што е можно поедноставно. Доколку новитетот е претставен од светскиот предводник на технологијата, тогаш дефинитивно буди интерес. Така, тестирав безжична правосмукалка Samsung Bespво ред Џет. Веднаш ќе забележам дека ова не е буџетски модел. БespOke Jet чини од 900 долари. Ајде да видиме што е посебно за оваа правосмукалка.

Прочитајте исто така: ТОП-10 безжични правосмукалки

Samsung Bespво ред Џет

Карактеристики на Samsung Bespво ред Џет Комплет

 • Мотор: инвертер
 • Максимална потрошувачка на енергија: 580 W во правосмукалката, 1300 W во станицата за чистење
 • Моќност на вшмукување: 210 W
 • Напон: 25,2 V
 • Батерија: Li-ion
 • Работно време: до 60 минути (се однесува на минималното ниво на моќност, при поврзување на немоторизирана четка)
 • Ниво на бучава (dBA): 86
 • Тип на цевка: телескопски
 • Капацитет на сад за прашина: 0,5 l
 • Тип на дисплеј: LCD
 • Тежина: 1,44 kg централен модул, 2,7 kg цела правосмукалка
 • Во комплетот: правосмукалка, универзална станица за чистење и три променливи кеси за неа, приклучна станица за додатоци и полнење резервна батерија, единствена главна четка Jet Dual Brush, четка со влакна Slim Action Brush, четка за чистење животинска коса и волна, две млазници со пукнатини (едната со тврд куп на крајот), батерија што може да се замени, флексибилен адаптер за млазници
 • Достапни бои: бисерно бела, сатен сина, шише зелена (зависи од модификацијата)
 • Карактеристики на станицата за чистење: моќност 1400 W, капацитет на сад за прав 2,0 l
 • Филтри: филтер за излез, филтер за ситна прашина, пред-моторски филтер
 • Тежина на станицата за чистење: 6,7 кг

Дизајн

Правосмукалка Бespво ред Џет

Во принцип, уредот не се разликува од неговите "роднини" од другите серии Samsung па дури и од други правосмукалки од сличен тип. Сè е вообичаено, дизајнот е стилски и модерен, материјалите се со највисок квалитет, склопот е совршен, сите копчиња, брави и приклучоци се фиксирани совршено и не играат - веднаш можете да видите скап предмет од добро познат бренд.

Тежината од 2,7 кг (+ да не заборавиме на четките-приклучоци) можеби некому му изгледа тешка, но уредот е удобен за употреба, раката не се заморува.

Samsung BESPОК ЏетПостојат три опции за боја за правосмукалката, но не постои такво нешто како избор на бои. Секоја модификација има своја боја. Конкретно, го имавме Pro, ќе ви кажам повеќе за тоа што е вклучено во секоја верзија подолу.

Samsung BESPОК ЏетСамо би сакал да истакнам дека нашата темно сина правосмукалка е тешко да се нарече правосина, нијансата не може да се фати на фотографијата, моделот изгледа едноставно црно или темно сиво. Во исто време, има сребрени дизајнерски елементи кои изгледаат златно на нашите фотографии! Но, навистина златните елементи во два модели - бела и темно зелена, изгледаат кул. Во принцип, репродукцијата на бојата на камерата е збунета, но генерално не е фундаментално.

Samsung Bespво ред Џет

Правосмукалката е опремена со LCD дисплеј кој го прикажува моменталниот режим, изминатото и преостанатото време на работа, порака дека нешто е заглавено во четката итн. Поддржани се 28 јазици, тие можат да се менуваат со кратенки на тастатурата.

bespво ред џет

Удобно е правосмукалката да има копче за вклучување-исклучување, а не „чкрапало“, кое мора постојано да се држи, како кај моделите Xiaomi, што го заморува прстот.

Прочитајте исто така: Преглед на Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite: паметен асистент за секого

Станица за чистење

Првото нешто што го привлекува вниманието е необичен дизајн, искрен футуристички, а токму тука лежи новитетот и уникатноста.

Вертикална правосмукалка Samsung BespOke Jet доаѓа во комплет со станица за чистење што ги вшмукува остатоците од вградениот резервоар на правосмукалката во надворешна кеса во станицата за празнење. Слични станици Samsung произведено порано, но мораше некаде да ја ставиш и самата правосмукалка и станицата, а во случајот БespOke Jet станица е исто така држач за правосмукалка, што е погодно.

Samsung Bespво ред Џет

Чистењето на садот за филтер е лесно. Правосмукалката е поставена на станицата, на оваа станица веднаш до садот за ѓубре има копче за чистење, кога ќе се притисне процесот започнува.

Во станицата има кеса за еднократна употреба, каде оди ѓубрето од контејнерот на правосмукалката.

Капацитетот на кесата за ѓубре е 2 литри. Па, само ќе ја фрлите кесата и ќе ја замените со нова, без никакви проблеми или физички контакт со прашина и ѓубре. На дното на станицата има и дополнителен филтер.

Во прилог на автоматско чистење, моделот Samsung BespOke Jet е опремен со повеќестепен систем за филтрирање. Циклонскиот филтер во садот за прашина за време на внесувањето воздух и повеќеслојниот систем за филтрирање кога воздухот минува низ контејнерот задржуваат 99,999% од прашината, антибактериската кеса го инхибира растот на бактериите. Присуството на неколку системи за чистење на воздухот ја прави оваа правосмукалка интересна опција за оние кои страдаат од алергија. Покрај тоа, тие не мора да вдишуваат прашина при празнење на садот, што е исто така голем плус.

Универзалната станица за чистење е дизајнирана доста елегантно. И ако не го земеме предвид прашањето за директна намена, тогаш, од една страна, тоа е поголем додаток, во споредба со другите модели, од друга страна, тоа е држач за правосмукалка, што е доста погодно.

Правосмукалката се става на овој држач, веднаш се чисти и се полни. Исто така, погодно е држачот да може да се поместува од место до место, за разлика од основата за безжичните правосмукалки, која е заштрафена на ѕидот. Но, имајте на ум - станицата е тешка - 6,7 кг.

Samsung BESPОК Џет

Садот за правосмукалка се чисти доста брзо, околу 10 секунди. По чистењето, станицата се исклучува. Сепак, не треба да ја кревате правосмукалката за време на чистењето - таа ќе има отворен капак на колектор за прашина, а остатоците ќе излетаат надвор. Не ги повторувајте моите грешки во истражувањето.

Прочитајте исто така: Dyson V12 Detect Slim Review - Конечно правосмукалка за гикови

Моќ

Чест проблем со безжичните правосмукалки е моќноста и многу ограниченото време на работа. Со моќ Samsung Bespок Џет е прекрасен. Овој модел има четири режими: минимален, среден (овозможен стандардно), максимален и млазен. Не гледам многу корист од минималниот режим - освен за чистење на тастатурата. Од просечен впечаток, вертикалните правосмукалки се мирни и „цицаат“ исто како и многу поевтините вертикални правосмукалки. Но, кога се префрла на максимален режим, станува очигледно дека моделот може да се натпреварува со класична жична правосмукалка во однос на моќноста, што е реткост за безжичните! Што можеме да кажеме за режимот Jet! Во супер моќниот режим, мислам дека овој гаџет нема да се најде меѓу безжичните еднакви, многу добро се апсорбира.

Samsung BESPОК Џет

Поради тоа што правосмукалката е многу моќна, за 45 минути исчистив стан од 15 квадрати со два теписи, менувајќи ги режимите за возврат. Со обична правосмукалка со кабел, ми треба двојно повеќе! Тоа е, имав доволно време за полнење со маржа. За споредба, при тестирање на буџетски модели на безжични правосмукалки за чистење на истата област, имав целосно полнење на батеријата, а понекогаш тоа не беше доволно. ВО Samsung BespОке Потрошени се само 30% џет.

Ниво на бучава Samsung Bespво ред Џет

Што се однесува до бучавата од работата на правосмукалката, производителот тврди 85 dB, но тестовите покажуваат дека бучавата е помала, околу 70-75 dB, што е малку под нивото на бучава на просечната правосмукалка со кабел. Сега зборуваме за максималниот, најгласниот режим. Според моите чувства, Samsung BespOke Jet е малку потивок од мојот класичен домашен вакуум со кабел. Станицата за фрлање ѓубре е малку погласна (има моќност од 1400 W) од правосмукалка при чистење, но и за нивото на обична правосмукалка, така што ништо страшно.

Измени и траење на батеријата

Карактеристиките на правосмукалката може да бидат малку збунувачки. Овде треба да се забележи дека има неколку верзии Samsung Bespoke Jet, а нивната достапност често зависи од пазарот:

 • Samsung Bespoke Jet Pet - една млазница помалку
 • Samsung Bespoke Jet Complete – комплетен сет на млазници, освен за перење
 • Samsung Bespoke Complete Extra (или Jet Complete+, во зависност од пазарот) - исто како погоре, но две батерии
 • Samsung Bespoke Jet Pro (или Jet Premium, зависи од пазарот) - нема млазница со мек валјак, но има млазница за чистење
 • Samsung Bespoke Jet Pro Extra (или Jet Premium+) - исто како погоре, но две батерии

Ни беше претставена варијантата Pro, судејќи по темно сината боја, но не беше вклучена резервната батерија, ниту млазниците за чистење, веројатно затоа што се работи за тест верзија која била со многу рецензенти. Комплетната верзија нема млазница за перење. Верзијата за домашно милениче се разликува од комплетната во отсуство на млазница со мек валјак. А Jet Pro Extra и Complete Extra имаат две батерии во комплетот.

Samsung BESPОК Џет

Можете да споредите модификации и опрема овде, не најдов аналог на англиски јазик, но генерално сè треба да биде јасно:

Samsung BESPОК Џет

Значи, во техничките карактеристики на моделите со две батерии во комплетот Samsung означува време на работа од 120 минути вклучувајќи ја и втората батерија. Односно со една батерија имаме 60 минути.

Исто така, имајте на ум дека 60 минути е време на работа со минимална моќност и без употреба на моторизирани четки. Во принцип, производителот мами малку за доброто на убави бројки.

Кога користите ролери (моторизирани) четки, со целосно полнење на батеријата, екранот го прикажува следното очекувано време на работа:

 • Во минималниот режим - 42 минути
 • Во просек - 24 минути
 • Максимум - 14 минути
 • JET режим - 8 минути

Моите тестови покажаа дека овој пат е сосема реален.

Samsung Bespво ред Џет

По целосно празнење, батеријата се полни за 80 минути.

Прочитајте исто така: Youpin Trouver Power 12 Cordless исправен правосмукалка Преглед: Лесен и компактен

Грижа за правосмукалка

Ќе го наречам прилично „мода“ за богатите, но навистина е погодно кога друга правосмукалка (станица за чистење) ќе ја исчисти главната правосмукалка! Нема потреба да го тресете садот, да вдишувате прашина, да ги вадите влакната и другите заплеткани остатоци со рацете. Станицата совршено го чисти контејнерот, во него не останува ниту една прашина. Иако, се разбира, од време на време ќе биде корисно да го измиете колекторот за прашина со вода и да го исушите. Филтерот содржан во него исто така лесно се отстранува и се мие и чисти доколку е потребно.

Bespво ред Џет

Samsung BESPОК Џет

Четките со валјак (и тркалата на нив) понекогаш можат да навиваат волна или влакна на себе, па затоа еднаш на секои неколку недели со активно користење на правосмукалката, треба да седнете и да ги исчистите. Во спротивно, не е потребна посебна грижа за уредот. Па, сменете ги торбите на станицата - тоа е сè.

Samsung BESPОК Џет

Насадки Samsung Bespво ред Џет Комплет

Основниот Комплетен модел доаѓа со следните млазници:

 • Slim Action четка за чистење на подот со мек валјак.
 • Четката Jet Dual, која се состои од мек валјак и голем гумен валјак со најлонски влакна, е дизајнирана за меки површини и теписи. Четката се ротира за време на чистењето до 4000 пати во минута.
 • Четката за алатки за домашни миленици е специјално дизајнирана за чистење на влакната и крзното на животните, погодно е да се исчисти тапациран мебел.
 • Тесна млазница за чистење прашина со тврд куп на крајот.
 • Тесен и долг шлиц млазник за чистење на тешко достапни места.
 • Флексибилен адаптер за „колена“ на кој можете да поврзете тесна млазница за лесно користење на тешко достапни места.

Bespок Џет во кутијата

Како што веќе беше споменато, верзијата Pro нема четка за подови со мек валјак, наместо тоа има и млазница за влажно чистење Spray Spinning Sweeper (едноставно кажано, чистач за под) и „партали“ за него - влажно еднократна употреба за полирање и еднократно за миење на подот.

Bespво ред Џет про

Млазницата за влажно чистење не беше претставена во тест моделот, така што не можам да ви кажам ништо за тоа. Ако сакате, можете да го купите одделно, иако не сум сигурен дали вреди да се доплати, бидејќи не се работи за целосно чистење на подот - ќе се прска само од сад со вода од 150 ml, по што парталите што се вртат ќе се тријат сè. Иако ги читам прегледите - велат тие, барем, добро ја брише плочката.

Bespво ред Џет про

Прочитајте исто така: ТОП-10 популарни прочистувачи на воздух

Ќе ви кажам за млазниците вклучени во комплетот и моето искуство со нив подетално. Уникатноста на млазницата Jet Dual е тоа што е опремена со два валјаци одеднаш: силиконски со тенки ленти од влакненца и мек валјак. Така, ги собира и малите остатоци од мазни површини и остатоците од производите со куп.

Навистина заврши одлична работа со теписите, освен тоа, со оваа четка се обидов да исчистам потежок тепих - тепих за бања со висок мек куп. Правосмукалката се справи со работата, го исчисти ѓубрето од тепихот. Сепак, сепак даде грешка: нешто се заглави во валјакот, ве молиме исчистете го. При вадењето на млазницата од тепихот, правосмукалката продолжи да издава грешка, но во исто време не престана да работи. Исклучувањето на правосмукалката помогна да се ослободи од грешката.

Секоја од четките за ролери (Jet Dual, Slim Action, како и прскалката за алат за домашни миленици) е опремена со засилување на електрична енергија, што ви овозможува да го зголемите квалитетот на чистењето на ѓубрето.

Четката Slim Action, опремена со валјак со меки влакна, е дизајнирана за собирање остатоци од тврди површини, добро прилагодена за паркет и нежни дрвени подови. Навистина, од тврдите површини совршено се отстранува ѓубрето, но и теписите со низок куп, оваа млазница добро чисти. Сепак, Jet Dual млазницата подобро ги чисти теписите.

Млазницата Pet Tool е опремена со силиконски валјак со тенки ленти од тврд куп и ленти од влакна пред и зад валјакот. Оваа млазница има помала ширина, што му овозможува да навлезе на потесни места. Косата, волната и малите, малку лепливи остатоци, се чистат навистина добро. Исклучително е погодно за чистење, особено за тапациран мебел.

Samsung Bespво ред Џет

Телескопска цевка за правосмукалка Samsung Bespoke Jet има три позиции за должина. Во максималната положба, висината од млазницата до рачката е 112 см, што е погодно.

Samsung Bespво ред Џет

Комплетот вклучува и флексибилно „колено“ кое може да се инсталира пред или по телескопската цевка. „Коленото“ обезбедува фиксација на положбата под неколку агли на наклон.

Треба да се забележи дека на флексибилното „колено“ може да се прицврсти само млазница за прашина или млазница со пукнатини.

Samsung Bespво ред Џет флексибилна алатка

На флексибилниот модул не може да се прикачат млазници со четки со валјак. Ова се должи на два фактори. Прво, тие се опремени со електричен конектор преку кој се напојува струја за да се зголеми моќта на нивната работа. Затоа максималното време на работа на четката со валјак е 45 минути, а работното време на млазницата за пукнатини или млазницата за прашина е 60 минути. Покрај тоа, млазниците со четки за валјак се подвижни според нивниот дизајн. Затоа, за нив нема потреба од флексибилно колено.

Samsung Bespво ред Џет флексибилна алатка

Пресечената млазница сама по себе е доволно долга, но може да се продолжи со зголемување на должината. Ми се чинеше дека е дури и предолго кога се превиткува кога сакав да собирам трошки на стол за хранење. Но, навистина е погодно да се влезе во аглите под креветите и на таванот, на кабинети и така натаму.

Samsung Bespво ред Џет

Samsung Bespво ред Џет

Прочитајте исто така: Dyson V11 Absolute Review - Тестот за прашина помина успешно

Застанете за млазници

На самата станица за чистење немаше место за млазници, така и за нив Samsung нуди посебен додаток со рачка за носење. Доколку остане една млазница на правосмукалката, тогаш сите преостанати дополнителни се ставаат на држачот. Покрај тоа, држачот обезбедува конектор за полнење на дополнителна батерија. Така, правосмукалката навистина можете да ја користите долго време, брзо менувајќи ја мртвата батерија на наполнета, втора подготвена за употреба.

Ако е во комплет со вашиот Бespок Немаше Jet батерија, можеш да ја купиш, но не е евтина - околу 170 долари.

Samsung Bespво ред Џет

Држачот е стабилен и нема да се сруши, дури и ако случајно го фатите.

Висовски

Samsung Bespво ред Џет остава најпријатни впечатоци. Универзалната станица за чистење навистина нема аналози меѓу безжичните правосмукалки и заедно со повеќестепениот систем за филтрирање значително го намалува контактот со прашина.

Самата правосмукалка е многу моќна, со максимална моќност не е инфериорен во однос на најдобрите правосмукалки со кабел, иако неговата батерија брзо ќе изумре. Па, во минимален или среден режим, уредот е дефинитивно доволен за темелно чистење на обичен двособен или дури трисобен стан. Има верзии Samsung Bespoke Jet со вклучена дополнителна батерија, доколку е можно да се полни на држачот за додатоци, правосмукалката може да се користи двојно подолго. Има и верзија со млазница за џогер, која сигурно некому добро ќе му дојде.

Samsung Bespво ред Џет

Да, треба да разберете дека правосмукалката е скапа, но дефинитивно вреди - преплаќање за такви сосема разбирливи и неопходни работи како што се висока моќност (во споредба со побуџетната серија Jet 90) и станица за чистење. Патем, сега во Samsung во Полска (каде што го добивме уредот за тестирање) во тек е кампања - ако оставите преглед откако ќе купите правосмукалка и пополните специјален формулар, може да добиете до 650 PLN назад на вашата сметка. Значи трошокот воопшто не е толку „гризлив“.

Прочитајте исто така: 

Каде да купам Samsung Bespво ред Џет

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Колекција
10
Батерија
9
Моќ
10
Функции
10
Комплетен сет
10
Ергономија
9
Цена
9
Samsung Bespoke Jet остава најпријатни впечатоци. Универзалната станица за чистење нема аналози меѓу безжичните правосмукалки, а благодарение на системот за филтрирање, значително го намалува контактот со прашина. Самата правосмукалка е многу моќна, со максимална моќност не е инфериорен во однос на најдобрите правосмукалки со кабел, иако неговата батерија брзо ќе изумре. Па, во минимален или среден режим, уредот е дефинитивно доволен за темелно чистење на обичен двособен или дури трисобен стан. Уредот дефинитивно вреди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Samsung Bespoke Jet остава најпријатни впечатоци. Универзалната станица за чистење нема аналози меѓу безжичните правосмукалки, а благодарение на системот за филтрирање, значително го намалува контактот со прашина. Самата правосмукалка е многу моќна, со максимална моќност не е инфериорен во однос на најдобрите правосмукалки со кабел, иако неговата батерија брзо ќе изумре. Па, во минимален или среден режим, уредот е дефинитивно доволен за темелно чистење на обичен двособен или дури трисобен стан. Уредот дефинитивно вреди.Samsung Bespoke Jet: Преглед на исправена правосмукалка со станица за самочистење