ПовеќеПаметен домПреглед Polaroid Candy Play Pen: Јадење 3D печатење!

Преглед Polaroid Candy Play Pen: Јадење 3D печатење!

-

За мене беше изненадување и тоа Polaroid не само што не ја повтори судбината на Xerox, туку дури и успешно влезе на нови пазари. Покрај тоа, тој создава уникатни сегменти. Пример, PolАндроид Candy Play Pen комбинирана кондиторска практичност и 3D печатење. И сега ќе ви кажам КОЛКУ е кул.

PolАндроид Candy Play Pen

Позиционирање на пазарот

И не за сите пари на светот - овој модел чини 2 гривни, плус комплет патрони во вредност од 000 гривни. Има само седум типа комплети, а тие се поделени според вкусот - плус еден комплет со сите вкусови одеднаш, кој чини малку повеќе - 750 UAH.

Вкусовите се следните: кола, јаболко, јагода, портокал, лимон и грозје. Мојата лична препорака е очигледна - купете го прво микс комплетот за да ги пробате сите вкусови, а потоа набавете залихи.

PolАндроид Candy Play Pen

Веднаш велам и дека рокот на траење на патроните не е бесконечен, бидејќи тие се уште се јадат. Но, овде ситуацијата е иста како кај обичните бонбони - кои верувале или не ИСТО имаат рок на траење! Но, ако сте нашле стара берберис на суво, темно место, веројатно нема да ја вкусите. Плус - касетите, за разлика од берберис, се чуваат во вакуумски пакувања. Но тоа е тоа.

Видео за PolАндроид Candy Play Pen

Комплетен сет

Комплетен сет Polaroid Candy Play Pen се состои од упатство за употреба, USB Type-C кабел - што ме изненади многу, всушност, затоа што искрено се плашев да видам microUSB. Плус држач, кертриџ за завршна обработка за печатење и четири касети со вкус на јагода.

PolАндроид Candy Play Pen

Изглед

Што во Polароид не може да се одземе - тоа е чувството за идентитет. Да не ви кажам дека ова пенкало е од оваа компанија, сепак ќе се евоцираше здружението. Ако, се разбира, барем еднаш сте виделе брендирани камери.

PolАндроид Candy Play Pen

Телото е пластично, црно-бело во основата, плус црвени акценти и круг со виножито на дното. На самото дно има „млазница“ и дел за вентилација. Погоре е црвено копче за излегување на топло задоволство.

PolАндроид Candy Play Pen

Над него е седиштето за кертриџот, над него е копчето за вклучување. Конекторот USB Type-C се наоѓа позади на крајот. Пенкалото, како што разбирате, НЕ работи од батерија. Но, потребна е единица за напојување од 5V 2A, односно, дури и најслабата модерна единица ќе го стори тоа. Или дури и енергетска банка.

Ергономија

Во рака Polaroid Candy Play Pen лежи удобно, тоа е двостепено - бидејќи копчето за ослободување се наоѓа на врвот и не е прицврстено, туку работи како прекинувач. За детска рака, пак, големината на куќиштето ќе биде огромна. Ова НЕ е единствената причина зошто не треба да им се дава пенкало на децата, туку само да разберете - тоа не е со големина на топка. Повеќе како десетина.

Принцип на работа

Со ваша дозвола, ќе одам директно на интересниот дел. Polaroid Candy Play Pen загрева карамелизирани шипки според принципот на пиштол за лепило, ја истиснува загреаната маса низ млазницата и благодарение на тоа што „карамелот“ речиси веднаш се стврднува, можете да направите 3D печатење со пенкалото. Полека, внимателно, но како што велат, немилосрдно.

PolАндроид Candy Play Pen

По печатењето - или за да го промените вкусот - треба да го користите завршниот кертриџ. Што е само метален цилиндар кој го истиснува преостанатиот карамел, а со тоа создава простор за нов кертриџ. Ќе има и нијанса со него, но за тоа ќе зборуваме на крајот од материјалот.

Исто така, важно е да се мие пенкалото пред првата и после секоја следна употреба. Ова се прави во многу топла вода, но се прави без никакви проблеми. Оставете го да се излади 10 минути, разделете го според упатството, прелијте ги потребните делови со врела вода - во неа ќе се раствори карамелата. Всушност, ова е единствениот начин да се добие завршниот кертриџ.

PolАндроид Candy Play Pen

Да, процесот на рамномерно чистење, дури и креативноста, бара време. Но, ја надополнува количината на работи што може да се нацртаат. Сè зависи само од вашата фантазија - боите и вкусовите може да се комбинираат без проблем, па ако сакате, креирајте колиба за јадење или насликајте насмевка за коктели. Или - омилен херој на вашето дете.

За печатење ќе ви треба пергамент или мрсна хартија за да не се залепи карамелата. Од друга страна, можете да го заокружите цртежот за да се движите низ него - ако, се разбира, сакате да го направите цртежот рамен. Исто така, никој не забранува цртање околу стапчињата за да се добијат, всушност, домашни лижавчиња.

Карамел

Инаку, зборот „карамел“ го ставам во наводници, бидејќи не содржи шеќер како главен елемент, туку засладувачот изомалт кој се добива од шеќерната репка, но во исто време е апсолутно безбеден за дијабетичари и не предизвикува проблеми со забите. Всушност, на децата ќе им треба такво нешто.

PolАндроид Candy Play Pen

Не во однос на работењето, бидејќи Polaroid Candy Play Pen може да го користат тинејџери 14 години и постари. Но, резултатот од работата ќе биде многу, многу корисен, особено сега, кога на децата треба да им се одвлекува вниманието, знаете, од што.

Проблеми

Сепак, пенкалото има неколку проблеми. Цената на материјалот е помала. Од една страна, секој патрон тежи 3 g со должина од 4 cm, а доаѓаат во комплети од 40 парчиња. Тоа е, тоа е 120 g повеќе од 99 проценти изомалт, плус некои бои и аспартам. Исто така, касетите може да содржат траги од навртки. Но, тоа е така.

PolАндроид Candy Play Pen

НАЈГОЛЕМ проблем, во секој случај - од мојот сегашен примерок - е преводот на упатствата на украински. Тој, значи разбирате, е на ниво на меми за „електрична енергија“. И од една страна го разбирам тоа Polaroid влегува на нов пазар и лингвистички, а конкретно ја добив ПОЛСКАТА верзија на пенкалото, а не украинската.

PolАндроид Candy Play Pen

Но, проблемот е што упатствата едноставно се погрешни. Не велат дека треба да ставите ДВЕ кертриџи истовремено. Велат за ЕДЕН. А за да работите со ОНЕ, треба вештачки да додадете кертриџ за завршна обработка, бидејќи нема да има доволно притисок. И судејќи по илустрациите и преводот, истото е напишано на ПОЛСКИ. Всушност, на ниту еден јазик не се зборува за два патрони.

Најголемото прашање

Главниот проблем би го нарекол, можеби, гасоводот на создавање ремек-дела, ајде да го наречеме така. На секои 4 грама создадена бонбона ќе мора да застанете и да додадете завршна кертриџ.

PolАндроид Candy Play Pen

На секои 8 грама - полу-расклопете го пенкалото, отстранувајќи ја млазницата. Ќе треба да стигнете до завршниот кертриџ, кој најверојатно ќе се залепи за остатоците од карамела во внатрешноста на млазницата. А водата во која треба да се стопи карамелата тешко ќе стигне до карамелата, бидејќи патронот ќе биде на патот. За да не се случи тоа, откако ќе ја истурите зовриената вода, промешајте ја водата, па металната шипка побрзо ќе падне.

Исто така, за да ја нацртате дури и почетната насмевка, која е на крајот од упатствата, ќе треба да користите три од четирите целосни кертриџи. На пример, обичен евтин Чупа-Чапс има маса од 12 g. Никој не ве принудува да цртате со Polaroid Candy Play Pen chupa-chups - иако можете да го направите тоа.

PolАндроид Candy Play Pen

Освен тоа, сметам дека е идеално да користам пенкало или да ги научам основите на XNUMXD печатењето. Помалку идеално, но сепак прилично кул, би било да го користите за да ги охрабрите децата - кога мама или тато ќе испечатат нешто кул во едно седење и детето ќе добие задоволство како награда.

PolАндроид Candy Play Pen

„Во едно седење“ е важна нијанса, бидејќи ќе испечатите многу помалку отколку само да го чистите. Затоа, најверојатно нема да го добиете задоволството од креативноста, како од обично 3D пенкало - бидејќи таму филаментот се протега бескрајно, па можете да печатите колку сакате. НО! Печатењето на добрите, се разбира, сам по себе е леле-фактор.

PolАндроид Candy Play Pen

Затоа, за забави, за гости, за необични десерти, фигурите од карамела ќе бидат токму она што ви треба. Малите кадрици и касети се побавни. Па, мала тајна - по одреден момент, ќе почнете да разбирате кога, кога користите две касети, можете да ја наполните третата. Ова во голема мера ќе ја забрза работата.

Резултати од PolАндроид Candy Play Pen

Се разбира, овој случај не е суштинско купување, а првата генерација, иако е добра во дизајнот, има свои недостатоци. Но, тоа ќе биде исклучително корисно во семејство со креативни луѓе и немирни деца. И во однос на здравјето исто така. Па, оние на кои им требаат долгорочни тродимензионални скулптури - у Polaroid и обичните 3D пенкала се. Која ќе ја погледнам не без задоволство. И PolАндроид Candy Play Pen Препорачувам.

Видео за PolАндроид Candy Play Pen

Прочитајте исто така:

Каде да купам

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Содржина на пакетот
9
Изглед
10
Карактеристики на
9
Разновидност
7
Цена
9
Секако, Polaroid Candy Play Pen не е суштинско купување, а првата генерација, иако е добра во дизајнот, има свои недостатоци. Но, тоа ќе биде исклучително корисно за семејства со креативни луѓе и немирни деца. И во однос на здравјето исто така.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Секако, Polaroid Candy Play Pen не е суштинско купување, а првата генерација, иако е добра во дизајнот, има свои недостатоци. Но, тоа ќе биде исклучително корисно за семејства со креативни луѓе и немирни деца. И во однос на здравјето исто така.Преглед Polaroid Candy Play Pen: Јадење 3D печатење!