ПовеќеТелевизоритеКолумна на уредникот: Купив телевизор 55" 4K KIVI 55U790LW - кои се неговите карактеристики?

Колумна на уредникот: Купив телевизор 55" 4K KIVI 55U790LW - кои се неговите карактеристики?

-

Услугите толку длабоко навлегоа во нашите животи што без нив веќе се чувствуваме инфериорни. Потсетете се на неодамнешниот „пад“ Facebook, Instagram и други производи на оваа компанија. Колку луѓе се префрлија на читање книги, шетање надвор, чистење на куќата или дворот, како и гледање филмови и серии, повремено допирање на копчето „освежи“ во Facebook или со повлекување на лентата Instagram. Ако се вратиме на услугите во кои моментално активно се занимаваат производителите на ТВ, веќе е тешко да се замисли во нашата реалност отсуство на стриминг и други платформи за практично пребарување на филмови, ТВ серии, емисии и друга содржина. Кои услуги ги обезбедува КИВИ? Одговорот на ова и на други прашања ќе биде подолу во прегледот  KIVI 55U790LW. Во меѓувреме, зошто воопшто паметен телевизор?

Животот пред паметните телевизори и сега

Веќе дури и нашите родители (а некои од нив баби и дедовци), кои имаат над 50 години, се навикнаа и го ценат шармот. YouTube, Netflix, MEGOGO, па дури и прелистувач во паметни телевизори. Вреди да се потсетиме на периодот пред 5-7 години, кога услугите за стриминг не беа толку популарни и достапни овде, а сега дури и Netflix е официјално во Украина. Молчам пред 20-25 години, кога имаше „аквариуми“ со дебели светилки и наместо далечински управувачи - деца.

KIVI 55U790LW

Сега многу работи не ги цениме и ги земаме здраво за готово, не сфаќајќи ги како придобивка или погодност за која порано не ни сонувавме. Кога имаше редовна телевизија, ако пропуштивте епизода или момент во филм, требаше да го прифатите фактот дека ако успеете да ја видите, тоа некогаш, во најдобар случај, ќе биде повторување рано наутро или доцна. ноќе, а во најлош случај - во далечна иднина. . Со појавата на видеокасетите, подоцна почна да се појавува и можност за снимање во некои видеорекордери за гледање, но тоа беше луксуз, и создавање на големи видео библиотеки со филмови и концерти. Мојата генерација се сеќава на една смешна анегдота на оваа тема за тоа како родителите го прашуваат својот син што сака да биде кога ќе порасне, а тој одговара дека е водоинсталатер. На што таткото разумно забележува дека треба да сокријат некои касети со нивната мајка.

Исто така интересно:

И, се разбира, по извесно време стана возможно да се купат обични, па дури и презапишување дискови, каде што можете да складирате и гледате што можат да допрат само рацете на кинољубителите, зависниците од серии и слично. И сега е дури и тешко да се замисли телевизор без услуги за стриминг, можност за инсталирање дополнителни програми, поврзување на надворешни дискови и системи за складирање, а уште повеќе, конзоли за игри и други оригинални уреди, како што се паметни телефони, таблети и компјутери.

Услуги и содржини на КИВИ МЕДИА

Во принцип, без услуги и апликации, телевизорот сега е, и навистина, практично бескорисен за домашна употреба. Оние кои не почнаа да инвестираат во софтвер за паметни ТВ пред неколку години, сега ќе им биде многу тешко да влезат на пазарот со нов производ. Ако услугите можеби не се толку критично потребни во канцеларија, фризерски салон или кое било друго слично место, тогаш дома, задолжителни се различни опции и содржини.

KIVI 55U790LW

На фотографијата е прикажан 4K модел на KIVI 55U790LW телевизорот, но за параметрите подоцна, додека јас сфатам што нуди kivi. Инаку, КИВИ МЕДИА е нова услуга која беше пуштена во употреба неодамна, на 1 октомври годинава. Оваа услуга не се појави од никаде, се разбира, беше еволуција на претходните напори на компанијата, но ги консолидираше во еден, да речеме, центар и излезе заедно со нови модели на ТВ.

Клучната цел на KIVI MEDIA е да обезбеди пристап до содржината веднаш надвор од кутијата. На крајот на краиштата, секогаш сакате да ја почувствувате можноста за купување што е можно побрзо, а со оваа услуга доволно е да го вклучите телевизорот, да се поврзете на Интернет и веднаш да започнете да гледате канали, филмови и многу повеќе. За да започнете да гледате содржини, не треба да барате никакви најави и слично, иако подоцна ќе треба да го направите ова и со програми од трети страни, како што се Netflix и слично. Сега во врска со услугите од производителот, кои ветуваат дека ќе ги усовршат, врз основа на барањата на украинските гледачи.

Канали

Дефинитивно не вреди да се наведат сите 50 бесплатни канали достапни надвор од кутијата, но важно е да се наведат нивниот број и достапност, вклучувајќи ги и оние од Viasat. Се разбира, можно е да се поврзат патарините. KIVI на веб-страницата покажува дека имаат партнерство со MEGOGO, за што веројатно многу луѓе знаат. Ако не, тогаш „MEGOGO е провајдер за забава кој секогаш има нешто да ве зафати“, барем така велат на нивната веб-страница. Со едноставни зборови, тоа е многу популарна услуга со многу содржини, од многу можни канали, филмови, серии и емисии, до подкасти и аудио книги. Исто така, вреди да се напомене дека постои опција „временска машина“, односно гледање содржина од веќе поминати канали. Соништа од нашето детство, кога пропуштивте епизода од Покемон или Волтрон и ги замоливте пријателите да откријат за што се работи.

KIVI 55U790LW

Филмови и цртани филмови

Во овој дел се појави и MEGOGO, ексклузивниот партнер на KIVI во Украина. Дури и веднаш по лансирањето, има голем број бесплатни филмови, кои според производителот ќе се прошират со текот на времето. Што може да биде подобро од можноста да започнете филм веднаш по купувањето, без да морате да се регистрирате некаде или да барате најавувања и лозинки? Прашањето е реторичко, но за тоа ќе има „такса“ во форма на рекламирање. Затоа, бидете подготвени да го гледате при изборот и вклучувањето на овој или оној бесплатен филм. Се разбира, сепак е подобро да се најавите на сметката, ако ја имате, или да креирате нова. Ова ќе и помогне на услугата, врз основа на вашите параметри и историјата на прелистување, да препорача што можеби ве интересира да гледате. И бидејќи опсегот на нови 43+ инчни телевизори има резолуција од UHD (3840x2160), дефинитивно не треба да се ограничувате на бесплатни содржини, бидејќи скоро сите нови производи од 4K се достапни за плаќање.

Обука

Овој дел, исто така, не направи без соработка, туку веќе со проектот Онлајн фитнес клуб, чиј основач е Андриј Хомицки, професионален тренер и двократен светски шампион во бодибилдинг. А заедно со Савлова Фит Јулија Савлова е фитнес тренер, финалист на Светското првенство во бодибилдинг и експерт за исхрана. Секогаш е важно да се следи здравјето и кондицијата, бидејќи одамна се префрливме на условно хибриден формат на работа, кога не сите и не секогаш одат во канцеларии за работа, што значи помалку физичко движење и негативно влијание од ова врз здравјето. . Откако почнав да работам од дома, престанав да одам во теретана едноставно затоа што обично одев таму после работа, а сега некако престанав да одам таму конкретно. Па сега ја одржувам формата дома. Зошто купив одлична преклопна клупа со лавици, шипка и дискови за преса на клупата и фитнес тркало за поддршка на грбот и притискање во тон.

Значи, во услугата „Тренинг“ не се достапни само снимени материјали, туку ќе има можност и да се „присуствува“ бесплатна онлајн обука, па дури и да се учествува на платени маратони.

KIVI 55U790LW

Игри

Секако, никој не го откажува поврзувањето на конзолите со телевизорот, но KIVI нуди и вградено решение - услуга во соработка со Boosteroid, кој е напреден во ова поле. Да бидам попрецизен, Boosteroid е меѓу првите три провајдери за облак игри во Европа.

Прочитајте исто така:

Има и бесплатни игри достапни надвор од кутијата, но има само 3 од нив без да се најавите на сметка, но ако се најавите на сметка, ќе биде достапна библиотека од околу 200 игри. За да уживате во игрите преку оваа услуга за игри на облак, доволно е дури и далечински управувач, но само за оние игри за кои не е потребен контролер. Ако игрите се понапредни, можно е да се поврзат не само контролери од PlayStation и Xbox, туку и други преку Bluetooth. Па, вреди да се разбере дека Андроид е инсталиран на овој телевизор, дури и ако е верзијата за телевизорот. Ова ви овозможува локално да инсталирате игри прилагодени на овој ОС и да уживате дури и во такви игри.

KIVI 55U790LW

Придобивки

За прв пат видов таков дел на ТВ, производителот го нарекува уникатен. Суштината на овој дел е да ги разгалите клиентите со програма за лојалност со различни попусти, промо кодови и промоции. Ова ќе ви овозможи да заштедите пари на KIVI телевизорите и некои услуги, па дури и да добиете пристап до платени содржини бесплатно. Доволно е само да бидете будни и навреме да внимавате на вистинската понуда.

Ажурирањето на KIVI MEDIA за другите паметни телевизори KIVI ќе биде имплементирано до крајот на 2021 година, информираат од компанијата.

Параметри на новиот KIVI 55U790LW

Порано мислев дека 32" повеќе не е доволно, но времето тече незапирливо, дури и 55" изгледаат како норма. Се разбира, 4K веќе се доживува слично, не како нешто за далечната иднина, туку како одлично избалансирано решение за денес. Новините од КИВИ почнуваат од 24“, може да се сфатат како одлична опција за кујна, можеби гаража, а линијата од 75 инчи завршува со решение за куќа, стан или друг слободен простор. И сега поблиску до KIVI 55U790LW, изработен во бело.

Дизајн

Производителот тврди дека во нивниот оддел за истражување и развој се развиени повеќе од триста варијанти на дизајн на нозете, што веќе ја восхитува имагинацијата и ја покажува сериозноста на пристапот кон дизајнерското прашање. Секако, тешко е да се измисли нешто ново во изгледот на телевизорите кога сите се трудат да ги направат без рамка и што е можно потенки. За нас редовните корисници, важно е да се постигне рамнотежа помеѓу овие опции, трошоците и квалитетот на приказот.

KIVI 55U790LW

Вреди да се напомене дека има дистрибуција на конектори на задната страна за поврзување на исти антени, HDMI, слушалки/звучници, USB уреди и етернет. Патем, комплетот за испорака е минималистички, но повеќе од доволен: телевизор, две држачи, 4 завртки за нозете, шестоаголник, упатство за употреба, гарантна картичка, прирачник за прв пат, AV адаптер, далечински управувач, две AAA батерии за далечинскиот управувач, микрофише и енергетска линија. Не ги игнорирајте упатствата, тие ќе ви помогнат брзо и безбедно да го извадите телевизорот од кутијата и да го составите. Вреди да се забележат димензиите и тежината на телевизорот, тие се соодветно 1229×260×772 mm (ширина, дебелина, висина), а телевизорот тежи 12,9 kg. Независното склопување можеби не е многу погодно, дефинитивно треба да се направи заедно, како што укажуваат дури и упатствата.

Екран

Преминувајќи кон дисплејот, важно е да одредите не само дека е 4K, туку и дека поддржува технологија HDR и Upscaling, која не само што ја протега сликата од 1920x1080 на 3840x2160, туку и го измазнува квалитетот на пријатно искуство за гледање. Осветленоста на матрицата KIVI 55U790LW HVA е 500 Kd/m², а односот на контрастот е 7000:1. Овие индикатори се повеќе од доволни за користење на телевизорот не само во темнина, туку и во светол, сончев ден.

Ако погледнете внимателно, се разбира дека можете да ги видите пикселите, но кој гледа телевизор од 55 инчи поблиску од неколку метри? И дури и од таква далечина, можете да видите дека осветлувањето на Direct-LED е униформно, бидејќи не се наоѓа на рабовите, туку е рамномерно распоредено низ целата матрица. Сликата изгледа убаво, но ако ја погледнете од многу широк агол, сликата почнува да губи бои (зошто тоа е прашање, но потребно е да се забележи).

KIVI 55U790LW

Звук од JVC

Звукот од два звучници од 12 W нема долго да го опишувам, доволно е само да се сетам дека при започнувањето на првиот филм и вклучувањето на рекламите, за малку ќе го испуштив далечинското од неочекуваниот гласен и извонреден звук и избезумено го барав копче за намалување на јачината на звукот. Не ја повторувајте мојата грешка - кога се вклучувате, веднаш ставете го прстот на ова копче.

Исто така интересно:

Се разбира, физиката не може да се измами и за висококвалитетен просторен звук е подобро да се поврзе соодветен аудио систем, но за гледање филмови и друга содржина во формат „како што е“ - сè е одлично.

KIVI 55U790LW

Андроид ТВ на Google

KIVI 55U790LW е опремен со Android TV 9, кој работи на SoC со 4-јадрен процесор, 1,5 GB RAM и 8 GB постојана меморија. Интерфејсот е многу одговорен и убаво дизајниран.

KIVI 55U790LW

Управување

Многу ми се допадна што нема многу копчиња на далечинскиот управувач, имам некои предрасуди за далечинските управувачи покриени со прекинувачи (веројатно психолошка траума од детството од далечински управувачи во чанти), а има и посебни копчиња под YouTube, Netflix па дури и под новата услуга KIVI MEDIA.

KIVI 55U790LW

На почетокот се чинеше многу чудно што на телевизорот има само еден контролен елемент - џојстик во долниот дел, кој делува и како копче. Не е многу погодно да се контролира без далечински управувач. Но, веднаш се сеќавам на мојот 49-инчен ROG Strix XG49VQ монитор, кој исто така има само џојстик со тригер со 5 позиции како контролен уред и некако веднаш е полесно за душата - зошто на таквите уреди им треба нешто повеќе? Сетете се на вашето детство и испратете го вашето дете да ги прелистува каналите?

Доколку далечинското отишло некаде, или батериите се испразниле, а дома нема резервни, има апликации за iOS и Android кои ќе го заменат далечинското (никогаш не сум изгубил далечински, но како да не го спомнам ова стереотип). Фактот дека батериите се вклучени е многу добар и вреди да се забележи.

iOS:

Далечински KIVI
Далечински KIVI
цена: слободен

Андроид:

KIVI далечински
KIVI далечински
Развивач: NTG dev.
цена: Да бидат објавени

Конектори и поврзување

И последно на листата, но не и најмалку важно е присуството на сите потребни конектори и современи методи на комуникација. На пример, има следниве порти на одборот: три USB 2.0, четири HDMI 2.1, 3,5 mm аудио излез, оптички аудио излез, еден мини RCA и CI слот и T2C приемници. Забележете го присуството не само на Bluetooth и Wi-Fi, туку и на фактот дека Wi-Fi поддржува не само 2,4 GHz, туку и 5. Второто е важно ако не постои можност за поврзување на жичен интернет, бидејќи брзината на безжичен интернет во случај на 5 GHz ќе биде многу повисока.

Прочитајте исто така:

Искуство за користење и перспективи на Smart TV

Пред сè, секој телевизор е матрица на екранот, а квалитетот на овој 4K телевизор со директно LED позадинско осветлување и HVA матрица ќе го задоволи секој непотребен корисник.

Имаше можност и за споредба во нормална средина, иако не блиску, но сепак во истиот период, новиот бел модел KIVI 55U790LW со црниот модел KIVI 55U600KD од претходната генерација. Дизајнот на задниот дел е сличен, но присуството на KIVI MEDIA веќе впечатливо ја истакнува можноста за интеракција со паметен телевизор на ниво на ОС. Се разбира, успеав да го тестирам овој телевизор повеќе наместо проектор, но можев и малку да погледнам во неговите можности како телевизор.

Додека го користевте KIVI 55U790LW, беше можно да се доживее доста добра репродукција на бои, контраст и звук од JVC. За ова второво, баш почит, патем имам и компактни безжични слушалки, исто така од JVC, модел HA-S20BT, доколку ви требаат евтини слушалки од овој тип, топло ви ги препорачувам.

Едноставниот и концизен интерфејс е веднаш разбирлив, без инструкции. Рекламирањето понекогаш е досадно, но е индивидуално и решливо. Ова се моменти кога треба да платите за недостатокот на рекламирање YouTube, каде што претплатата на Premium ви овозможува да не гледате реклами, иако и онака никој не ја откажал интеграцијата. Ако зборуваме за перспективи, сега нема живот дома без телевизор без разумни можности. Подолу е фотографија како телевизорот се користел како втор екран за лаптопот додека го снимате подкастот.

KIVI 55U790LW

Заклучоци, зошто вреди да се купи

Во денешно време, соработката помеѓу продуцентите и креаторите на содржини е многу важна. KIVI направи многу работа за да комуницира со JVC, MEGOGO, Boosteroid и други услуги и платформи опишани погоре. И со оглед на тоа што КИВИ изјавува дека ќе го слуша украинскиот пазар на купувачи, ова дефинитивно ќе има предност во однос на другите производители кои не се толку ориентирани кон нашиот пазар и кон нас, директните корисници. Цената на KIVI 55U790LW на веб-страницата на производителот е 19 UAH, кај партнерите е приближно исто. Патем, вреди да се истакне и 499-годишната гаранција на екранот, што е исто така многу добар фактор во корист на KIVI, бидејќи е показател за подготвеност за поддршка на корисниците на доволно долг период.

Цените во продавниците

Прочитајте исто така:

Колумна на уредникот: Купив телевизор 55" 4K KIVI 55U790LW - кои се неговите карактеристики?

ПРЕГЛЕД НА ПРЕГЛЕД

Дизајн
10
Материјали, склопување
10
Квалитет на екран и слика
9
Интерфејси и врски
10
Управување
10
Софтвер и паметни функции
10
звук
10
Продуктивност
9
Цена
9
Додека го користевте KIVI 55U790LW, беше можно да се доживее доста добра репродукција на бои, контраст и звук од JVC. Денес, соработката помеѓу продуцентите и креаторите на содржини се многу важни. KIVI има направено многу работа со JVC, MEGOGO, Boosteroid и други услуги и платформи. Плус, вреди да се истакне 3-годишната гаранција на екранот, за која исто така ставивме + во корист на KIVI, бидејќи ова е показател за подготвеност за поддршка на корисниците на доволно долг период.
Eugene Beerhoff
Eugene Beerhoff
Пишувам за забава. Сакам и пишувам песни, почитувам интересни соговорници, силни аргументи и царски витко. Старовременски мотофан — носталгичен сум за мотовинтиџ a la RAZR V6 и ROKR E8.
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Додека го користевте KIVI 55U790LW, беше можно да се доживее доста добра репродукција на бои, контраст и звук од JVC. Денес, соработката помеѓу продуцентите и креаторите на содржини се многу важни. KIVI има направено многу работа со JVC, MEGOGO, Boosteroid и други услуги и платформи. Плус, вреди да се истакне 3-годишната гаранција на екранот, за која исто така ставивме + во корист на KIVI, бидејќи ова е показател за подготвеност за поддршка на корисниците на доволно долг период.Колумна на уредникот: Купив телевизор 55" 4K KIVI 55U790LW - кои се неговите карактеристики?