Железо

Преглед на видео картичката ASUS ROG Strix RTX 3060 12 GB

Се чини дека нема ништо поедноставно од прегледување на друга видео картичка од 12 гигабајти со просечен буџет. Во моето ПРВО, но не и единствено видео на оваа тема, реков...

Преглед на FSP Hydro G Pro 650W: Примерен PSU

Егзотиците прво, второ и трето. Неодамна, FSP за прегледи ми даде само работи што на просечниот корисник воопшто не му требаат. И кога рекоа ...

Размислувања за Intel Core i9-12900K (ft. ASUS)

Како прво, само да знаете - купив и користев претежно конкурентни процесори на Интел и ќе продолжам да го правам тоа многу долго време. Јас не...

Преглед на матичната плоча ASUS ROG Maximus Z690 Hero

12-тата генерација на процесори на Интел направи врева и со добра причина. Конечно конкурент на Ryzen, достоен, свеж и модерен! Затоа, очигледно е дека производителите на матични плочи под...

Преглед на Биди тивок! Pure Loop 2 FX 240: Така го добија

Оваа година, за компанијата Be Quiet! можете безбедно да кажете „А ти, Брут?“. За среќа на фановите, блеска и за жал на нељубителите во асортиманот на германскиот продавач...

Преглед на куферот Cougar MX660 Iron RGB

Ова е првиот случај за компјутер што го прегледав од почетокот на војната. Поминаа 6 месеци, успеав да го продадам компјутерот, да се префрлам на лаптоп и...

Преглед на FSP Twins Pro 500W: Најсигурен BJ

Порано, кога небото беше посино, а тревата беше, ах... повеќе трнлив, кога многу сега веќе непостоечки компании сè уште беа наоколу, а многу кинески брендови и OEM сè уште беа...

Noctua NH-U9S chromax.black преглед: [речиси] најдобриот ладилник во формат од 92 мм

Во продолжение на циклусот рецензентски написи посветени на процесорски ладилници на австриската компанија, денес во лабораторијата за тестирање Root-Nation да го погледнеме моделот Noctua NH-U9S chromax.black. Претходно разгледан NH-D15,...

Преглед на Noctua NH-C14S: Top-Flow со максимална брзина

Господ создаде труд и мајмун за да излезе човек, но не ја допре мачката, веднаш излезе добро. Нешто слично може да се каже и за ладилникот на процесорот Noctua...

Преглед на AMD Ryzen 5 5500: Најприфатливиот Zen 3 процесор

И покрај претстојната најава за линијата Ryzen 7000 процесори за приклучокот AM5, AMD не престанува да го проширува опсегот на популарната платформа AM4. Да, излезе четиријадрен...

Noctua NH-U12A chromax.црн преглед: технолошки најнапредниот ладилник од 1220 g

Денес во филијалата Харков на тест лабораторија Root-Nation, кој е мојот асистент со скратено работно време, најде необичен пример на ладилник за процесор. Искусните експерти на пазарот на системи за ладење знаат...

Преглед на FSP FlexGuru Pro 500W: BJ за најмалите

Ќе ја започнеме нашата екскурзија во најмалку популарниот формат на компјутерски напојувања со речиси најмоќниот модел, со Flex ATX со максимална брзина, со 500-вати FSP FlexGuru Pro (FSP500-50FDB). Малку...

Преглед на Noctua NH-D12L: егзотичен ладилник за компјутер

Оваа година асортиманот на австриската компанија Noctua беше надополнет со многу необично решение - Noctua NH-D12L. Сопствениците на нестандардни и прилично тесни куќишта кои не дозволуваат инсталирање на процесор...

Преглед на Noctua NH-D15 chromax.црн ладилник: Таткото е во куќата!

За љубителите на компјутерскиот хардвер, постојат работи кои не треба да се воведат. Еден од нив се процесорските ладилници на австриската компанија Noctua, кои се прославија со исклучителните...

Преглед на FSP Cannon Pro 2000W: PSU Синот на пријателот на мајката

Малку од производителите на единици за напојување, па дури и меѓу производителите на првиот ешалон, кои имаат свои електрични платформи, во својот асортиман имаат единица со моќност поголема од...

Преглед на случајот Cougar Blazer Essence: Отворен и кул

За мене, случајот Cougar Blazer Essence е еден од најзначајните во компанијата во целина. Тоа е совршен баланс помеѓу необичниот изглед и директната естетика....

Преглед на единицата за напојување Aerocool Aero Bronze 750W

Зборував за ова напојување детално во склопот на компонентите на Aerocool, кој ме чинеше 1000 долари, немаше дискретна видео картичка на бродот, ...

Преглед на Cougar Panzer Max: Најсиметричното тело?

Кога ќе слушнете нешто што се вика Панцер, веднаш помислувате на тенк, нели? За нешто армиско, прагматично, мажествено. Така, Cougar Panzer Max...

Фрактален дизајн Дефинирај 7 XL Преглед: Легенда на случај

Додека го прегледував Fractal Design Define 7 XL, наидов на проблем кој беше необичен за мене колку што беше тешко да се реши воопшто. јас...

Составуваме компјутер од Aerocool за 1000 долари без видео картичка! + ASUS и AMD

Што ако Aerocool испрати три ставки на преглед во исто време? Aerocool Aero One Eclipse ARGB куфер со среден буџет, ладилник за процесор Aerocool Cylon 4 и...