Сè за компјутерЖелезоПреглед на Corsair Vengeance: од средни ренџери до предводници со RGB

Преглед на Corsair Vengeance: од средни ренџери до предводници со RGB

-

Компанијата Corsair моментално произведува неверојатен број додатоци - од водено ладење до полноправно поставување на стример. Но, денес ќе имаме мала екскурзија во историјата. Во историјата на RAM меморијата Корсар Вengгодина, затоа што е изненадувачки интересно. Вклучувајќи го и фактот дека дури и многу стари модели се уште се продаваат!

Корсар Вengгодина

Причини за проширување

За почеток, објаснување зошто Corsair, и навистина секој производител на хардвер, сака да има свои под-марки. Поточно, зошто КОМПАНИИТЕ тоа го сакаат е очигледно и разбирливо - затоа што тоа се пари. Но, купувачите ќе имаат корист од полиран екосистем.

Сорсаир

Сега, да речеме, Corsair има синхронизација и максимален квалитет на работа само на позадинското осветлување - бидејќи и внатре во компјутерот и надвор, компанијата има многу компоненти кои можат да работат како позадинско осветлување во тандем. Но, ако има, да речеме, матични плочи, тогаш RAM меморијата и дисковите ќе бидат тестирани на нив на прво место. Затоа, компатибилноста ќе биде блиску до идеална.

Сорсаир

Главниот проблем е всушност сложеноста на оптимизацијата. Колку е покомплексна една компонента, толку повеќе ресурси се потребни за да се прилагоди на сите други. И истата матична плоча е веројатно најтешката од сите можни задачи. Покрај тоа, Corsair и неговото позадинско осветлување се многу успешни во привлекувањето луѓе да купуваат.

Првиот чекор

Што се однесува до историјата... Ако го следите експлозивниот развој на опсегот на компанијата (потсетете се, од водено ладење до поставување на стример), тешко е да се поверува дека RAM-от на Corsair беше речиси подолг од кој било друг. Само да разберете, најстариот модел што го најдов беше Corsair XMS XPERT 3200XL.

Пират

Ова, за момент, е DDR1 од 2005 година, на чипови Samsung TCCD. Поевтините модели на компанијата користеа чипови Winbond CH-5. И Winbond, инаку, сè уште е еден од најголемите производители на микрочипови во Тајван, а тој е сопственик на Nuvoton. Чии производи, пак, може да се најдат на речиси секоја модерна матична плоча.

Корсар Вengгодина

Што се однесува до XMS XPERT 3200XL, тој беше предводник на 400 MHz со тајмингот CL2-2-2-5 на 2,75 напон. И таков сет дојде во комплет со, извинете, посебен Xpert дисплеј со десет знаци, каде што можете да ги следите фреквенцијата, температурата и напонот. Ве потсетувам - ова е 2005 година.

DDR4, RGB и се останато

Нашиот следен чекор ќе биде… Corsair Vengeance, модел RGB Pro Black.

Поточно, бр. Следен е Corsair Vengeance RGB DDR4, номенклатура CMR16GX4M2A2666C16. Ова беше првиот модел на оперативен систем RGB од производителот, иако беше објавен релативно неодамна - само во 2017 година. Но, треба да запомните дека RGB еуфоријата воопшто започна „релативно“ неодамна.

Корсар Вengгодина

Што е со Вengeance RGB DDR4, тогаш овие модели на Micron B-Die чинат од 190 долари за еден сет и сè уште се достапни на друго место. Иако најчесто се гледаат на секундарниот пазар.

Прочитајте исто така: Corsair го претстави гејмерскиот монитор Xeneon Flex, кој може да се свитка

Зошто Corsair V овдеengeance RGB Pro Black? На фактот дека ова е најблиската „иновација“ до RGB пионерот. Моделот конкретно со номенклатура CMW16GX4M2C3200C16 се произведува на фреквенција од 3200 MHz со тајминзи 16-18-18-36-54 и поддршка за XMP 2.0. Исто така, беа вклучени барем примероци за преглед Samsung B-die, но како што разбрав, чиповите може да бидат и од Micron.

Корсар Вengгодина

Последново беше важно, бидејќи Вengeance Pro RGB беше објавен во 2019 година. Токму во деновите кога AMD Ryzen беше на ниска маржа во однос на Intel Core. И разликата во оваа маржа беше дотолку поголема, толку подобри беа мемориските чипови, бидејќи фреквенциите на нив беа повисоки за Ryzen дури и на релативно евтини табли. Затоа, всушност, за Samsung B-die луѓе ловеле дење и ноќе.

Корсар Вengгодина

Исто така, со брза лирска дигресија ќе го спомнам Corsair Vengeance RGB RS, конкретно опсегот на модели CMG32GX4M2D3600C18. Ова е последниот модел DDR4 од компанијата што е достапен за купување во Украина. Тајмингот 18-22-22-42, фреквенција од 3 MHz, нов дизајн на радијатор и дифузер и одлични перформанси. Овој дизајн, патем, може да се смета за најблиска транзиција помеѓу DDR600 и DDR4.

Всушност, DDR5

Ќе ви откријам една мала тајна на Полишинел. Серија Vengeance во Corsair… не е предводник! Оваа улога неодамна ја извршува линијата Dominator Platinum, која има поиндустриски дизајн и малку подобри тајминзи. И, патем, Доминатор се појави порано од Вengeance - во деновите на DDR2, не DDR3.

Корсар Вengгодина

Пример – Dominator Platinum RGB Black, номенклатура CMT32GX5M2X6200C36 и Corsair Vengeance RGB Црна, номенклатура CMH32GX5M2D6000C36. Двата модели се зголемуваат во фреквенцијата до 7000 MT во тајмингот 34-42-42-96. Но, Dominator Platinum има подобро избрани чипови, така што многу полесно ги зема фреквенциите.

Корсар Вengгодина

Ако тоа не ви е важно, тогаш, всушност, Вengeance ќе ви одговара и ќе биде поевтино. Патем, дизајнот исто така ја игра својата улога - не секој ја сака суровата индустријализација на Доминатор.

Резултати за Corsair Vengгодина

Ова е екскурзија во историјата. Сега Corsair прави компјутери за игри, глувци и RGB панели. Но, нема да биде излишно да се потсетиме зошто компанијата достигна такво ниво. И колку е кул што сè уште можете да го купите Корсар Вengгодина, иако Corsair Dominator - и малку, но допрете ја историјата.

Прочитајте исто така:

Каде да купам

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега