Сè за компјутерЖелезоПреглед на MSI Spatium S270: Најчудниот SSD на компанијата?

Преглед на MSI Spatium S270: Најчудниот SSD на компанијата?

-

Замислете се себеси на мое место - ги следите вестите за SSD-дисковите со брзина поголема од 10 GB/s, пишувате за напојувањата со поддршка за PCIe 5.0 и природно опремувате филмска камера со два терабајти дискови! И тука го гледате соопштението за печатот MSI Spatium S270. SATA3 SSD… Формат од 2,5 инчи. Која излезе буквално пред една недела.

MSI Spatium M270

Односно, MSI објави свеж SATA3 2,5-инчен погон со капацитет од 240 GB во време кога новите производи имаат капацитет ДЕСЕТ пати поголем. И знаете што е најлошо од се? Фактот дека ова е всушност сосема оправдан, очигледен и профитабилен чекор. Покрај тоа, тоа е корисно и за производителот и за корисникот.

Накратко за херојот

Самиот погон е апсолутно просечен дури и според стандардите од пред 5 години. Капацитет од 120 до 240 GB, нема ни верзија 500. 3D TLC NAND меморија, Phison S11 контролер. Да, S11. Од 2017 г.

MSI Spatium M270

Затоа, брзините според стандардот SATA3 апсолутно не се максимизирани, 400 MB/s во секвенцијално работење. Максимумот за SATA3 е околу 550 MB/s. И сега веројатно ќе бидете многу заинтересирани да ги слушнете моите аргументи во КОРИСТ на ова апсолутно чудно издание. Па, нема проблем…

Зошто е направен?

Да почнеме со причината - зошто на компанијата воопшто и е потребен таков SSD. Всушност, има неколку причини, но ќе ги разгледам највлијателните. Работата е овие модели за складирање се решение за сопствените компјутери на MSI. За оние кои не знаеја, да ви кажам: MSI прави свои брендирани компјутери! И не само водечки, туку и релативно буџетски.

MSI Spatium M270

И имајќи предвид дека скоро сите компоненти на компанијата во таква слика можат да бидат брендирани - со исклучок, можеби, само на процесори и RAM меморија - изненадувачки е да не се видат уреди за складирање во арсеналот. И не само M.2 - затоа што да, MSI прави и NVMe модели, како што е M371.

Покрај тоа, M371 не е рекордер за брзина - и покрај целосната поддршка за PCIe 3.0 x4, контролерот Phison E13T дава максимални 2400 MB/s читање и 1700 MB/s пишување. На максимум 3200 и 3000, соодветно.

MSI Spatium M270

Мислам дека го добивте трендот? На една компанија не и требаат супер-брзи компоненти, туку и требаат свои, контролирани компоненти. Доволно квалитетен, релативно брз, кој може евтино да се инсталира во предградби. Ова го намалува времето за гарантна работа, бидејќи сè е направено под еден покрив - и нема ознака од други производители.

Како е тоа корисно?

Како е тоа корисно за крајниот потрошувач? И за буџетска претходна изработка или за буџетски персонален компјутер од сопственото склопување, MSI Spatium S270 2.5" 240 GB ќе биде апсолутно адекватно решение. Како прво, доверливоста на таков диск е задоволителна за 10 од 9. Времето на неуспех е 1 часа, ресурсот за препишување е 500 TB.

Капацитет од дури 120 GB е доволен за Windows 11 и неколку едноставни игри, а сепак ќе има тампон зона за да не се истроши меморијата. Затоа што ве потсетувам - за да не умре SSD-от пред гарантниот рок, не треба да го возите на нула, барем 10% од капацитетот секогаш треба да се остави слободен. Целосно молчам за верзијата S270 со 240 GB.

MSI Spatium M270

Па, што се однесува до брзината, овде ќе го спомнам таканаречениот „аргумент на Хуанан“. Во мое време, имав доста активни и агресивни размени на пријатност со љубителите на кинеските матични плочи за сервери. Каде, па разбирате, дури ни секаде не поддржува SATA3. Само SATA2, односно со теоретска граница од 300 MB/c, и реални индикатори од околу 250 на врвот.

Прочитајте исто така: MSI го објави првиот лаптоп во светот со мини-LED дисплеј од 4K/144 Hz

Но, за жал, се согласувам со самиот аргумент. Тој тврди дека во случај на користење на SSD, брзините на SATA2 апсолутно нема да се мешаат во брзото функционирање на системот. Брз во однос на... хард дисковите, се разбира. Но, ова е чистата вистина. За тие што не знаеја, затоа објаснувам - за работата на системот не е важна конзистентна брзина, туку случајна.

MSI Spatium M270

Па дури и ако го земеме најдобриот SATA3 SSD, каде што случајната брзина ќе биде под 500 MB/s, а оваа брзина ја преполовиме преку SATA2... Таа сепак ќе биде СТО пати повисока од индикаторите за случајна брзина на најдобрите хард диск.

Затоа, всушност, сите рецензенти, па дури и компаниите едногласно препорачуваат само и исклучиво SSD како системски диск. И за игрите - проектите како Fallout 4 се познати по вчитување локации од хард дискови многу минути. SSD го прави тоа за неколку секунди.

последици 4 vr 1

Се разбира, HDD се уште се корисни за складирање на големи датотеки - филмови, серии, архиви, фотографии. Можете едноставно да купите компјутер без HDD и да купите дополнителен хард диск подоцна. Но, купувањето компјутер без SSD би било огромна грешка.

Резултати за MSI Spatium S270

Можете да продолжите, како мене, да ги следите и споредувате брзините на дисковите PCIe 5.0 и запомнете дека MSI веќе подготвува или дури подготвува такви модели. И тоа е очигледно MSI Spatium S270 — производот е нишан и квалитетен, дефинитивно има публика која го заслужува вниманието на компанијата. За што јас MSI и ви благодарам. Затоа што е навистина важно.

Прочитајте исто така:

Каде да купам

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
8
Карактеристики на
6
Цена
9
Можете да продолжите, како мене, да ги следите и споредувате брзините на дисковите PCIe 5.0 и запомнете дека MSI веќе подготвува или дури подготвува такви модели. И јасно е дека MSI Spatium S270 е ниша и квалитетен производ, дефинитивно има публика која го заслужува вниманието на компанијата.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Можете да продолжите, како мене, да ги следите и споредувате брзините на дисковите PCIe 5.0 и запомнете дека MSI веќе подготвува или дури подготвува такви модели. И јасно е дека MSI Spatium S270 е ниша и квалитетен производ, дефинитивно има публика која го заслужува вниманието на компанијата.Преглед на MSI Spatium S270: Најчудниот SSD на компанијата?