Сè за компјутерЖелезоПреглед ASUS Ген ROG Crosshair X670E: компактна и кул матична плоча

Преглед ASUS Ген ROG Crosshair X670E: компактна и кул матична плоча

-

Еден од главните „стожери“ на прегледот на мојата матична плоча ASUS ROG Crosshair X670E ген ќе биде фактот дека овој модел е компактен, mATX. И она што е смешно е што, од една страна, овозможува матичната плоча да користи една предност на Ryzen 7000, од ​​друга страна, речиси ја елиминира можноста за користење друга.

ASUS X670E ген за вкрстување

Позиционирање на пазарот и цена

Но, се е во ред. Цена. Од 25 гривни. Страшно? Страшно. Благодарение на војната и свежата платформа, иако е поевтина од моделите со целосна големина - материјалите за краткиот формат обично се многу помалку.

Комплетен сет

Во исто време, пакетот е комплетен - кутијата содржи и продолжен кабел за RGB, два SATA III кабли, AIC-картичка ROG GEN-Z.2 со термичка подлога и завртки, ROG True Voltician плоча за следење на стабилноста на напонот, Wi-Fi антени, налепници, USB-флеш драјвери со драјвери и уште малку добрина.

ASUS X670E ген за вкрстување

Изглед

Однадвор, матичната плоча е многу убава. Направено во многу собран стил, кој првпат го ценев на ROG Z690, чиј преглед ќе биде некаде овде. Всушност, за прв пат по многу, многу години, не можам да ја разликувам разликата помеѓу матичните плочи AMD и Intel.

ASUS X670E ген за вкрстување

Да, благодарение на LGA-сокетот AM5, во кој процесорите се инсталирани на ист начин како и скоро сите процесори на Intel пред него. И од една страна, ова е разбирливо, бидејќи повеќе контакти овозможуваат да се обезбеди поголема моќност на процесорот.

Штекер

Од друга страна, одамна не се тресев по матична плоча колку што се тресев над примерок за преглед ASUS ROG Crosshair X670E ген. Недостаток на LGA е што пените се сите на матичната плоча, тенки се, се кршат многу побрзо од нозете и се многу поскапи за враќање.

ASUS X670E ген за вкрстување

Во исто време, новата платформа AM5 за AMD Ryzen 7000 е она што е потребно. Ќе имам посебен преглед на процесорите, но ќе кажам дека дури и AMD Ryzen 7 7700X, 8-јадрен 16-нишки, понекогаш троши ПОМАЛИ од 20 вати во режим на работа! Обично од 17 до 22. Во игрите - околу 120.

Прочитајте исто така: Биди тивок! прогласува компатибилност со AMD Socket AM5

Ова значи дека дури и AMD Ryzen 5 7600X со најевтиниот ладилник нема да се прегрее, а ќе одговара на компактните склопови дури и подобро од сите негови претходници! Всушност, овде ASUS ROG Crosshair X670E Gene само ја покажува својата сила.

ASUS X670E ген за вкрстување

Напојување и ладење

Веднаш за напојувањето, бидејќи иако матичната е компактна, таа е предводник. 16+2 фази одат во процесорот преку 8+8 пинови одозгора. Моќен чипс Vishay SiC850A (T224CM), свеж, во количина од 18 парчиња. Дизајниран за 110А. Плус – два повеќефазни PWM контролери Renesas ISL95858.

Прочитајте исто така: Биди тивок! прогласува компатибилност со AMD Socket AM5

Плус - ладење. За напојувањето, радијаторот е масивен, внатре има никелирана цевка тешка 374 гр, за чипсетот е помал, но сепак точно 211 гр. Патем, матичната плоча има чипсет со два чипови, но тоа е нормално, помалку се загреваат. Но, цената е, соодветно, повисока.

ASUS X670E ген за вкрстување

Жестокиот систем за напојување во комбинација со добро ладење значи дека можете апсолутно безбедно да го соберете ASUS ROG Crosshair X670E Gene е компактен систем со 16 јадра, оверклокувајте го до 6 GHz и дури не слушајте како функционира.

ASUS X670E ген за вкрстување

Форма фактор и периферни уреди

Да, тука има само два слота за DDR5. Но, тоа значи дека фреквенциите може да се земат многу повисоки, бидејќи, ако не сте знаеле, на матичните плочи со два слота за RAM се поставуваат светски рекорди.

ASUS X670E ген за вкрстување

А имајќи предвид дека е и DDR5, ќе кажам дека нема да имаш проблем да земеш фреквенција од 7000 MHz. Зошто точно - ќе биде во мојата статија за DDR5, ќе биде наскоро. Се разбира, матичната плоча е компактна, 24,4 × 24,4 см. Всушност, ова го објаснува фактот дека има прилично скромен сет на периферни уреди на, всушност, сите фронтови. Скромно - нагласувам - не значи недоволно за склопување на компјутер.

ASUS X670E ген за вкрстување

Затоа што на задниот панел имаме, извинете, ДВА USB4 40 Gbit секој, 5 USB 3.2 Type-A 10 Gbit, еден USB Type-C 10 Gbit, пар USB 2.0 (од кои еден е за BIOS FlashBack), BIOS FlashBack копчиња и ресетирање на CMOS , како и LAN од 2.5 Gbit и стандарден аудио сет.

ASUS X670E ген за вкрстување

Има и неколку внатрешни конектори. И интересно, има USB Type-C 20 Gbit конектор, USB Type-C 10 Gbit конектор и два USB 2.0 конектори. Интересно е што сите освен 20 гигабитниот може да се „удвојат“, а теоретски од матичната плоча можете да излезете дури 7 УСБ.

Акумулатори

Имаме три M.2 слота за погони - еден од процесорот, со поддршка за M.2 PCIe 5.0 со должина до 22100.

ASUS X670E ген за вкрстување

Уште две - преку чудотворната единица GEN-Z.2, која е вметната до RAM меморијата и обезбедува дополнително ладење на погоните.

ASUS X670E ген за вкрстување

Сместува по еден M.2 22100 PCIe 5.0 и PCIe 4.0 секој. Нема поддршка за SATAIII M.2, копчињата се исклучиво M. Сепак, вклучено ASUS ROG Crosshair X670E Gene има четири дополнителни SATAIII конектори.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Strix GS-AX5400 – пристапен Wi-Fi 6 за гејмерите

Да, постарите чипсети SATAIII обично имаат шест, но третина од нив обично се оневозможени ако користите премногу M.2. Не можете да се грижите за овој проблем овде!

PCI Express

Сепак, „групата“ остава свој белег и на PCIe. Слот со целосна големина, се разбира, е единствениот, но целосен PCIe 5.0 x16, од постапката. Има слот PCIe 4.0 x1 од матичната плоча. Добри вести, има и копче за ослободување на видео картичката, која првпат ја видов во Z690.

ASUS X670E ген за вкрстување

Имаме и голем број на 4-пински приклучоци за вентилатори, еден за процесорот, еден за процесорот дополнително, еден за телото, еден за пумпата за течноста за ладење и 3 дополнителни универзални приклучоци.

ASUS X670E ген за вкрстување

Она што воопшто не го очекував се физички прекинувачи a la tumbler. Прекинувачот под PCI слотот ви овозможува физички да го префрлите режимот на работа, всушност PCIe од процесорот, од Gen4 на Gen3. Уште два прекинувачи - едниот за намалување на фреквенцијата на системот за време на оверклокување, другиот за сервисен RSVD, кој не треба да се допира.

ASUS X670E ген за вкрстување

Единственото нешто општо во кое матичната плоча не е 10 од 9 е излезот на сликата. Нема HDMI, но има USB4 со DisplayPort AltMod. Сликата може да се емитува преку iGPU, дури и преку комплетниот Type-C на мониторот, дури и преку DisplayPort до Type-C, дури и преку адаптерот. Затоа, всушност, ова не е недостаток. Само нијанса, затоа што ви треба монитор со нешто друго освен HDMI.

Резултати од ASUS ROG Crosshair X670E ген

Ова е одлична компактна матична плоча која ќе го земе секој AMD AM5 процесор. Тој е многу квалитетен, сигурен, хипер-модерен, предводник во однос на чиповите и изгледа одлично. Не реков за RGB позадинското осветлување, но дури и тоа е таму и е прилично убаво.

ASUS X670E ген за вкрстување

Се разбира, корисниците навикнати на HDMI може да бидат незадоволни, но сликата сепак може да се прикаже. И во сè друго, како што веќе напишав, ASUS ROG Crosshair X670E ген - токму она што е потребно. Веројатно најдобрата компактна матична плоча на овој чипсет воопшто. Дефинитивно препорачувам.

Видео преглед ASUS ROG Crosshair X670E ген

Во динамика, можете да ја погледнете матичната плоча овде:

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед ASUS Ген ROG Crosshair X670E: компактна и кул матична плоча

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
9
Содржина на пакетот
10
Изглед
10
Квалитет на градење
10
Разновидност
9
Ладење
10
ASUS ROG Crosshair X670E Gene е најдобрата компактна матична плоча за приклучокот AM5 во моментот. Без проблем го отвора секој процесор што го поддржува и нема никакви недостатоци. Што е чудно, но убаво да се види.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

ASUS ROG Crosshair X670E Gene е најдобрата компактна матична плоча за приклучокот AM5 во моментот. Без проблем го отвора секој процесор што го поддржува и нема никакви недостатоци. Што е чудно, но убаво да се види.Преглед ASUS Ген ROG Crosshair X670E: компактна и кул матична плоча