Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Сè за компјутерЖелезоПреглед на Ap. SSD-уредотacer Пантер AS350 1TB

Преглед на Ap. SSD-уредотacer Пантер AS350 1TB

-

Дали знаете која е предноста на модерните SSD дискови? Без разлика колку се брзи поскапите модели, дури и прифатливиот SSD ќе биде десет пати покорисен од хард дискот. И тоа ќе го забрза вашиот систем на начини што не можете ни да ги замислите. Ова важи и за поновите модели, а поновите модели подобро го прават тоа. Истото важи и за старите модели, кои се уште се способни за многу работи. И тоа важи и за буџетските - како Apacer Пантер AS350 1TB.

Apacer Пантер AS350 1TB

Позиционирање на пазарот

Овој модел првпат се појави на пазарот во 2017 година, а оттогаш доби ажурирање во форма на Apacer AS350X. Преглед на кој веќе имавме. Но, во исто време, двата модели се SATAIII SSD-дискови, каде што напредокот во брзината е во основа невозможен. И фактот дека AS350 е МНОГУ почест од AS350X, исто така придонесува за прегледот.

Apacer Пантер AS350 1TB

Изглед

Всушност, тука нема ништо посебно, само SATA III диск, големина 100,0×69,9 mm, дебелина – 7 mm.

Apacer Пантер AS350 1TB

Горе е логото под интересна шема, долу е табличка со име и неколку завртки.

Apacer Пантер AS350 1TB

На предниот дел има SATAIII конектори за пренос на податоци и напојување.

Apacer Пантер AS350 1TB

Спецификации

Под корицата наоѓаме поинтересни работи. Пред сè, се разбира, контролерот Silicon Motion SM 2258 XT G AD. За жал, не поддржува никаков вид кеш и се смета за еден од најевтините „релативно“ модерни.

Apacer Пантер AS350 1TB

Плус – само еден мемориски чип SK Hynix H25BFTMG4M9R. Воопшто не гуглајте, а постои веројатност дека се направени во истата фабрика каде што Интел го направи нивниот прекрасен Optane. Клучниот збор овде е „направи“. Рип во Пеперони, како што велат.

Apacer Пантер AS350 1TB

Ајде да одиме понатаму. Апликацијаacer Panther AS350 1TB со 3D TLC NAND меморија поддржува ECC до 72 бита на килобајт, SMART мониторинг, 1 часа пред неуспех, 500TB ресурс за препишување во случај на верзијата од 000TB и 600-годишна гаранција. Однапред ќе кажам дека за SSD-дискови без DRAM, ова е сосема кул. Но, тоа не оди подалеку од нормата.

Тест штанд

Нашиот став е невообичаен. Тоа е AMD, но изненадувачки свежо. Во улога на процесорот – AMD Ryzen 7 7700X, 8-јадрен убавина на Zen 4, со врвна фреквенција до 5 MHz, па дури и вградено видео јадро RDNA 400.

AMD Ryzen 7 7700X

Во улога на мајка - ASUS ROR Crosshair X670E ген. Моделот е на свежа AM5 платформа под штекерот LGA 1718. Со оглед на тоа што платформата поддржува два USB4 со брзина од 40 Gb одеднаш, јас целосно молчам за SATAIII.

ASUS X670E ген за вкрстување

Што се однесува до RAM меморијата – Kingston Fury DDR5 5600 MHz, 2×16 GB мачка. Подготвувам масовен преглед на специјална варијанта, Kingston Fury DDR5 6000 MHz 2x32 GB Expo. Ќе зборувам и за неа малку подоцна.

Kingston Fury Beast DDR5

Го лади 8-јадрениот систем за течно ладење од 240 mm ASUS TUF Gaming LC 240. И да, доволно е без проблем процесорот да подигне фреквенции над 5 GHz и да напојува повеќе од 120 W.

ASUS TUF Gaming LC 240

Плус - исклучиво за тестирање - ASUS ROG Strix RTX 3050 8GB. Иако секогаш го препорачувам RTX 3060 на секој што може да си го дозволи, RTX е RTX, RTX дава DLSS и видео бафер доволно за игри и работни задачи. Не сите, но доволно.

ASUS ROG Strix RTX 3050 8GB

Па, сета оваа добрина се напојува од единицата за напојување FSP Hydro PTM Pro 1200W. Всушност, тоа ќе биде доволно за RTX 4090, ако некогаш дојде кај мене. И уште повеќе, тоа е доволно за систем кој не јаде многу повеќе од лаптоп.

FSP Hydro PTM PRO 1200W

Резултати од тестот

Во системот Апacer Panther AS350 1TB му дава на корисникот 953 GB достапен простор. И... не очекував дека резултатите од брзината ќе бидат толку интересни.

Не во конзистентни тестови, до 400 MB/s е во најдобар случај просечно. Ве молиме следете ги распоредите за снимање. Прво, за терабајт диск без DRAM, секвенцијалното снимање е многу солидно. Интересни обрасци на скокови на брзината, а минималната брзина по случаен избор не е толку пријатна.

Но, дозволете ми да ве потсетам дека ова е еден од најевтините брендирани дискови на овој план воопшто. И јас не кажувам ништо за греење, тоа е SATA диск, не се загреваат скоро воопшто, особено во случај со оваа големина.

Apacer AS350 1TB

Па, освен RGB моделите. Но, не гледам RGB овде.

Резултати за Апacer Пантер AS350 1TB

За неговата цена, земајќи ги предвид солидниот ресурс за препишување и гаранцијата, Apacer Пантер AS350 1TB сè уште се покажува како добро купување. Не можам да кажам дека не би сакале побрзо возење, но за такви пари тешко дека ќе најдете подобра опција.

Видео за Апacer Пантер AS350 1TB

Додатокот во динамика можете да го видите овде:

Каде да купам

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега