Сè за компјутерМониториСледете го прегледот ASUS ProArt Display PA329CV: професионална алатка за уметници

Следете го прегледот ASUS ProArt Display PA329CV: професионална алатка за уметници

-

ASUS ProArt Display PA329CV – професионален 32-инчен 4K монитор создаден за дизајнери, уметници и сите оние кои работат со мултимедијални содржини. Од него ASUS ја надополни својата линија ProArt во 2022 година. Неговото членство во про сегментот обезбедува 100% покриеност на просторите за боја Rec.709 и sRGB, флексибилни поставки за пренос на бои во кој било режим, како и фабричка калибрација, што е потврдено со сертификатот CalMAN Verified.

Прочитајте исто така:

Спецификации ASUS ProArt Display PA329CV

 • Екран: IPS, 32 инчи, 4K (3840×2160), сооднос 16:9, 138 ppi, големина на пиксели 0,18 mm, стапка на освежување 60 Hz, слој против отсјај
 • Време на одговор: 5 ms (сиво до сиво)
 • Хоризонтален и вертикален агол на гледање: 178°/178°
 • Осветленост: 400 cd/m²
 • Дополнително: 10-битна длабочина на боја, 100% Rec.709 и sRGB покриеност на бои, поддршка за DisplayHDR 400, сертификат TÜV Rheinland, Flicker-Free, AMD FreeSync, CalMAN сертификација
 • Интерфејси: 1×USB-C (со DisplayPort Alt режим и испорака на енергија до 90 W), 2×HDMI 2.0, 1×DisplayPort 1.2, 4×USB-A 2 Gen 1, 3,5 аудио приклучок
 • Подесување на висината: 0 - 130 mm
 • Наклон: -5° - +23°
 • Ротација: +30° – -30°
 • Режим на портрет: +90° – -90°
 • Димензии со држач: 727,08×471,48-601,48×245 mm
 • Димензии без држач: 727,08×428,13×67,72 mm
 • Тежина со држач/без држач: 12,6 kg / 8,03 kg
 • Фиксација на масата: држач, држач (вклучен)
 • Поддршка за заградата VESA 100×100: да
 • Звучници: 2×2 W

Позиционирање и цена

ASUS ProArt Display PA329CV е, пред сè, алатка за професионална употреба - работа со графички дизајн и создавање мултимедијална содржина. Сите негови функционалности и карактеристики се насочени конкретно кон уметниците, така што за обичните корисници неговите можности ќе бидат прекумерни, а за гејмерите - недоволни во однос на индикаторите за играта.

Цената за ASUS ProArt Display PA329CV започнува од 870 долари. Дали е висока таква цена? Всушност, не. На крајот на краиштата, ако пребарувате на пазарот за професионални 32-инчни 4K монитори со IPS матрици, ротационен механизам и вградени звучници, тие ќе чинат приближно исти пари, а во некои случаи и повеќе. Па дури и оние модели кои беа објавени пред 2-3 години. Значи цената е повеќе од адекватна за неговиот сегмент. Што ќе добиеме со точно избирање ASUS ProArt Display PA329CV?

 

Комплетен сет

Монитор ASUS ProArt Display PA329CV доаѓа во голема картонска кутија што го прикажува името на моделот и клучните спецификации. Внатре, покрај самиот монитор, можете да најдете кабел за напојување, кабли USB Type-C на USB Type-C и DisplayPort до DisplayPort, упатство за употреба и сертификат за фабричка калибрација на бои CalMAN Verified.

ASUS ProArt Display PA329CV

Дополнително, во комплетот имаме две држачи - класичен држач за маса и држач за прицврстување на масата. Првиот комбинира пријатна пластична површина и метална основа. Тој е доста масивен и тежок, но тоа не е изненадувачки, бидејќи држачот треба да издржи 32-инчен монитор, кој исто така знае да се навалува и ротира.

ASUS ProArt Display PA329CV

Трикот на вториот е што зафаќа многу помалку простор на масата, но сигурноста на фиксацијата е загарантирана да не биде полоша. Држачот може да се навртува на повеќето работни површини, а благодарение на гумената облога, површината ќе биде заштитена од гребнатини.

Патем, покрај двете горенаведени опции за поставување на мониторот, има уште една - монтирана на ѕид со помош на држач VESA 100x100 mm, но не е вклучен во пакетот.

Прочитајте исто така:

Дизајн и ергономија

Тоа изгледа ASUS ProArt Display PA329CV е прилично класичен. Црно пластично куќиште, мали рамки од трите страни околу екранот, а на дното има лого на брендот и контролни копчиња со џојстик.

ASUS ProArt Display PA329CV

На задната страна, мат пластика наизменично со брановидна, а има и натпис во форма на името на серијата - ProArt.

ASUS ProArt Display PA329CV

Решетката е масивна, метална и има дупка за организирање на жици.

ASUS ProArt Display PA329CV

Мониторот многу лесно се прилагодува во висина. Доволно е лесно притискање нагоре или надолу, а екранот е совршено фиксиран во саканата положба. Од долната положба, мониторот може да се подигне до 13 см. Дополнително, ProArt Display PA329CV е прилагодлив со навалување (од +23° до приближно -5°), се врти настрана (30° во секоја насока), а исто така може да се ротира за 90° во режим на книга.

ASUS ProArt Display PA329CV

Не знам како дизајнерите го користат режимот на книги, но ми се допадна да читам вести или социјални мрежи во овој формат - има толку многу објави што ретко може да се движите. Иако ова е шега за лентата, тоа е делумна шега.

Интерфејси

Приклучоците во ProArt Display PA329CV не се поштедени. Во долниот лев агол има пар HDMI 2.0 и исто толку USB-A, DisplayPort 1.2, аудио приклучок и USB-C со поддршка за пренос на податоци и испорака на енергија. Последниот чип е многу погодна работа. Го поврзувате мониторот со лаптопот за да се прикаже сликата, а лаптопот во меѓувреме се полни. Убавина И моќта на полнење е до 90 W.

ASUS ProArt Display PA329CV

Копчето за напојување и конекторот за напојување се наоѓаат десно позади.

ASUS ProArt Display PA329CV

И пар USB-A се наоѓаше горе лево. Значи, имаме 4 USB-A конектори и можност за поврзување на многу периферни уреди и уреди на мониторот.

ASUS ProArt Display PA329CV

И мониторот беше опремен со пар звучници од по 2 W. Да го ставиме вака, звукот е далеку од висок квалитет, но за да го гледате видеото понатаму YouTube или ТВ серии навечер, доволни се. И за луѓе кои бараат повеќе, препорачувам поврзување на звучници.

Управување и мени

Управување ASUS ProArt Display PA329CV се состои од 6 механички копчиња и џојстик. Прво беше поставено копчето за вклучување, потоа 4 копчиња за кратенки за брз пристап до менито и некои ставки од менито (од кои 2 може да се приспособат), а последна беше поставена функцијата „Затвори“.

Движењето низ ставките од менито и „потопувањето“ во него се врши со помош на џојстик. Всушност, главниот менаџмент го врши тој, и треба да се забележи дека е навистина погодно и јасно.

Она што друго вреди да се забележи е бројот на поставки, и основни и дополнителни. Мониторот обезбедува многу подесувања (sRGB, Rec.709. DCI-P3, режим на читање и други), а има и простор за два кориснички режими. Постои можност за прилагодување на количината на сина боја, како и многу флексибилна поставка за рендерирање на бои. Ова вклучува прилагодување на осветленоста, контрастот, заситеноста, нивото на црна боја, засилувањето или поместувањето на бојата долж оските и без нив, температурата итн.

Одделно, ќе споменам такви функции како поставување на режимите „слика во слика“ (PIP) и „сплит екран“ (PBP), како и QuickFit Plus, кој се користи за означување на екранот - решетка, означувајќи го центарот на екран, избор на области, линијар и други алатки , кои ќе бидат корисни за креаторите и дизајнерите. Покрај тоа, можете да го прилагодите изгледот на менито, да го изберете неговиот јазик, да ги заклучите копчињата, па дури и да го исклучите индикаторот за напојување.

Прочитајте исто така:

Карактеристики на екранот

ASUS ProArt Display PA329CV доби 32-инчна 4K IPS матрица со сооднос од 16:9 и слој против отсјај. Ова не е монитор за игри, така што стапката на освежување е 60 Hz. Големината на пикселот е 0,18 mm, времето на одговор е 5 ms (од сиво до сиво), вертикалните и хоризонталните агли на гледање се идентични - 178 °. Една од главните карактеристики на мониторот од ASUS стана „референтна“ фабричка калибрација (точност на рендерирање на бои ΔE<2) CalMAN Verified, која обезбедува најсигурно прикажување на бои.

ASUS ProArt Display PA329CV

Мониторот има и 10-битна длабочина на боја, осветленост од 400 nits и покриеност со 100% Rec. 709 и sRGB. Има поддршка за сертификатот DisplayHDR 400 и TÜV Rheinland, што укажува на намалување на сината светлина што е штетна за очите. И поддршката без трепкање, која го намалува треперењето на екранот, го намалува заморот на очите при работа со мониторот.

Проверката на тест сликите откри нерамномерно осветлување околу периметарот на екранот. На црно не се гледа, но на бело може да се види потемна тенка лента по должината на рамката, која е прекината од градовите. Па, ова е карактеристика на LED осветлувањето. Сепак, според мене, на таква дијагонала тоа не е значајно. Другите проблеми не можеше да ги забележи лаичкото око.

Субјективна слика ASUS ProArt Display PA329CV е многу квалитетен. Во стандардниот режим, прикажувањето на боите е одлично, затемнувањето на сликата се забележува само при речиси максимално отстапување од екранот, а нивото на осветленост - со добра маргина. Ми беше удобно да работам со екранот со осветленост од 50% или пониска.

Впечатоци и резултати

ASUS ProArt Display PA329CV

На крајот, сакам да ги споделам моите впечатоци од неговото користење ASUS ProArt Display PA329CV. Не сум професионалец во областа на креирање мултимедијални содржини - мојата работа со графика е ограничена на обработка на фотографии за рецензии и други мали нешта. Обично, мојот 14-инчен лаптоп екран ми е сосема доволен за работа, обработка на слики и мултимедија. Сепак, правењето на сето ова на толку огромен и квалитетен екран е сосема поинакво искуство и задоволство. Сурфање, работа со текстови или слики, гледање филм навечер - тоа се фундаментално различни искуства.

А сепак употребата ASUS ProArt Display PA329CV за забава или сурфање се несакани ефекти. Имајќи ги предвид карактеристиките и функционалноста на мониторот од серијата ProArt, тој ќе стане идеална алатка за креаторите на мултимедијални содржини. Има навистина одлична 4K матрица, фабричка калибрација на бои и 100% покриеност на најпопуларните простори во боја, флексибилни поставки за пренос на бои за секое сценарио и многу помошни алатки кои ќе бидат корисни за дизајнерите и уметниците. И, исто така, благодарение на дизајнот и можноста за ротирање за 90°, тој е многу ергономски, може да се фиксира на кој било пригоден начин (на држач, држач или само на ѕид), обезбедува богат сет на интерфејси, и поддржува Испорака на енергија во USB-C ќе ви овозможи да заборавите на посебно полнење на лаптопот. Сопствениците на содржината ќе бидат задоволни.

Цените во продавниците

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Следете го прегледот ASUS ProArt Display PA329CV: професионална алатка за уметници

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Комплетен сет
10
Карактеристики на
10
Слика
10
Разновидност
9
Функционалност
10
Цена
9
Имајќи ги предвид карактеристиките и функционалноста на мониторот од серијата ProArt, тој ќе стане идеална алатка за креаторите на мултимедијални содржини. Има навистина одлична 4K матрица, фабричка калибрација на бои и 100% покриеност на најпопуларните простори во боја, флексибилни поставки за пренос на бои за секое сценарио и многу помошни алатки кои ќе бидат корисни за дизајнерите и уметниците. А исто така, благодарение на дизајнот и можноста за ротација за 90°, тој е многу ергономски.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Имајќи ги предвид карактеристиките и функционалноста на мониторот од серијата ProArt, тој ќе стане идеална алатка за креаторите на мултимедијални содржини. Има навистина одлична 4K матрица, фабричка калибрација на бои и 100% покриеност на најпопуларните простори во боја, флексибилни поставки за пренос на бои за секое сценарио и многу помошни алатки кои ќе бидат корисни за дизајнерите и уметниците. А исто така, благодарение на дизајнот и можноста за ротација за 90°, тој е многу ергономски.Следете го прегледот ASUS ProArt Display PA329CV: професионална алатка за уметници