Сè за компјутерМониториПреглед на заоблен монитор Philips 325E1C

Преглед на заоблен монитор Philips 325E1C

-

А сепак, претходното искуство силно го диктира расположението. Се чини, добро, зошто можам да бидам среќен што има монитор со среден буџет Philips 325E1C дали има VGA конектор, извинете?

Philips 325E1C

Но разберете. Штом ви е доделено да го прегледате првиот примерок од новата видео картичка AMD во Украина, а при рака немате ниту соодветен монитор ниту адаптер, почнувате да размислувате за фактот дека различните Legacy конектори се до модерните. .. не е толку лошо!

Прочитајте исто така: Преглед Philips Brilliance 439P9H/00 е оптимален монитор 32:10 за работа и забава

И кога би требало да изберам од нив, би ја претпочитал најуниверзалната VGA, наместо целото плодно семејство со DVI.

Позиционирање на пазарот

Philips 325E1C не е нов на пазарот, тој беше пуштен во продажба во 2019 година и оттогаш е околу 8 гривни, или 100 долари. Ова веќе не е буџетски сектор, така што да, со VGA веројатно нема да најдете повеќе или помалку нов монитор поскап од овој.

Напишете во коментарите дали сте го нашле - ќе ни биде корисно!

Содржина на пакетот

Пакетот на мониторот вклучува држач, HDMI кабел, прирачник, гаранција, диск за возачот и кабел за напојување.

Philips 325E1C

Патем, јас го користев мониторот толку долго што мислев дека држачот е претходно инсталиран. Но, не, може да се отстрани.

Изглед

Визуелно, мониторот е многу пријатен - воздржан, традиционален, но не и досаден. Однапред, тоа е само заоблен работен алат со релативно тенки рамки на врвот и на страните.

Philips 325E1C

На задната страна имаме пластична текстура на хоризонтално полирање а ла сив метал, како и две овали, кои ја кријат периферијата и монтажата на држачот.

Philips 325E1C

Управувано Philips 325E1C користејќи ја тастатурата на долниот десен агол. Ги има пет, генерално се справуваат со својата задача, нема прашања за нив.

Нога

Ногата на заградата е многу забавна. Тоа е веројатно најзабавното нешто кај мониторот - и звучи чудно, но тоа е вистина.

Philips 325E1C

Внатре е шуплив, со отвор, благодарение на кој можете да поминете кабли низ него без да му наштети на внатрешноста. И тоа е многу кул! Згора на тоа…

Philips 325E1C

Гумениот приклучок од дното е отстранет, а дел од ногата виси од работ на масата, благодарение на што каблите може да се натераат да „истекуваат“ тивко и незабележливо. Тоа е кул!

Philips 325E1C

Не е кул што во пракса сите кабли што ги турнав се лизгаат од ногата речиси веднаш. Идеалната опција би била да се направи некој вид стегач што ќе се носи на ногата одозгора и ќе ги држи каблите барем на едно место.

Но, ова е за во иднина.

Периферија

Периферните уреди вклучуваат еден HDMI 1.4, еден DisplayPort 1.2, комбо мини-џек, Kensington брава, конектор за напојување и да, VGA! Се чини дека кому му треба, овој конектор е застарен, но јас ќе ви го кажам ова - разновидноста е кралица на звучниот сон.

Philips 325E1C

Ергономијата на мониторот е скромна, благо кажано. Сè што може да се направи со него е да се сврти нагоре или надолу, под мал агол од 25 степени. Не можете да се движите лево-десно, не можете да ја промените висината, не можете да го ставите во режим на портрет - се разбира, нема ниту начин.

Philips 325E1C

За среќа, мониторот го поддржува стандардот за монтирање VESA 100×100, што малку ја спасува ситуацијата. И неговата тежина не е рекорд - нешто помалку од 7,5 кг, иако некои од евтините држачи веднаш го отсекоа.

Спецификации

Дијагонала во Philips 325E1C е 31,5 инчи, има радиус на закривеност од 1500R и резолуција од 2560×1440 пиксели. Стапката на освежување е до 75 Hz. Густината на пикселите е 93 PPI. Аглите на гледање се стандардни за VA матрицата, која стои овде - 178 степени.

Philips 325E1C

Брзината на реакцијата на матрицата е 4 ms. Осветленост - 250 cd/m2. Има поддршка за FreeSync, покриеноста со боја е декларирана на 123% sRGB и 102% NTSC. Всушност, второто ќе биде некаде помеѓу 102% и 77%, но и ова е одлично.

Philips 325E1C

dE е особено пријатен - без оглед на вклучениот профил, од кои мониторот има седум, индикаторот за точност на бојата не се искачува над 1.1. Тоа е многу кул.

Оперативно искуство

Потрошувачката на енергија во активен режим е нешто помала од 50 W, што е еднакво на потрошувачката класа B. Може да биде подобро, може да биде полошо - но, како што разбирате, мулти-инчните монитори во принцип не можат да трошат многу вати.

Philips 325E1C

Како горд корисник на овој монитор речиси 6 месеци, одговорно изјавувам дека е дури и многу погоден за многу задачи. За корекција на боја под YouTube- доволно е видеото со глава. Работи добро како гејмер, 75Hz не се најдобри во овој поглед, но заобленоста многу му помага на ангажманот.

Philips 325E1C

Плус, ногата стои многу удобно на масата, не се лизга, не се ниша и ви овозможува да ставите нешто корисно внатре. И за себе - тастатура, да речеме. Ова е многу голем плус за ергономијата, бидејќи повеќето гејмерски монитори воопшто не се задоволни со ова.

Резултати од Philips 325E1C

Моделот се покажа како најинтересен. Со интересна, иако несовршена, имплементација на управување со кабел. Со модерен и стилски дизајн, но поддршка за Legacy периферни уреди. Со одличен панел, искривување - и соодветни можности за играње. Со оглед на тоа колку Philips 325E1C погоден за една или друга задача, можам да го препорачам без двоумење - освен ако не ви треба нешто поспецијализирано.

Прочитајте исто така: Следете го прегледот Philips Брилијанс 272B7QUPBEB/00

Цените во продавниците

Преглед на заоблен монитор Philips 325E1C

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
7
Содржина на пакетот
9
Изглед
9
Периферија
10
Разновидност
9
Карактеристики на
8
Со оглед на тоа колку Philips 325E1C е погоден за различни задачи, можам да го препорачам без двоумење - освен ако не ви треба нешто поспецијализирано.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Со оглед на тоа колку Philips 325E1C е погоден за различни задачи, можам да го препорачам без двоумење - освен ако не ви треба нешто поспецијализирано.Преглед на заоблен монитор Philips 325E1C