Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Сè за компјутерДодатоци за компјутерПреглед Canyon ДС-90. Ажуриран универзален USB центар

Преглед Canyon ДС-90. Ажуриран универзален USB центар

-

Знаете, можам да го опишам центарот Canyon DS-90 со многу зборови Рафинирано, стилски, доверливо, релативно прифатливо, висококвалитетно, универзално... И сите овие зборови што овој центар ги заслужува, дури и не се сомневајте во тоа. Сепак, имам едно прашање за хабот, кое речиси целосно ја засенува сета моја позитивност.

Canyon DS-90

Само моето, затоа што имам МНОГУ конкретни и сериозни прашања, и нема да ти влијае никако, сигурен сум... Ама ова прашање ќе бидам приморан да го поставам на крај 100%.

Позиционирање на пазарот

За почеток - за доброто. Како што можете да видите, има многу, затоа подгответе се. Canyon DS-90 е потомок на моделот Canyon ДС-9, кој се обидував да го користам скоро една година... Но не можев, бидејќи ДС-9 беше прекинат.

Canyon DS-90

DS-90 – моделот е толку свеж што не сите продавници го имаат на залиха. Чини 110 долари, што е 5 гривни, но верувале или не, ова е прифатлива цена за повеќепортен центар. Специјално за центар SO multiport!

Содржина на пакетот

Веднаш ќе го спомнам комплетниот сет - во кутијата до хабот има упатство за употреба и симпатична и многу квалитетна патна торба. Да, тоа ќе биде доста корисно. Не за зачувување на центарот, за зачувување на работи во близина на центарот.

Canyon DS-90

Спецификации

Бидејќи самиот центар е метал секаде каде што е можно. Релативно тежок, 367 g, со димензии 301×76×22,5 mm.Canyon DS-90

Во однос на конектори, имаме ДВА HDMI, еден DisplayPort и дури еден VGA.

Canyon DS-90

Во близина - гигабитни RJ-45, USB 2.0, два USB Type-A 5 Gbit и читачи на SD картички со microSD во близина. На еден од краевите имаме пар Type-C, хибриден мини-џек и копче за вклучување.

Canyon DS-90

Од друга - брава Кенсингтон и плетен кабел Type-C до лаптоп. Не се отстранува, но должината е доволна за да не се наведнува без мерка.

Canyon DS-90

Плус, има дупки за вентилација на краевите, а на заоблениот преден крај има исечоци за звучниците. Па, како што мислев - тоа е всушност и вентилација.

Canyon DS-90

Прочитајте исто така: Преглед Canyon DS-7/8/15 се неочекувано корисни и несомнено висококвалитетни центри

Вентилација

Всушност, ќе му треба на хабот, бидејќи преносот на податоци е секогаш придружен со загревање, а ако го користите Canyon DS-90 дури и со половина од конектори, но иако е малку поактивен од глушец со тастатура, греењето е обезбедено. Но - DS-90, за разлика од неговиот претходник, може да работи деноноќно благодарение на подобреното ладење.

Canyon DS-90

Уште повеќе, ќе го подобри загревањето на лаптопот! Всушност, обликот на хабот не е случаен, бидејќи неговата идеална употреба е како држач. На Kotra и уредот одозгора нема да им биде дозволено да се лизгаат благодарение на гумените влошки.

Canyon DS-90

И да, хабот е речиси симетричен, така што не е важно од која страна го имате влезот Type-C, лево или десно. Ако центарот е позади, тогаш ова е веќе проблем. Сепак, тоа е теоретски, во пракса не сум сретнал таков.

Оперативно искуство

Го поврзуваме хабот - и забележуваме сет на LED диоди кои светнуваат веднаш штом ќе поврземе нешто активно на соодветниот конектор! Не заборавајте за премин преку USB PD 100 W. Затоа, да, хабот може да ги напојува лаптопите со поддршка за соодветниот USB стандард без посебни проблеми. Што се мали, што се големи.

Canyon DS-90

За добрите вести, забележувам и дека коментарот е под моја рецензија ASUS ROG Crosshair X670E ген испадна дека е пророчки, а јас всушност успеав да го пробам Canyon DS-90 за прикажување слики од AMD Ryzen 7 7700X. И сликата навистина излезе преку HDMI! Со некои грешки, екранот трепереше еднаш во минута, но сликата излезе!

Canyon DS-90

Canyon DS-90 треба без проблем да одговара на секој лаптоп со USB поддршка од 20 Gb и ќе ги прошири своите можности многу, многу. Во канцеларија, каде што треба да вметнете 10 флеш драјвови во исто време или да прикажете неколку слики од лаптопот на различни монитори - затоа што центарот може да го направи тоа на сите конектори во исто време! Иако не е целосно одвоена.

Прочитајте исто така: ТОП-10 популарни USB хабови

Главниот недостаток

Сега - очигледно прашање. Зошто зборував на почетокот за фактот дека ова е најквалитетниот центар што не можам да го користам? Ве молиме погледнете ги двете полиња. Каде што пишува DisplayPort. Ја гледате разликата?

Canyon DS-90

Центарот не ја спомнува верзијата. Иако изгледа, важно е да се знае. Таму, ако е DisplayPort 1.2, тогаш хабот нема да емитува 8K 60 Hz, максимум 4K 60. Тоа е мојот 75Hz 6K монитор Philips Brilliance 499P нема да може да се отвори правилно.

Canyon DS-90

И хабот навистина не го вади. Иако има DisplayPort, ако им верувате на претставниците на компанијата, верзијата 1.4. Што треба да одговара. Па што точно е работата? Работата е во самиот центар. Поточно, во кабелот Type-C, кој се користи во Canyon DS-90 за поврзување со лаптоп или друг уред. Ова е USB 3.2 Gen2x2 кабел или едноставно USB Type-C 20Gb. Ова не е USB4 или Thunderbolt, добро, барем верзија 3.

Canyon DS-90

Што е лошо во тоа? Затоа што, да речеме, DisplayPort 1.4 бара пропусен опсег од 25 Gbps. Да, на истиот кабел, кој исто така треба да помине читач на картички, еден куп обичен USB и исто така VGA со HDMI, и направете го тоа во исто време!

Canyon DS-90

И тоа не е грешка Canyon. Модификациите на стандардот DisplayPort за употреба во хабови беа напишани во документите на истиот Microsoft. Односно, намерно е направено, а сега веќе е очигледно зошто.

Canyon DS-90

Сега. Сето ова не важи за хабовите со USB4 и TB4, но простете ми, за такви хабови или ќе платите двојно повеќе, или ќе ја намалите компатибилноста со опремата - затоа што Thunderbolt е комерцијална технологија на Intel и не е поддржана на лаптопите на AMD. Па, оди најди лаптоп со USB4. И тие исто така чинат многу.

Canyon DS-90

Дополнително, хабот DS-90 е навистина ажуриран во споредба со DS-9. Ова не е толку изненадувачки, бидејќи вториот се ожени со цар Горох и не добиваше ажурирања. Затоа, беа додадени два Type-C, од кои едниот е 10 Gbit, додадена е можноста за користење на сите четири видео излези, а ладењето стана подобро.

Canyon DS-90

Резултати од Canyon DS-90

Canyon DS-90 е одлично ажурирање на веќе стилски и разноврсен центар, а не за сите пари во светот. Па, ако се земе предвид позиционирањето, се разбира. Овој центар сè уште не ми одговара, но мојата ситуација е единствена. За сите останати кои немаат монитор за цела маса - мислам дека хабот ќе им одговара без некои посебни проблеми.

Видео за Canyon DS-90

Згодниот маж во акција можете да го погледнете овде:

Каде да купам

Исто така интересно:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
7
Содржина на пакетот
9
Изглед
9
Карактеристики на
10
Разновидност
10
Ладење
10
Canyon DS-90 е одлична надградба на веќе стилски и разноврсен центар, а не за сите пари на светот. Па, ако се земе предвид позиционирањето, се разбира.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Canyon DS-90 е одлична надградба на веќе стилски и разноврсен центар, а не за сите пари на светот. Па, ако се земе предвид позиционирањето, се разбира.Преглед Canyon ДС-90. Ажуриран универзален USB центар