Сè за компјутерДодатоци за компјутерПреглед и впечатоци од тастатурата за игри COUGAR VANTAR AX

Преглед и впечатоци од тастатурата за игри COUGAR VANTAR AX

-

Многумина веруваат дека во категоријата за игри постојат само механички тастатури, а сите други формати се погодни само за работа. COUGAR VANTAR AX храбро го уништува овој стереотип. Ова е тастатура со низок профил со прекинувачи со ножици, која ви овозможува подеднакво удобно да играте и да работите со текстови. За да разберете колку е разноврсна, доволно е да го користите, на пример, да возите нешто или да го напишете овој преглед. Но, ако немате таква можност, тогаш ќе зборувам за некои карактеристики и ќе ги споделам моите впечатоци.

Накратко за главната работа

Тастатурата за игри COUGAR VANTAR AX е успешна комбинација на дизајн и способности кои го прошируваат опсегот на нејзините апликации. Односно, благодарение на неговиот елегантен изглед, совршено ќе го надополни стилскиот работен сет. Но, во однос на неговата функционалност, тастатурата е посоодветна за гејмерите. Всушност, и во двата случаи, VANTAR AX работи 100%. Како се случи тоа? Сето тоа благодарение на внимателниот пристап на COUGAR кон периферниот развој. На крајот на краиштата, зошто да ја ограничите корисничката публика кога можете да креирате тастатура за секого? Профит!

COUGAR VANTAR AX

Исто така интересно:

Се одликува со COUGAR VANTAR AX

 • Тип на прекинувачи: ножици
 • Anti-Ghosting: истовремена употреба на 19 клучеви
 • Осветлување: 8 режими
 • Интерфејс за поврзување: USB
 • Должина на кабел: 1,6 m
 • Димензии: 445×127×15 mm
 • Тежина: 626 g
 • Комплетен сет: тастатура, рачен

Дизајн

Само погледнете го, бидејќи однадвор е совршен: тенко метално тело, рамни мат капачиња за копчиња и минимум натписи. Совршено е за личност која никогаш не се занимавала со механика - добро, не сакам дебели бучни тастатури. И таквата убавина ќе стане вистинска декорација на работното место.

Ова е класична тастатура со целосна големина со дел од буквите со целосен формат и нумппад. Горниот ред на копчиња, од F1 до F12, врши функции за контрола на медиумите во комбинација со копчето FN. Има единечно алуминиумско тело кое се чувствува како цврста цврста конструкција што не крцка и не ѕвони кога ќе ги притиснете копчињата. Висината на рамката е само 15 mm. Оваа опција е прилагодлива благодарение на нозете, кои може да се подигнат или спуштаат за да ја прилагодат висината за да ви одговараат.

Благодарение на гумените влошки сместени на задната страна, тастатурата не се лизга на масата. Во однос на дизајнот, може да се каже дека во споредба со механиката, VANTAR AX изгледа речиси незабележливо: прстите не се прилепуваат на соседните копчиња, а прекинувачите имаат лесно, кратко патување. Овој модел е жичен, поврзан со компјутер со помош на USB-кабел што не може да се исклучи од уредот. Тенок е, без намотување, неговата должина е 1,6 m.

Прекинувачи

COUGAR VANTAR AX работи на прекинувачи со ножици. Најчесто тие се наоѓаат во лаптопите. Главните предности на таков механизам се брзината на пишување и меко и кратко движење на копчињата. Тие работат погласно од мембранските, но тие се две различни технологии кои не треба да се споредуваат во оваа перспектива. Исто така, копчињата се опремени со технологија против духови, која штити од лажни притискања. Ова гарантира јасен и прецизен одговор кога користите неколку копчиња истовремено.

Прочитајте исто така:

COUGAR VANTAR AX

Осветлување COUGAR VANTAR AX

Оваа тастатура има RGB осветлување кое работи во 8 различни режими. Можете да се префрлате помеѓу нив користејќи ја комбинацијата на копчиња FN + 1-8 лоцирани во горниот ред. Оваа разновидност ви овозможува да ја прилагодите тастатурата според стилот на вашето поставување, на пример, синхронизирано со осветлувањето на масата ПУМА МАРС.

COUGAR VANTAR AX

Впечатоци од употреба

По механиката, COUGAR VANTAR AX изгледа... многу поинаку. Ќе треба малку време да се навикнеш, но потоа се си доаѓа на свое место. Би сакал да истакнам неколку од неговите предности:

 1. Тенкото тело изгледа навистина привлечно. Се вклопува во речиси секое поставување, освен ако не е секако розево.
 2. Поради алуминиум, тастатурата успешно го поминува тестот за извртување, односно не крцка.
 3. Осветлувањето секогаш ќе биде важен плус, бидејќи помага добро да се движите низ копчињата во темница.
 4. Навистина е удобно да се работи со него: пишување, кодирање итн. Брзината на пишување се зголемува веднаш штом ќе се навикнете на локацијата на копчињата.

Позгодно е да се играат „медитативни“ игри на VANTAR AX кои не бараат од вас брзо да реагирате. Факт е дека клучевите во моделите со низок профил речиси и не се чувствуваат под прстите. Некако е дезориентирачко кога, на пример, трчате во CoD или можеби не ја чувствувате силата на ударот во Dark Souls. Но, ова се спецификите на таквите игри, самата тастатура е бескорисна овде. Всушност, ваквите конвенции се чисто индивидуални, па затоа се само уште едно мислење меѓу многуте. Ако сте навикнати да играте на лаптоп, тогаш тастатурата совршено ќе се вклопи. Што велиш за мене.

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Преглед и впечатоци од тастатурата за игри COUGAR VANTAR AX

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Комплетен сет
10
Дизајн
10
Материјали
10
Софтвер
9
Осветлување
10
Дополнителни функции
9
Цена
10
Многумина веруваат дека во категоријата за игри постојат само механички тастатури, а сите други формати се погодни само за работа. COUGAR VANTAR AX дефинитивно го уништува овој стереотип. Ова е тастатура со низок профил со прекинувачи со ножици, која ви овозможува подеднакво удобно да играте и да работите со текстови.
Eugene Beerhoff
Eugene Beerhoff
Пишувам за забава. Сакам и пишувам песни, почитувам интересни соговорници, силни аргументи и царски витко. Старовременски мотофан — носталгичен сум за мотовинтиџ a la RAZR V6 и ROKR E8.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Многумина веруваат дека во категоријата за игри постојат само механички тастатури, а сите други формати се погодни само за работа. COUGAR VANTAR AX дефинитивно го уништува овој стереотип. Ова е тастатура со низок профил со прекинувачи со ножици, која ви овозможува подеднакво удобно да играте и да работите со текстови.Преглед и впечатоци од тастатурата за игри COUGAR VANTAR AX