Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Сè за компјутерДодатоци за компјутерMaonocaster AM100 Podcast Mixer Review: Влажниот сон на подкастерот

Maonocaster AM100 Podcast Mixer Review: Влажниот сон на подкастерот

-

Пред да започнете. Речиси целиот видео преглед Maonocaster AM100 Podcast Mixer, што е подолу, ќе го слушнете мојот глас не многу добро. Полошо од сега. Не го снимив добро звукот, но кога ќе отидам на тестовите на самото далечинско, ќе разберете КОЛКУ е важен квалитетот на звукот, а не сликата.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Бидејќи миксерот има многу предности, ќе го разберете сами, но квалитетот на звукот е тој што го движи. И ако контрастот помеѓу моите неуспешни и успешни снимки не ви дозволува да го почувствувате квалитетот, тогаш веројатно нема да можете воопшто да го почувствувате. Затоа, отидовме. 

Позиционирање на пазарот

Опишете го со зборови Мaonocaster AM100 Podcast Mixer Solo пакет многу лесно. Замислете како шетате по улица, сонувајќи за славата на Џо Роган, студиото и ѕвездените гости. И воопшто, ти си личност однадвор, но подкастер одвнатре. Па, еве одете и најдете 250 долари на патот. Да, точно една сметка.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Каде ќе ги потрошите тие 250 долари? Со оглед на вашиот сон. Еве еден совет за вас - погледнете подобро Maonocaster AM100 Podcast Mixer Соло пакет. Ова е автономен аудио далечински управувач, микрофон и студиски слушалки. Сите во едно и одеднаш!

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Всушност, ако се прашувате кој дошол на идеја да направи ваква комбо-утроба, тогаш идниот производител Maonocaster од AM100 отиде на Kickstarter… и собра 700 долари.

Комплетен сет

Исто така, бидете подготвени дека ќе добиете кутија со големина на мал компјутер. Внатре ќе најдете куп секакви работи, кабли, делови и адаптери. Но, главната работа е што покрај далечинскиот управувач AM100, ќе има и микрофон Maono PM320 и студиски слушалки Maono AU-MH601.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Искрено очекував да зборувам за овие додатоци во посебна статија, бидејќи бев 146% сигурен дека се продаваат одделно, но само Maono се продава MH601.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Изглед

Ако се сеќавате, направив преглед не толку одамна хибриден далечински управувач за AVerMedia стримери. Тогаш реков дека на изгледот на конзолата му недостига солидарност, „квалитетот и професионалноста“ не се чувствува толку силно.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Па запознајте се... Монокастер AM100. Целосно метален дизајн, минимум пластика, ултра-квалитетно склопување, воздржани бои и едноставно лудо пријатни за окото.

Прочитајте исто така: Преглед на далечинскиот управувач AVerMedia Live Streamer NEXUS AX310

Горниот дел ќе го оставиме за подоцна, прво ќе поминеме од страните. Веднаш, на пример, имаме четири стапала против лизгање, табличка со име и завртки. Нема да може да се врти студио за звук на едноставен начин, имајте предвид дека нема да има доволно запчаници, има свој систем.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Периферија

На предната страна имаме два излеза од 3,5 mm за следење, за пар слушалки. Всушност, производителот има сет Маонокастер двоен пакет (AM100-K4) за 400 долари, со два пара слушалки и микрофони, но еден далечински. Всушност, не ви треба повеќе за подкасти.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Во задниот дел, комплетот е уште поладен. Два хибридни влеза, хибриден XLR со фантомски 48 V. Шест мини-приклучоци, USB Type-C за полнење и синхронизација, прекинувач за исклучување и уште еден, за можност за снимање звук од компјутер.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

И ако сè друго е релативно јасно, тогаш шест мини-приклучоци можат да ги збунат и најзбунетите. И уште повеќе, затоа ти велам.

Од лево кон десно: монитор SPK (наречен AUX аудио OUTPUT за звучници или слушалки), POD1 и POD2 излез (два TRRS аудио излези за паметен телефон ако има мини-џек или имате адаптер), AUX влез (наречен AUX аудио ВЛЕЗ за МУЗИКА од паметен телефон), Влез на телефонот (TRRS аудио ВЛЕЗ за примање ПОВИК од паметен телефон) и конечно – Mic2B влез (аудио ВЛЕЗ за небалансирани микрофони без фантомка).

И да, тоа значи дека можете истовремено да поврзете звучници, лаптоп, ТРИ ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ и ТРИ микрофони, од кои ДВА се напојувани со фантомски, на овој далечински управувач.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

И можете да ја контролирате сета оваа среќа со мешање на сè заедно или одделно со седум контролни копчиња, два лизгачи за засилување, четири копчиња за исклучување звук, две копчиња за фантомско вклучување...

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

…како и тркало за миксер, седум приспособливи копчиња за звучни ефекти, посебно копче за маска за кашлица, три копчиња за промена на гласот, дванаесет копчиња за автоматско прилагодување и шест копчиња за реверб.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Вкупно дванаесет и шест поставки, соодветно. Сè друго е физичко колку што може да биде Тико.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

И плус - индикатори, четири LED диоди за батерии, работни LED диоди, како и две нивоа на јачина на микрофон и влезна мешавина.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

И да, внимателните меѓу вас веќе разбраа дека тука има батерија! И, исто така, некисели, на 5000 mAh - што, според производителот, ќе ја продолжи работата на уредот „до 8 часа“.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Производителот НЕ наведува колку уреди може да се поврзат истовремено, дали фантомот е поврзан со микрофонот и слично, но дури и ако ја намалите оваа бројка на 4 часа кога сè во светот е целосно поврзано - ова е, извинете, 4 часа подкаст на чисто поле!

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

И уште повеќе, ова со главата е доволно за да го блокира затемнувањето. Од друга страна, во овој случај, ќе имате проблеми со Интернет - освен ако не сте на етерот преку некој вид 5G или ако имате рутер на непрекинат режим.

Прочитајте исто така: Преглед на мобилни рутери Tecno CPE TR210 и Tecno TR118

Покрај тоа, постои поддршка за комерцијален софтвер. Што може да го промени доделувањето на седум копчиња за ставки за звучни ефекти. Што не може да се направи? Промена на бојата на осветлувањето на копчињата, но тоа навистина не е потребно, бидејќи локацијата на звучните ефекти многу подобро се памети на овој начин.

Резултати од тестот

Што се однесува до квалитетот на звукот, сè е апсолутно задоволително. Аудио примероците ќе бидат во видео прегледот подолу. НО! Веднаш ќе го споредам текстот со професионален рекордер Tascam DR-40X. И не во корист на второто, изненадувачки.

Tascam DR-40X

Ќе забележам две работи - апсорпција на ехо и активен отстранувач на бучава. Покрај тоа, компензацијата на ехо е поставена според стандардот, ова е стандардниот режим на работа. А поништувачот на шум е само прекинувач за префрлување зад уредот.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Тоа значи дека со користење на микрофонот Маоно PM320 и слушалките Maono AU-MH601, и вие и вашите слушатели ќе бидете воодушевени. Сепак, ве советувам да размислите за ергономијата. Позгодно ми беше да го ставам Монокастер AM100 Соло пакет странично на масата.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

И за време на преносот, кога се обидував да го исклучам звукот на микрофонот, често го менував предзасилувачот, бидејќи мојата рака само посегнуваше по ова прилично меко прекинувач. Ова нема да биде проблем ако далечинскиот управувач е правилно поставен на масата, но само имајте на ум.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Успеав да се збунам и во мини-приклучоците кога се обидував да го емитувам системскиот звук на слушалките преку Maono, а потоа не можев да ја зголемам јачината на нивото што ми требаше. Но, тоа е моја грешка, и еве зошто: тоа е алатка за снимање аудио, а не звучна картичка за негово излегување.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Затоа, излезот на системот звучи од Монокастер AM100 Соло пакет се чувствувам точно 100% од она што го сакам, кога опциите за јачина на звук се извртени до максимум, каде и да стигнат рацете. Без резерва, имајте предвид.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Затоа што ова не е играч за метро. Ако имате шум и брмчење во позадина и ви треба маргина на јачина на звук - не треба да спроведувате подкасти, туку земете метла и исчистете ја целата лоша бучава и брмчете надвор од просторијата што е можно побрзо.

И! Во инсталацијата, патем, не заборавајте да ја проверите јачината на звукот на излезните извори. Заборавив дека моите извори беа со мала јачина и кога им додадов засилување, проблемите со јачината на звукот на Маоно целосно исчезнаа.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Резиме на Podcast Mixer Maonocaster AM100

Ќе го повторам тоа што го кажав на почетокот. Сонувате да бидете подкастер и сакате одлично пегла со едно купување? Монокастер AM100 Соло пакет ќе ви даде сè што сакавте и повеќе. Бидејќи ретко кој далечински управувач има и такви периферни уреди и батерија внатре.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Ако сакате повеќе копчиња за аудио ефекти, јасно е дека гледате повеќе од првата сезона. Ако сакате повеќе канали, вие сте аудио инженер, а не подкастер. Не ви се допаѓа квалитетот на звукот - купете го Brauner VM1S.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

Ако не ви се допаѓа изгледот, купете гуаче или неизбришлив бел маркер. Во спротивно, можете да седите Maonocaster AM100 Podcast Mixer Solo пакет, Маоно PM320 и Maono AU-MH601 десет години.

Maonocaster AM100 Podcast Mixer

И потоа пренесете им го на внуците. Како, нека пораснат подкастерите, бесилката е мала.

Видео за Maonocaster AM100 Podcast Mixer Solo пакет

Згодниот маж во акција можете да го погледнете овде:

Каде да купам

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
8
Содржина на пакетот
10
Изглед
10
Квалитет на градење
10
Разновидност
10
Софтвер
8
Автономија
9
Дали сонувате да бидете подкастер и сакате одлично пегла при едно купување, а не за сите пари на светот? Maonocaster AM100 Solo пакетот ви дава сè што сакавте и повеќе. Бидејќи ретко кој далечински управувач има таков периферен уред како и батерија внатре.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Дали сонувате да бидете подкастер и сакате одлично пегла при едно купување, а не за сите пари на светот? Maonocaster AM100 Solo пакетот ви дава сè што сакавте и повеќе. Бидејќи ретко кој далечински управувач има таков периферен уред како и батерија внатре.Maonocaster AM100 Podcast Mixer Review: Влажниот сон на подкастерот